Gazdaság

Átírhatja a kormány a lakástámogatási rendszert, mélyponton az ingatlanpiac

Adrián Zoltán / 24.hu
Adrián Zoltán / 24.hu
Az Ingatlan.com szerint a lakásvásárlást tervező vevők alig várják, hogy piacra léphessenek. Jó hír, hogy beindulhat a kamatcsökkenés és a lakástámogatási rendszerben is várhatóak változások. Az elmúlt három negyedévet egyébként folyamatos gyengülés jellemezte a budapesti belső kerületek ingatlanpiacán, de úgy tűnik, az április némi változást hozott az irányban.

Bár az eladó lakások iránti érdeklődések száma idén 43 százalékkal csökkent éves szinten, az ingatlan.com oldalán tett látogatások száma viszont stabilan tízmillió körül mozog, ami csupán 8 százalékos mérséklődést jelent. Ezek a tendenciák reményteli képet festenek az ingatlanpiacról. A jelek arra utalnak, hogy sok vevőjelölt alig várja, hogy piacra lépjen – egyebek között ez derül ki az ingatlan.com elemzéséből.

Reményteli jelek

„A hosszú távú lakáspiaci adatok alapján az ingatlan.com oldalán mért látogatások száma rendre a potenciális vevők számával mozog együtt. Míg az érdeklődések száma a tényleges adásvételekkel van szoros párhuzamban. Idén az eladó lakások iránti érdeklődések száma éves összevetésben 43 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Az ingatlan.com oldalán mért látogatások száma viszont stabilan tízmillió körül mozog, ami csupán 8 százalékos mérséklődést jelent tavalyhoz képest. Ezek alapján a potenciális lakásvásárlók még nem adták fel a reményt, és alig várják, hogy piacra léphessenek.” – mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

A látogatások száma ugyanúgy növekedésnek indult a 2020-as koronavírus-járvány első hulláma idején, majd a lezárások feloldását követően a lakásvásárlási tranzakciók száma is dinamikus emelkedésnek indult. „Hasonló volt a helyzet 2021 első negyedévében is, amikor berobbant a piac a lakástámogatási rendszer 2020 októberében bejelentett bővítése miatt. Az ingatlan.com oldalán mért látogatások és érdeklődések számának alakulása tehát jól mutatja azt, hogy milyen irányba mozdul a lakáspiac.” – tette hozzá.

Hamarosan beindulhat a kamatcsökkenés

Összességében az adatok arra utalnak, hogy a lakásvásárlást tervező vevők alig várják, hogy piacra lépjenek. Ehhez elsősorban a mostaninál 3-4 százalékponttal alacsonyabb hitelkamatokra lenne szükség. A kamatok csökkenése hamarosan beindulhat, mert az inflációs nyomás enyhülni látszik és a gazdasági feltételek is javulnak. Emellett a kormányzati kommunikációból arra lehet következtetni, hogy változások lesznek az állami család- és lakástámogatási rendszerben, ami szintén segítheti majd a lakáspiaci élénkülést.

Ennél már csak följebb van

Az elmúlt negyedévekben nagymértékben visszaesett az ingatlanpiaci tranzakciószám és a kereslet: akadnak olyan lakástípusok, melyek esetében 30-50 százalékos csökkenés tapasztalható, akár az érdeklődést, akár a megvalósult eladásokat tekintjük – idézte az Index.hu Garaba Gergelyt, a Balla Ingatlan VI., VII., VIII. és IX. kerületi irodájának szakmai vezetőjét.

Megfigyelése szerint a lejtmenet még tavaly nyáron kezdődött, azóta folyamatosan érezhető a gyengülés, ami feltehetően most érte el a mélypontját, ugyanis áprilisban már egy kisebb élénkülés volt tapasztalható az említett kerületek ingatlanpiacán. A szakértő szerint a

visszaesés oka elsősorban a magas infláció és kamatszint volt, mely érinti a lakáshiteleket is.

Míg korábban egy lakásvásárlás összegének akár 60-70 százalékát is hitelből finanszírozták a vevők, az arány jelenleg 30-50 százalék között mozog. Az eddigi forgalomcsökkenés ugyanakkor nem járt az árak mérséklődésével, legfeljebb csak stagnálásával. A hirdetési és a valós értékesítési árak között jelenleg átlagosan 5-10 százalékos különbség jellemző, vagyis a hirdetésekben megjelenő áraknál lényegesen olcsóbban lehet vásárolni. Garaba Gergely azt mondta, hogy tapasztalatai szerint olykor akár 30 százalékos túlárazással is lehet találkozni a piacon.

A szakértő úgy látja, hogy a túlzottan magas áron meghirdetett lakások tulajdonosai még nem hajlandók belátni, hogy változás történt, még mindig a „régi piacban élnek”. Az ilyen mértékű túlárazással pedig az a probléma, hogy ezek az ingatlanok „beragadnak”, eladási idejük megjósolhatatlan.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik