Gazdaság

Ferihegyen szimulálnak a pilóták

Itthon, a Ferihegyi repülőtéren telepített Boeing 737-es szimulátoron gyakorolhatnak a Malév pilótái ezentúl. A bérelt berendezésen lényegében korlátlan lehetőség nyílik a különleges, veszélyes repülési helyzetek gyakorlására, a „fölösleges” időben pedig más légitársaságok pilótái edzhetnek jó pénzért.

Csütörtöktől itthon gyakorolhat a Malév 18 darab új generációs Boeing 737-es típust repülő 173 pilótája, üzembe helyezték ugyanis a Ferihegyi repülőtéren azt a kanadai gyártmányú szimulátort, amely jelenleg a legmodernebbnek számít kontinensünkön. A szimulátor kabinja teljesen megegyezik a Boeing 737 NG pilótafülkéjével, a vezérlő számítógéprendszer és hidraulika a valóságossal megegyező látványt és mozgásdinamikát nyújt a pilótáknak. A szimulátoron a legszélsőségesebb időjárási körülmények között, valamennyi napszakban tehetik próbára felkészültségüket a pilóták, a vészhelyzetek előidézésére 350 féle meghibásodást és ezek kombinációit lehet beprogramozni.


A tájékoztatón Gönci János, a Malév Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy a pilótáknak évente legalább három alkalommal kell szimulátoron végrehajtott gyakorláson részt venniük, amelyeket eddig külföldön, Amszterdamban és Athénban teljesítettek. A Boeing 737-es típust repülő 173 pilóta esetében ez 1500 kieső munkanapot, az ezek után járó kötelező szabadnapok kiadását, 1000 szállodában töltött éjszaka költségeit, s utazásaik során több száz fizető utas helyének elfoglalását jelentette, nem beszélve a jelentős nagyságú szimulátorbérleti díj kifizetéséről.

Pluszbevételt hoz

A szimulátor üzembe helyezése az első naptól megtérül – mondta Andrasev Ákos repülési igazgató, mivel a szimulátor bérleti díja lényegében megegyezik azzal az összeggel, amit eddig költöttek a külföldi tréningekre. A különbség annyi, hogy ezentúl lényegében korlátlan idő és lehetőség jut a gyakorlásra és átképzésre, azt az időt pedig, amelyet nem a Malév pilótái használnak fel, értékesíthetik más légitársaságok pilótái számára. Egy személyzet egy alkalommal 3 ezer euróért használhatja a szimulátort, a Malév kalkulációi szerint évente 2–3000 órát gyakorolhatnak bérben a külföldi légitársaságok pilótái.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik