Kifejtették, hogy az iskolaszövetkezetek nappali tagozatos tanulóinak, hallgatóinak fizetését csak a 16 százalékos személyi jövedelem adó (szja) terheli, más járulékot nem vonnak le keresetükből.
A NAV felhívta a figyelmet arra is, hogy a munkaszerződéssel teljes munkaidőben foglalkoztatott diák bére nem lehet kevesebb, mint a minimálbér (2015-ben 105 ezer forint/hó), részfoglalkoztatás esetén pedig a minimálbér arányos része. A legalább középfokú végzettséget igénylő munkakörben a munkabér nem lehet kevesebb a garantált bérminimumnál (2015-en 122 ezer forint/hó).
Az adóhivatal közleményében beszámolt az egyszerűsített foglalkoztatásról, amelynek kapcsán elmondták, hogy a munkáltatónak ebben az esetben is van közteherviselési kötelezettsége, mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetén 500 forint, alkalmi munka esetén 1000 forint, filmipari statisztaként foglalkoztatáskor 3000 forint naponta.
A NAV emlékeztetett arra, hogy a diákok 16 éves koruktól dolgozhatnak, de a szünidőben szülői engedéllyel már a 15 éves tanulók is vállalhatnak munkát, ha általános iskolába, szakiskolába vagy középiskolába járnak. Emlékeztettek arra is, hogy a diákoknak a munkavállaláshoz adóazonosító jelre van szükségük, amit az adóhatóságnál a 15T34-es nyomtatványon kell igényelni.
A NAV honlapján elérhető a Diákok nyári munkája 2015 című összefoglaló, amely a diákmunkák adózásának szabályai mellett az elektronikus ügyintézés lépéseit is tartalmazza, már a 14-18 évesek számára is.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) Foglalkoztatás felügyeleti főosztályának tájékoztatójában megjegyezte, hogy a 18. életévüket még be nem töltöttek munkaszerződésének megkötéséhez, módosításához, megszüntetéséhez a törvényes képviselő hozzájárulása szükséges.
Arra is felhívták a figyelmet, hogy a fiatal munkavállaló éjszakai munkát nem végezhet, naponta csak 8 órát dolgozhat és két munkanap között legalább 12 óra pihenőidőnek kell lennie. Ha a tanuló 4 óránál többet dolgozik akkor számára legalább 30 perc, ha 6 óránál többet, akkor legalább 45 perc szünetet kell biztosítani. Az NGM közleményében arról is beszámolt, hogy a nyári munkát vállaló diákokat is megilleti szabadság, az éves szabadság (20 nap alapszabadság + az életkor szerinti pótszabadság) időarányos része.
A diákok az őket ért jogsérelem esetén szüleikkel, törvényes képviselőikkel a munkaügyi hatósághoz, a kormányablakokhoz, e-mailben az NGM Foglalkoztatás felügyeleti főosztályához valamint közigazgatási és munkaügyi bírósághoz is fordulhatnak – olvasható a közleményben.
A Mind-Diák Szövetkezet még május végén tette közzé a mintegy nyolcezer tanuló megkérdezésével készített felmérését, amely azt mutatta, hogy a megkérdezettek több mint 70 százaléka a Facebookon keres munkát, ezt követik a diákszövetkezetek weboldalai, valamint az állásbörzék és karriernapok. A válaszadók csaknem 80 százalékának a jó fizetés az egyik legfontosabb szempont a diákmunka kiválasztásánál, de számottevő kritérium számukra a rugalmas munkaidő is.
A diákmunkák népszerűségi versenyében továbbra is az adminisztratív munkák vezetnek, ezeket a gyakornoki, vagyis a szakirányú tanulmányokat igénylő és a host/hostess munkakörök követik. Mivel azonban vidéken a legnagyobb arányban betanított és könnyű fizikai munkák vannak a szövetkezet kínálatában, a legtöbben ezeken a területeken dolgoznak, míg Budapesten az irodai és gyakornoki munkakörök vezetnek.