Élet-Stílus

Eleinte egész másról szólt a gyermeknap

Lissák Tivadar / Fortepan
A Budapesti Kórus tagjai adományokat gyűjtenek az Országos Gyermekvédő Liga számára az Oktogonon 1942-ben.
Lissák Tivadar / Fortepan
A Budapesti Kórus tagjai adományokat gyűjtenek az Országos Gyermekvédő Liga számára az Oktogonon 1942-ben.
Manapság a vattacukor, az arcfestés és az ajándékok ünnepeként tekintünk május utolsó vasárnapjára, pedig a gyermeknap kezdetben nemcsak játék és mese volt, hiszen a társadalmi felelősségvállalás jegyében a gyermekvédelmet és a gyermekek jogait középpontba állító rendezvénynek indult. Az azóta eléggé átfestett arcú ünnep története Magyarországon is így kezdődött az 1931-es első Nemzeti Gyermekhéttel. Abban az országban pedig, ahol először bevezették, a gyermeknap szó szerint összeforrt a függetlenség napjával.

Manapság evidencia, hogy amint május első vasárnapja az anyákról szól, úgy a hónap utolsó vasárnapja a gyerekekről, ám azt kevesen tudják, hogy honnan ered a gyereknap, aminek a nemzetközi bevezetése 1925-ben, vagyis kereken száz évvel ezelőtt merült fel először a genfi Gyermekjóléti Konferencián. Majd pár évvel később már hazánkban is komplett Nemzeti Gyermekhetet rendeztek.

Az sem számít közismert ténynek, hogy a világ szinte minden országában létező, de a legkülönbözőbb időpontokban tartott ünnepnap eredetileg nem csupán a gyerekeink és unokáink megajándékozásáról szólt, hanem ennél sokkal többről: a hányattatott sorsú gyermekek megsegítéséről, és a nekik való adománygyűjtésről – ezáltal a közösségek jövőjének jobbá tételéről.

Amit talán az jelképez legjobban, hogy az első helyen, ahol hivatalos állami ünneppé nyilvánították a gyereknapot, ott ez egybeesik az ország függetlenségének napjával is.

Az idei gyereknap alkalmából nem csak az elmúlt évszázadban globálissá vált ünnep nemzetközi és magyarországi történetét mutatjuk be, hanem azt is eláruljuk, miért nem mindenhol ugyanazt a dátumot nézték ki a naptárban, amikor a gyermekek megünneplésének napjáról döntöttek. Továbbá felidézünk egy cikket, amelynek ez volt a címe: „Magyarország a gyermekvédelem terén sok, kultúrájára büszke nyugati államot előzött meg”. Nem az idén íródott.

Adománygyűjtések

Az a gondolat, hogy az árvaházban élő vagy egyszerűen csak szegény családból származó gyermekek javára gyereknapot kellene rendezni, először a 19. század közepén merült fel egy Dr. Charles Leonard nevű amerikai tiszteletesnek köszönhetően, aki egy 1856-ban elmondott prédikációjában vetette fel ezt az ötletet először nyilvánosan. Az ezt követő években más gyülekezetek tagjai is elkezdtek gyereknapokat szervezni jótékonysági céllal az Egyesült Államok legkülönbözőbb pontjain – rendszerint június második vasárnapján, ami azóta is állandó időpontnak számít az USA-ban.

De a 20. század elején már Európa több országában, így a Magyar Királyság területén is egyre több helyen szerveztek gyereknappal egybekötött adománygyűjtéseket az egyházak és a különböző jótékonysági szervezetek.

Az 1906-ban létrejött Országos Gyermekvédő Liga például a korabeli sajtóhírek szerint már a hivatalosan 1931-ben bevezetett állami ünnep előtti két évtizedben is rendszeresen megtartotta a saját gyereknapját egy májusi vagy júniusi hétvégén, amikor az adománygyűjtő önkénteseik elárasztották a főváros utcáit.

Müllner János / Országos Széchényi Könyvtár / Fortepan Az Önkéntes Őrsereg gyűjtése az Országos Gyermekvédő Liga részére 1916-ban Budapesten, a Kossuth Lajos utca 10. előtt. Az asztalnál Andrássy Gyuláné ül.

Ez a szellemiség vezérelte annak az országnak a vezetőit is, akik először állami ünneppé tették a gyereknapot. És természetesen ez volt a mozgatórugója annak az 1925-ben indult kezdeményezésnek is, melynek következtében a gyereknap megünneplése globális jelenséggé vált.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik