Gazdaság

Kiárusítják a Dunaferr vagyonát, 800 milliós érték kerül kalapács alá

Farkas Norbert / 24.hu
Farkas Norbert / 24.hu
Jelentős vagyonelemek kerülnek értékesítésre a felszámolás alatt lévő ISD Dunaferr Dunai Vasmű Zrt-nél. A felszámoló Honoratior Kft. nyilvános pályázatot hirdetett meg, most a Dunaferr tanműhelye és az oktatási eszközök kerültek sorra – írja a duol.hu.

A Dunaferr felszámolási eljárásában újabb vagyonelemek kerülnek nyilvános pályázatra – eladó a Dunaferr tanműhelye és több mint tizenhétezer oktatási, ipari eszköz. Az ISD Dunaferr Zrt. „felszámolás alatt” státuszban lévő cégként jelentős értékű vagyont bocsát árverésre: a több száz millió forint becsértékű felépítmény és eszközállomány iránti ajánlatokat 2025. május 23-tól lehet benyújtani az Elektronikus Értékesítési Rendszeren keresztül – olvasható a portálon.

A Dunaferr Humán intézet tanműhelyét is értékesítik

A felszámoló Honoratior Kft. közlése szerint az értékesítésre bocsátott vagyonelemek a következők:

  • az első tételek oktatási célú eszközökből állnak, melyek az „egyéb ingóság” kategóriába tartoznak. Az összesen 17.181 darab eszköz becsült nettó értéke 322.200.000 forint. A készlet ipari, oktatási és mérőeszközöket tartalmaz, többek között CNC-gépeket, esztergákat, hegesztőberendezéseket, valamint PLC-oktatórendszereket, ipari szoftvereket, mikrométereket, keménységmérőket, oszcilloszkópokat, továbbá kéziszerszámokat és szerszámtartókat.
  • A második tétel egy idegen tulajdonú ingatlanon elhelyezkedő felépítmény, amely Dunaújváros belterületén, a 358, 331/12 és 355 helyrajzi számok alatt található. Az ingatlanon álló, 6.476 négyzetméter alapterületű építmény szintén tehermentes, a nyilvántartásban „egyéb” típusúként szerepel. Ez a felépítmény nem önálló ingatlan, hanem kizárólag az építmény képezi a pályázat tárgyát, a földterület nem része az értékesítésnek. A felépítmény becsült nettó értéke 474.700.000 forint.

Előzmények

Az ISD Dunaferr Dunai Vasmű Zrt., Magyarország egyik legnagyobb acélipari vállalata, évek óta súlyos pénzügyi problémákkal küzdött. A problémák gyökerei több tényezőre vezethetők vissza. A cég működése során jelentős adósságokat halmozott fel, és nem tudta teljesíteni pénzügyi kötelezettségeit. Emellett a globális acélpiac változásai, az energiaárak emelkedése és a versenyképesebb külföldi gyártók megjelenése is hozzájárultak a nehézségekhez.

2024 októberében a Dunarolling Dunai Vasmű Kft., amely a Dunaferr egyik utódcége, nem rendezte határidőre tartozásait, ami felszámolási eljáráshoz vezetett. A felszámolást az ISD Power Kft. kezdeményezte, amely a Dunaferr korábbi leányvállalata volt.

A kormányzat is aktívan részt vesz a folyamatban, különös tekintettel a munkavállalók érdekeinek védelmére. A Bérgarancia Alapból biztosítják a dolgozók bérének kifizetését, amíg nem tisztázódik az üzemek jövője.

A felszámolási eljárás során a vállalat vagyonelemeit, beleértve az ingatlanokat és eszközöket, nyilvános pályázatok útján értékesítik. A cél az, hogy a befolyt összegekből fedezzék a cég fennálló tartozásait.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik