Gazdaság

Lázár megint az osztrákokkal szkanderezik – miközben egy éve mindenki szenved az M30-as mentén

Kisbenedek Attila / AFP
Kisbenedek Attila / AFP
Áldatlan állapotok uralkodnak a Szikszó felől Miskolc felé vezető M30-as autópályán: le van zárva a 33-as kilométer (Miskolc-észak) és a 41-es kilométer (Szikszó csomópont) közötti rész, így a régi 3-as főútra zúdul a forgalom – pokollá téve a környező települések életét. Megcsúszott a töltés, majd egyszerűen leszakadt az út. Bár a lezárás egy éve tart, a repedés sokkal régebbi. Eddig csak ígéreteket kaptak a környékbeliek, néhány hete azonban az asztalra csapott Lázár János. A vita tárgya az, hogy kinek kell állnia a javítás költségeit, ugyanakkor az is látszik: a miniszter nem akar repedt autópályával nekifutni a 2026-os választásoknak.

A felső aszfaltréteget „kapirgálják”, komoly útépítési munkának, teljes elbontásnak nincs nyoma – számolt be lapunknak egy miskolci lakos, aki amúgy kénytelen rendszeresen elkerülni a Szikszó közelében futó, immár egy éve lezárt több kilométeres szakaszt. Nem is lehet nyoma építkezésnek, ahhoz ugyanis építési engedélyekre lenne szükség, olyan pedig nincs, mert még a javítás, újjáépítés tervei sincsenek jóváhagyva. A teendők megtervezéséhez pedig tisztázni kellene, hogy pontosan mi okozta az út megcsúszását.

Szalóki Viktor, az aHang civil szervezet politikai igazgatója ugyanezt állítja a Strabag Építő Kft. által, a miskolci helyi szervezetnek, az aPontnak küldött dokumentumra hivatkozva. Eszerint a kijavítás módja és technológiája egyeztetés alatt áll, még nem került elfogadásra, így nem áll rendelkezésre egyeztetett ütemezés sem. Bár az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) szóban jelezte a Strabagnak, elvárja, hogy a cég 2025. október 31-ig fejezze be a javítást, azt még a vállalat nem erősítette meg – áll a közleményben.

Tényleg rossz vállalat a Strabag?

Mi történt, kinek a felelőssége, hogy megcsúszott az út, és főleg mikor lesz végre megint járható az M30 – erre szeretnének választ kapni a helyi lakosok. Több tüntetés és akció után lakossági fórumot szervez hétfőre az aPont. Azt nem tudni, hogy milyen újdonság hangozhat el, legalábbis meglepő lenne, ha a meghívott, Lázár János építési és közlekedési miniszter megváltoztatná a véleményét. Az erős mondásairól ismert miniszter éppen egy hónapja rohant ki a szakaszt építő osztrák Strabag ellen, amikor kijelentette, hogy a felelősség egyedül a Strabagot terheli. Videóban üzente, hogy

ez a példa azt mutatja, hogy a Strabag nem jó vállalat, nem jól dolgozik, semmi szükség nincs arra, hogy Magyarországon megbízást kapjanak.

Lázár tényként jelentette be, hogy el kell bontani az autópályát, és újra fel kell építeni – megerősítve több ezer vascölöppel. Akkor arról beszélt, hogy februárban megkezdik a munkálatokat, és október vége a határidő a javításra, aminek a 4–5 milliárd forintos költsége a Strabagot terheli.

Az okokról, a felelősségről, a költségekről és a javítás ütemezéséről mi érdeklődtünk a minisztériumnál, de az egy hete elküldött kérdéseinkre cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ. Így arra sem, hogy az eset összefügg-e egy másik lezárással: az M30-ason néhány kilométerrel arrébb, Szikszó térségében ugyanis lezárták az M3-as autópálya felé vezető oldalt, a 46-os és a 39-es kilométerek között. A forgalom a szemközti oldalon, irányonként egy-egy sávon halad, az Útinform közleménye szerint „felújítás zajlik”.

Ezt a szakaszt nem a Strabag, hanem a francia tulajdonú Colas építette, de az ÉKM nem kommunikált semmit azzal kapcsolatban, miért kell felújítani a 2021-ben átadott részt, miért kellett tetézni a környező településeken a közlekedési káoszt. Amint érkezik reakció a minisztériumtól, azonnal megosztjuk olvasóinkkal.

Vajda János / MTI Az épülő M30-as autópálya nyomvonala 2019-ben.

Visszatérve a Strabag esetére – úgy tudni –, a minisztérium készíttetett a BME-vel egy szakértői vizsgálatot annak tisztázására, mitől csúszott meg az út. Ám az anyagot nem ismertette, és cikkünk írásakor úgy állt a helyzet, hogy más sem ismerhette meg a megállapításokat, mert sem a BME, sem a Strabag nem szólalhat meg az ügyben – a minisztérium ugyanis hallgatásra kötelezte őket.

Egyszer csak megjelent a víz

Útépítő berkekben mindenesetre többféle verzió terjed, és ezek nem feltétlenül esnek egybe Lázár kirohanásával.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik