Lecserélheti az Air Force One-t, azaz a mindenkori amerikai elnök repülőgépét Donald Trump egy 144 milliárd forint értékű katari ajándékrepülőre – számoltunk be róla mi is hétfőn. Az olajállam királyi családjának ajándéka miatt elég sok kritika éri az amerikai elnököt, nevezetesen, hogy etikailag nem érzi-e visszásnak a helyzetet. A Guardian ezért utánanézett, mik is a szabályok az ajándékok elfogadásával kapcsolatban, meddig nem számít vesztegetésnek, korrupciónak, és eddig milyen ajándékokat kaptak amerikai elnökök.
Trump eddig is használt már ajándékot elnöksége alatt. Az az asztal, amelyen aláírta azt a rengeteg rendeletét, szintén ajándék, igaz, nem ő kapta, hanem még 1880-ban Viktória brit királynőtől Rutherford B. Hayes elnök. Az Ovális Irodában található „Resolute desk” elnöki íróasztalt a HMS Resolute nevű brit hajó tölgyfa gerendáiból készítették.
Az ajándékok elfogadását egy az alkotmányban meghatározott viszonylag bonyolult bürokratikus folyamat rendezi, sokszor végül értékesítik őket.
Bush azért nem tarthatta meg az állatot, mert az alkotmány egyik záradéka kimondja, hogy a Kongresszus jóváhagyása nélkül a kormánytisztviselők nem fogadhatnak el ajándékokat semmilyen „királytól, hercegtől vagy külföldi államtól”.
Trump esetében tisztségviselők most azt mondják, hogy mivel a gép az elnöksége után átkerül az elnöki könyvtárába és az ajándékozás nem köthető semmilyen hivatali cselekedethez – ezáltal nem minősül vesztegetésnek –, nyugodtan használhatja a luxusrepülőt.
Nem lenne miről beszélni, ha az ajándék nem érné el a 480 dolláros (175 ezer forint) értékhatárt, ez alatt ugyanis meg lehet tartani a külföldről kapott ajándékokat. Az e fölötti értékkel rendelkező ajándékokra viszont már úgy tekintenek, mint „az Egyesült Államok népének” adott ajándék, amit a Fehér Ház Ajándékozási Osztálya előbb nyilvántartásba vesz, majd rendelkezik róla. A legtöbb ajándék a Nemzeti Levéltárba vagy az elnökség leendő archívumaként szolgáló elnöki könyvtárába kerül.
Barack Obama könyvtára, ahogy elődeié is, több ezer ajándékot tartalmaz. Ezek között találni ezüst mandzsettagombot, karácsonyfadíszeket és még egy emeletes buszt formázó ceruzahegyezőt is.
2023-ban az amerikai képviselőház felügyelőbizottsága arról számolt be, hogy mintegy száz olyan tárgy tűnt el – nem is kerültek nyilvántartásba –, amelyet külföldi országok adtak Trumpnak az első kormányzása alatt. Ezek között volt egy életnagyságú festmény Trumpról, amely El Salvador elnökének ajándéka volt vagy 250 ezer dollár (90 millió forint) összértékű golfütők Japán miniszterelnökétől. Az elnök azzal védekezik, hogy sok ajándékot az érintettek közül kormányzása előtt vagy után kapott.
A New York Times szerint a katari luxus Boeing valószínűleg a valaha volt legdrágább ajándék, amit egy amerikai elnök kapott.
Trump az ajándék-repülőgépet második elnökségének végéig használná, aztán átkerülne az elnöksége archívumát kezelő alapítványhoz, de egyesek szerint így később is használhatná.
Karoline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője azt nyilatkozta a géppel kapcsolatban, hogy a vonatkozó törvények betartásával fogadták el, ahogy minden más esetben is így tesznek, és elkötelezettek az átláthatóság mellett.
1997-ben Hejdar Alijev volt azeri elnök egy 1,8×1,5 méteres, az arcukat ábrázoló szőnyeget ajándékozott Bill Clinton akkori elnöknek, és feleségének, Hillary Clintonnak. A szőnyeget rohamtempóban, pár hét alatt készítette el 12 nő, akik éjjel-nappal dolgoztak rajta, miután az azeri vezető meghívást kapott a Fehér Házba. Alapvetően egy ilyen szőnyeget elkészíteni több hónapba kerül.
2008-ban Bush egy biciklit kapott Ehúd Olmert izraeli miniszterelnöktől, miután az megtudta, hogy amerikai kollégája egy térdsérülés miatt nem kocoghat tovább.
Az ajándékozási szabályok nemcsak az elnökre vonatkoznak, hanem mindenkire, aki részt vesz a kormányzásban. 2005-ben például Dick Cheney alelnök kétszer annyi ajándékot kapott, mint főnöke, Bush. Abban az évben Cheney-nek, aki lelkes vadász, négy fegyvert ajándékoztak, az egyik több mint 6000 dollárt ért.