Dél-Afrika – Uruguay 0-3

Pretoria, Loftus Versfeld Stadion, 50 000 néző

Összefoglaló:

A játék minden elemében felülmúlta ellenfelét a kék-fehér válogatott. Az uruguayiak szervezett védekezés mellett indították támadásaikat, és fel tudtak mutatni két olyan játékost, akik a pálya minden szegletében feltűntek.

Diego Forlant választotta a FIFA a meccs legjobbjának, nem véletlenül. Két góljával oroszlánrészt vállalt a magabiztos győzelemből, de megosztva mi Suareznek is odaadjuk ezt a címet. Nem vagyunk benne biztosak, hogy az őszt még az Ajaxban kezdi a srác.

Dél-Afrika feltehetően elbúcsúzott a világbajnokságtól, hiszen 1 pontja van, míg Uruguay 4 ponttal alighanem a következő körben jutott.

Eredmény: Dél-Afrika-Uruguay 0-3
gólok: Forlan (2), A. Pereira

Az urugayiak 2. gólja:

VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK! Uruguay 3-0-ra legyőzte a házigazda Dél-Afrika együttesét.

95. PERC: A kegyelemdöfés. A meccs három talán legjobb játékosa hozta össze az uruguayiak harmadik találatát. Forlan szögletét még kifejelték a dél-afrikaiak, a labda a jobb oldalra került, ott Suarez kapta, aki szépen beívelte, és a kapu előtt álló Pereira befejelte a labdát a kapuba.

GÓÓÓL 95’
Alvaro Pereira, Uruguay
Suarez-Forlan-Pereira akció.
SZÖGLET 94’
Uruguay
Forlan lövésébe értek bele.

90. PERC: 5 perc hosszabbítás lesz a találkozón, csakúgy, mint a spanyolok meccsén.

CSERE 89’
Uruguay
Perez helyett Gargano a pályán.
CSERE 89’
Uruguay
Cavani helyett Fernandez.

87. PERC: Tschabalala vérszegény lövéssel kínálta meg Muslerát, akinek nem is igazán volt dolga a meccsen. Uruguay jó úton halad a győzelem felé, ráadásul még nem kapott gólt a dél-amerikai együttes.

84. PERC: A dél-afrikai szurkolók igen nagy számban elindultak hazafelé!

Itt Lugano és Dikgacoi harcolt a labdáért, csak éppen azt nem látjuk, hol a labda.

80. PERC: Szóval jogos döntés volt a 11-es is, és Khune kiállítása is. Egy formás támadás végén a kapusnak már nem volt mit tennie, mert Suarez és Cavani is egyedül törhetett kapura. Eldőlni látszik a találkozó. 2-0 Uruguay javára!! Forlan büntetett.

GÓÓÓL 80’
Uruguay
Belőtte a 11-est!!!
CSERE 77’
Dél-Afrika
Joseps kapus jött Pienaar helyett!

80. PERC: Valakit le kell hozni Parreira kapitánynak, a cserekapus percekig készülődik, nem gondolta volna, hogy szerephez jut.

Mphela maradt lesen.

73. PERC: Igen gyatra volt a szöglet, és nem is nagyon van elképzelés a hazaiak játékában.

SZÖGLET 73’
Dél-Afrika
Godin fejelte ki a labdát az alapvonalon túlra.
SZABADRÚGÁS 72’
Dél-Afrika
Jobb oldalról ívelte be Pienaar.

72. PERC: Egy lepattanó lövést Cavani szúrta rá, jól tette, de nagyon nem sikerült a dolog…

Modise lövését fogta magabiztosan.

68. PERC: Cavani kapásból lőtte Suarez beadását – mellé…

SZÖGLET 67’
Uruguay
Khune már nem tudta megmenteni.

66. PERC: Mphela fejelt mellé egy gyönyörű beadást követően, nagyon nagy helyzet volt.

Ápolás 63’
Dikgacoi keményen odalépett neki.

62. PERC: Suarez jobb- és baloldalon is feltűnik, tüzel, ahogy csak tud, kiválóan játszik az Ajax támadója.

SZÖGLET 61’
Uruguay
Forlan ívelt középre. Suarez nem érte el.
SZABADRÚGÁS 60’
Uruguay
Suarez esett el 30 méterre a kaputól.

