Putyin azt mondta, Oroszország szükséglete 77-78 millió tonna, vagyis a jelenlegi előrejelzés alapján még legrosszabb esetben fedezni tudja saját szükségleteit, ugyanis 9,5 millió tonna van az intervenciós alapban, és további 21 millió tonna tartalék áll rendelkezésre.
drágulás
Ismét felfelé indult a búza ára a nemzetközi piacon, miután hétfőn lefelé módosították az idei orosz gabonatermésre vonatkozó előrejelzést, Vlagyimir Putyin nyilatkozatából pedig azt olvasták ki a piaci szereplők, hogy elképzelhető az év végéig tartó exporttilalom meghosszabbítása.
Hangsúlyozta, hogy a gabonaexport augusztus 15. és december 31. közötti időszakra szóló betiltásáról szóló rendeletet nem „jódolgában” hozta a kormány, hanem az a kérdés, hogy mi marad 2011-re, nem látható ugyanis előre, milyen lesz a jövő évi termés és mennyi tartalék marad az idei évről.
Hozzátette: a helyzetet nehezíti, hogy sok helyen elodázódott a téli gabona vetése, és lesz, ahol egyáltalán nem is vetnek.
„Az exporttilalom ugyan ideiglenes intézkedés, de nem lehet korai feloldására számítani, mert a helyzet rendkívüli, és az országnak elsősorban saját polgárairól és mezőgazdasági termelőiről kell gondoskodni” – mondta.
Tavaly több mint 97 millió tonna termett Oroszországban, amely évek óta a világ gabona-exportjának mintegy 15 százalékát adja. Idén az aszály és a forróság miatt folyamatosan lefelé módosították az előrejelzéseket az illetékesek: a múlt héten 70-75 millió tonnára. A kormány ezért, továbbá az árak emelkedésének megfékezésére az augusztus 15. és december 31. közötti időszakra exporttilalmat rendelt el, továbbá úgy döntött, hogy az intervenciós alapban lévő gabonából nem árveréseken értékesít majd, hanem kvóták alapjáén elosztja a régiók között, s beszerzési áron adja, de később.
Az exporttilalommal a szakértők szerint a kereskedők jól járnak, mert vis majorra hivatkozhatnak és nem kell megfizetniük a büntetőbírságokat a nem teljesített szerződések után, viszont a termelők rosszul járnak, mert a vártnál jóval olcsóbban lesznek kénytelenek értékesíteni a gabonát.
