Idén a nagykereskedelmi tevékenységet folytató vállalkozásokat fokozottan vizsgálja a főpolgármesteri hivatal adóhatósága – mondta Deli Lajos, az adóügyosztály vezetője.
Figyelnek a nagy cégekre, mivel az iparűzésiadóból származó bevételek 85 százaléka tőlük folyik be. Idén az ingatlanforgalmazó, az idegenforgalmi, az egészségügyi és az ügyvédi vállalkozások, közhasznú társaságok, valamint az átalakuló és a megszűnő cégek, illetve az egymillió forintnál nagyobb összeget visszaigénylők számíthatnak kiemelt ellenőrzésre. A közel 200 ezer budapesti vállalkozás a tervezettnél 1,4 százalékkal többet, mintegy 140 milliárd forint iparűzési adót fizetett tavaly. Idén 149 milliárd forintos bevételt várnak.
Az ellenőrzéseknél főként az adóalap megállapításának helyességét és a kedvezmények alkalmazásának jogszerűségét vizsgálják. A főváros tapasztalatai alapján a nagy adózóknál kevés hibát találnak, inkább a jogszabály-értelmezési eltérések a jellemzőek. A kisebb cégeknél és az egyéni vállalkozóknál azonban sok a tévedés, a pontatlanság és a határidő-mulasztás.
A tavalyi 15 milliárd forintnyi hátralékból év elejére több mint 12 milliárdot behajtottak. Az ellenőrzések során tavaly 3,6 milliárd forint adóhiányt állapítottak meg, és 460 millió forintos mulasztási bírságot szabtak ki – mondta Deli. Az osztályvezető érdekességként azt is megemlítette, hogy egyre több olyan vállalkozást derítenek fel, amely korábban nem fizetett adót, nem készített adóbevallást.

Már Európát kóstolgatja az új húsevő drog, nálunk is volt fogás
Eddig még soha nem fordult elő az Egyesült Államokban, hogy kormányzati figyelmeztetést adjanak ki egy kábítószer miatt. Még a nagy fentanilkrízis sem váltott ki olyan reakciót, mint az opioidhoz kevert, sokak által zombidrognak nevezett xilazinos verzió. A helyzet rendezése azért is égetően fontos, mert az ország története legsúlyosabb kábítószer-túladagolási válságát éli át.