Gazdaság

Most kell valutát venni

A makropiaci elemzők szerint elképzelhető a forint további erősödése, de a nyaralni indulóknak kockázatos erre spekulálva halogatniuk a valutaváltást.

A jelenlegi 240 forintos euróárfolyamnál jelentős érdekek feszülnek egymásnak – mondta a FigyelőNetnek Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline elemzője. Egyes bankházak különböző opciós ügyletek révén inkább az alacsonyabb, más banki szereplők inkább a magasabb forintárfolyamban lennének érdekeltek.

Jöhet még pesszimizmus

Ha az árfolyam végül áttöri a 240 forintos szintet, a jelenleginél jóval nagyobb mozgások is elképzelhetők a forint árfolyamában, de a 230-as szint elérését már valószínűtlennek tartja. Az elemző ugyanakkor tőkepiaci fordulatra számít az elkövetkező napokban, a tőke- és pénzpiacok jelenlegi – az elemző szerint túlzott – optimizmusát újra pesszimizmus válthatja föl. A hangulatváltás megint jóval 240 forint fölé korrigálhatja a forint árfolyamát.

Mindenképp jól járnak azok, akik most váltanak valutát, devizát. Aki a forint további erősödésében bízva kivár, az spekulál. Elképzelhető, hogy valamivel jobban tud a jelenleginél devizát váltani két-három hét múlva, ugyanakkor jelentős kockázatot is vállal, ezért talán jobb a biztos és kedvező lehetőséget megragadni – vélte az elemző.

Lökésszerűen is erősödhet

Suppán Gergely, a Takarékbank elemzője szerint is erős ellenállást jelent a 240-es szint, s nem valószínű, hogy a forint árfolyama képes áttörni azt. Ha a forint mégis áttöri a szintet, az valószínűleg csak többedszeri nekirugaszkodásra fog sikerülni, s akkor akár 236 forintig erősödhet.

Az elemző ugyanakkor fölhívta a figyelmet: nincs fundamentális háttere a forint eddigi erősödősének, így az nem állítható párhuzamba a régió más devizáinak hasonló mozgásával. Középtávon a forint valószínűleg 240 forint körül, vagy az alatt stabilizálódik majd – prognosztizálta az elemző. Ami nem zárja ki, hogy rövidebb távon akár lökéssszerűen is erősödhet a forint – tette hozzá.

Nagyobb gyengülés valószínűtlen

Suppán Gergely szerint is kockázatos a nyaralni indulóknak a forint további erősödésére „játszani”, aki spórolni akar, jobban teszi, ha kivárás helyett inkább megkeresi a legolcsóbb váltóhelyet. Az elemző fölhívta arra is a nyaralni indulók figyelmét, hogy ma már gyakran jobban járnak, ha bankkártyával fizetnek külföldön (bár persze bankja is válogatja), ezért elegendő viszonylag kisebb mennyiségű valutát váltani.

Az OTP Bank Nyrt. friss elemzése szerint kicsi a valószínűsége, hogy a 242-245 forintos euróárfolyamnál gyengébb szinten stabilizálódjon a forint. A sáveltörlés és a jegybanki eltökéltség az inflációs várakozások megtörésére, valamint a kereslet és a kínálat átrendeződése a forintpiacon jó eséllyel erősen tartja a magyar devizát.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik