Gazdaság

Már több száz áldozata van egy döbbenetes banki csalássorozatnak

Szajki Bálint / 24.hu
Szajki Bálint / 24.hu
Több száz MBH-s ügyfelet – többnyire magánszemélyeket, egyesületeket és cégeket – ért súlyos pénzügyi veszteség, főleg az utóbbi két hónapban. A történetek forgatókönyve: az ügyfelek tudta nélkül végeztek banki műveleteket, ami elvileg lehetetlen. A károsultak panaszát a bank rendre azzal hárította el, hogy súlyos gondatlanságukkal hozzájárulhattak a tranzakciókhoz, ám az érintettek nem érzik úgy, hogy hibáztak volna. A károsulti csoport létszáma egyre nő, cikkünk írásakor már több mint 600-an voltak. A bank ugyanakkor lapunknak is azt hangsúlyozta: az elkövetések hátterében nem a banki rendszerek sebezhetősége áll, hanem az adathalász támadások során az ügyfelek által megadott érzékeny, személyes adatok.

Cikkünk frissült.

Több olvasónk is arról számolt be lapunknak, hogy abszurd fordulatokkal tűzdelt történet keretében súlyosan megkárosították őket: tudtuk és felhatalmazásuk nélkül ismeretlenek jelentős összegeket utaltak el az MBH Banknál vezetett számlájukról.

Hiába voltak nagyon óvatosak az utalásoknál

A károsultak között van a több mint 25 éve működő H2O Sportegyesület is – 2025. április 11-én ismeretlen elkövetők több mint kétmillió forintot utaltak el a számlájukról. A szinkronúszással is foglalkozó közhasznú egyesület az 1997-es alapítása óta vezette a számláját a Takarékszövetkezetnél, amely mára az MBH Bankba olvadt be. A történtek nyomán nemcsak a klub működése került veszélybe, de komoly kérdések merültek fel részükről a banki biztonsággal kapcsolatban is.

Hámori Zsuzsanna szinkronúszó, az egyesület elnöke a 24.hu-nak elmondta, hogy náluk az utalás szigorú keretek között történik – az utaló személyt mindig felügyeli vagy a könyvelő, vagy a pénzügyi vezető. Ez így történt aznap is – a számítógépen a hivatalos MBH netbanki oldalon – megadták a felhasználónevüket, jelszavukat, amire megkapták SMS-ben a belépési kódot. Az oldal kiírta, hogy az azonosítás folyamatban, de nem sikerült belépniük, sem utalniuk. Aznap nem próbálkoztak többször. Három óra múlva azonban érkezett egy SMS a banktól, hogy NetBankár felületüket letiltották gyanús utalások miatt. Rögtön felhívták az MBH-t – ekkor tudták meg, hogy hét utalással 2,07 millió forintot utalt el valaki a számlájukról. Nyilatkoztak, hogy nem ők kezdeményezték az utalásokat, nem járultak hozzá, és kérték az összegek visszahívását.

Az elnök utána még egyszer telefonált azt kérve, hogy a netbanki felületüket, jogosultságaikat tiltsák le. A bejelentésekről hangfelvételeket is készítettek. Még aznap rendőrségi feljelentést is tettek. Mivel egy nagyobb összegű támogatást vártak, és nem szerették volna, hogy azt is lenyúlják a csalók, pár nap múlva ellenőrizték, le van-e tiltva a netbankjuk, hozzáférésük, ahogy azt a banktól kérték.

Nem volt letiltva.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik