Manapság evidencia, hogy amint május első vasárnapja az anyákról szól, úgy a hónap utolsó vasárnapja a gyerekekről, ám azt kevesen tudják, hogy honnan ered a gyereknap, aminek a nemzetközi bevezetése 1925-ben, vagyis kereken száz évvel ezelőtt merült fel először a genfi Gyermekjóléti Konferencián. Majd pár évvel később már hazánkban is komplett Nemzeti Gyermekhetet rendeztek.
Az sem számít közismert ténynek, hogy a világ szinte minden országában létező, de a legkülönbözőbb időpontokban tartott ünnepnap eredetileg nem csupán a gyerekeink és unokáink megajándékozásáról szólt, hanem ennél sokkal többről: a hányattatott sorsú gyermekek megsegítéséről, és a nekik való adománygyűjtésről – ezáltal a közösségek jövőjének jobbá tételéről.
Az idei gyereknap alkalmából nem csak az elmúlt évszázadban globálissá vált ünnep nemzetközi és magyarországi történetét mutatjuk be, hanem azt is eláruljuk, miért nem mindenhol ugyanazt a dátumot nézték ki a naptárban, amikor a gyermekek megünneplésének napjáról döntöttek. Továbbá felidézünk egy cikket, amelynek ez volt a címe: „Magyarország a gyermekvédelem terén sok, kultúrájára büszke nyugati államot előzött meg”. Nem az idén íródott.
Adománygyűjtések
Az a gondolat, hogy az árvaházban élő vagy egyszerűen csak szegény családból származó gyermekek javára gyereknapot kellene rendezni, először a 19. század közepén merült fel egy Dr. Charles Leonard nevű amerikai tiszteletesnek köszönhetően, aki egy 1856-ban elmondott prédikációjában vetette fel ezt az ötletet először nyilvánosan. Az ezt követő években más gyülekezetek tagjai is elkezdtek gyereknapokat szervezni jótékonysági céllal az Egyesült Államok legkülönbözőbb pontjain – rendszerint június második vasárnapján, ami azóta is állandó időpontnak számít az USA-ban.
De a 20. század elején már Európa több országában, így a Magyar Királyság területén is egyre több helyen szerveztek gyereknappal egybekötött adománygyűjtéseket az egyházak és a különböző jótékonysági szervezetek.

Ez a szellemiség vezérelte annak az országnak a vezetőit is, akik először állami ünneppé tették a gyereknapot. És természetesen ez volt a mozgatórugója annak az 1925-ben indult kezdeményezésnek is, melynek következtében a gyereknap megünneplése globális jelenséggé vált.