59. PERC: Uruguay továbbra is veszélyesebb, Dél-Afrika tanácstalannak tűnik.

Suarez elesik a 16-oson belül, a vatta pedig kiesik – a szájából.

CSERE 57’
Dél-Afrika – Micsoda meglepetés!!
Surprise Morini jött Letsoholonyane helyett.
SZÖGLET 54’
Uruguay
Forlan tekerte be, gyenge volt ezúttal.

54. PERC: Forlan ívelt be balról, Lugano 100 százalékos helyzetben fejelt rosszul.

51. PERC: Suarez visszatért az ápolást követően, és vattával a szájában cselezte be magát a 16-oson belülre, ott pedig ütközött a dél-afrikai védővel, majd elesett. A bírónak 11-est kellett volna ítélnie, de legalábbis szabadrúgást. A vonalon történt a szabálytalanság.

Ápolás 50’
Suarez, Uruguay
Belakaptak a szájába, vérezni kezdett az ajka.
SZABADRÚGÁS 50’
Forlan, Uruguay
A szögletzászló közeléből ívelt középre.

Khune kapusnak nem tehetett mást Forlan lövése után, mint magam mögé nyúlni:

47. PERC: Pienaart keresik a dél-afrikai játékosok, az Everton játékosa eddig csak örlődik a védők és középpályások között.

KÖZÉPKEZDÉS 46’
Uruguay
Elindult a 2. félidő.

Ezzel a Forlan-góllal vezet Uruguay a félidőben 1-0 arányban:

Dél-Afrika mégiscsak hazai pályán van, így nem írnánk még le a fiúkat. Ugyanakkor a második félidőben már kényelmesebb helyzetben van Uruguay, hiszen van egy gól a zsebükben. Ha Suarez még egyszer megindul, vagy Forlan villan egy újabbat, megpecsételődik a sárga-zöldek sorsa.

Kíváncsian várjuk a második félidőt, mindenesetre konstatáljuk, a vb eddigi legizgalmasabb napja és legjobb meccsei vannak mögöttünk. És még hátravan egy félidő!

45. PERC: Vége az első félidőnek. Egy másodpercet sem hosszabbított a játékvezető.

45. PERC: Az uruguayiak 8 lövésből 6 alkalommal a kaput is eltalálták.

SÁRGA LAP 43’
Dikgacoi, Dél-Afrika
Suarezt akasztotta.

41. PERC: Ha Uruguay ma győz, 4 ponttal a továbbjutás küszöbére kerül.

40. PERC: Mphela fejelt 14 méterről egy beívelés után: szép mozdulat volt, a kapu mellé szállt a fejes.

35. PERC: Az afrikai csapat nem tudja megtartani a labdát, csak pillanatokra van náluk a Jabulani.

SZÖGLET 34’
Dél-Afrika
Pienaar elől mentettek az uru védők.

33. PERC: Suarez életveszélyes. A dél-afrikai védők hagyták, hogy tisztára játssza magát a kaputól 7 méterre, lövése az oldalhálóban kötött ki.

30. PERC: A csapatok túlvannak a 30. megtett, pontosabban megfutott kilométeren “fejenként”.

28. PERC: Hiába irányított tehát a Bafana Bafana, egy jó lövés a “vendégeket” jutatta előnyhöz, kérdés, meg tudjék-e tartani az egygólos vezetést.

24. PERC: Forlan lövésre szánta el magát a 16-os bal sarkához közeledve. Végül 20 méterről jobbal eresztette el. Egy védő hátán egy icipicit megpattant a labda, de így is gyönyörűen csapódott lefelé, és be is akadt a hálóba. A vb talán eddig legszeb gólja Maiconé mellett. 0-1!!

GÓÓÓL 24’
Bőőődületesen nagy gólt lőtt!!
VÉDÉS 23’
Suarez kemény jobboldali lövését védte.

21. PERC: Nem vitás, a házigazda irányítja a játékot, annak ellenére, hogy csak 51-49 a labdabirtoklás százalékos aránya. A hazaiak eddig 5, az uruk 4 alkalommal szabálytalankodtak.

SZABADRÚGÁS 19’
Dél-Afrika
Modisét buktatták.

15. PERC: Fucile hatalmas bedobása a kapu elé szállt, ott azonban Suarez már nem tudott vele mit kezdeni, a védők tisztáztak.

14. PERC: Tschabalala vállalkozott nagyon messziről, a kapu felett 2 méterrel szállt el a labda.

13. PERC: Nagy a tét, és ez most látszik is: Dél-Afrika szeretné tartani a labdét, és igyekszik kiugrasztani a nyulat a bokorból. A nyúl neve Uruguay.

10. PERC: Uruguay a Costa Rica elleni pótselejtező abszolválásával jutott ki a világbajnokságra, akkor Lugano fejelte a mindent eldöntő gólt.

9. PERC: Pienaar úgy ütközött egy uruval, hogy leszállt a cipője a bal lábáról.

7. PERC: Suarez tisztára játszotta magát, de az ötös vonalánál olyan lövést eresztett el, amely végül nem találta el a kaput.

6. PERC: Forlan másodszorra lőtte el a szabadrúgást, de a labda elakadt a sorfalban.

SÁRGA LAP 5’
Pienaar, Dél-Afrika
Kiugrott a sorfalból.
SZABADRÚGÁS 5’
Uruguay
Veszélyes játék után jöhetett 18 méterről.
SZÖGLET 4’
Dél-Afrika
Egy szabad után szabadítottak fel az uruk.

3. PERC: Az uruk Forlantól várják a gólt, de a meccs elején a játékvezetőhöz volt egy keresetlen szava. Busacca egyébként tavaly októberben egy svájci bajnokin a középső ujját mutatta a lelátó felé, elmondása szerint azért, mert az első perctől fogva szidták. Itt ezt most nem is hallaná.

LES 1’
Uruguay
Suarez maradt lesen.
KÖZÉPKEZDÉS 1’
Dél-Afrika
Elkezdődött a 2. kör!

Fantasztikusak a dél-afrikai játékosok: még a játékoskijáróban, a pályára vonulás előtt is énekelnek, dalolásznak. Így tettek akkor is, amikor leszálltak a buszról a stadion előtt: akkor – öltönyben – még táncra is perdültek. Fura ezt látni európai szemmel.

Nem igazán kedvező az időjárás Dél-Afrikában. Fokváros egyes körzeteiben ítéletidő tombolt, házakat mosott el az özönvíz. Ma hajnalban -6 fokot mértek, a mostani mérkőzés helyszínén jelenleg 10 fokot mérnek.

Kezdőcsapatok:

Dél-Afrika: Khune – Gaxa, Masilela, Mokoena, Khumalo – Tshabalala, Pienaar, Modise, Letsholonyane, Dikgacoi – Mphela. Szövetségi kapitány: Carlos Alberto Parreira

Uruguay: Muslera – Lugano, Godin, Fucile, M. Pereira – A. Pereira, Perez, Arevalo Rios – Forlan – Cavani, Suarez. Szövetségi kapitány: Oscar Tabarez

Elkezdődik a második kör a labdarúgó világbajnokságon. Az egyaránt döntetlennel bemutatkozó Dél-Afrika (Mexikóval játszottak 1-1-es döntetlent) és Uruguay (Franciaországgal küszködtek egy 0-0-s mérkőzésen) nagy lépést tehet a továbbjutás felé.

Nincs tovább taktikázás, kivárás, egyértelműen a győzelem a cél mindkét válogatott számára, ha tovább akarnak jutni.

Tscabalala szerezte meg a világbajnokság első találatát, így rá ezúttal nagyobb figyelem hárul majd, de Pienaar vagy a másik oldalon Forlan és Suarez is az átlagnál erőteljesebben szerepel a várható góllövők személyét taglaló előzetes latolgatásokban.

Eddig nem kényeztettek el bennünket a csapatok, reméljük, ez egy gólgazdag összecsapás lesz.

A mérkőzést a svájci Massimo Busacca vezeti, aki egyébként mélyen vallásos ember. Hobbija a síelés, tenisz és a kirándulás, utazgatás.