Élet-Stílus

Kendrick Lamar sem homályosíthatta el a Super Bowlon ezt a cilinderes, kék ruhás, piros nyakkendős figurát – kicsoda Uncle Sam?

Emilee Chinn / Getty Images
Emilee Chinn / Getty Images
Samuel L. Jacksont cilinderben, kvázi porondmesterként láthattuk a Super Bowl félidei műsorában. Nem véletlenül volt ismerős az általa alakított figura: Uncle Samnek, az USA egyik legismertebb jelképének öltözött be. De mióta jelképezi ez a csillagos cilindert és piros-kék ruházatot viselő alak a világ legnagyobb szuperhatalmát? És hogyan változott meg az elmúlt két évszázadban mindaz, amit Sam nagybácsi jelent az amerikaiaknak?

Legutóbb az 59. alkalommal megrendezett, a Philadelphia Eagles győzelmével végződő Super Bowl nagy visszhangot kiváltó félidei showműsorában találkozhattunk az Amerikai Egyesült Államok egyik legismertebb szimbólumának számító Uncle Sam – azaz Sam nagybácsi – karakterével. Az allegorikus figura bőrébe ezúttal a Kendrick Lamar ceremóniamesterévé avanzsáló Samuel L. Jackson bújt, próbálva megregulázni az összesen 22 Grammy-díjjal, sőt, Pulitzer-díjjal is rendelkező, rajongói által már-már prófétának tekintett rapsztárt.

Az országot és annak szövetségi kormányzatát is jelképező – ezért rendszerint az amerikai zászló színeit megidéző ruhát és csillagos cilindert viselő – Sam nagybácsi karakterét általában pozitív színben tüntetik fel, de ebben a társadalomkritikus üzenetekben gazdag, afroamerikaiak problémáit középpontjába állító előadásban kivételesen antagonistaként tűnt fel.

Jackson többször is rárivallt a főszerepet alakító rapperre, hogy a szabályoknak megfelelően játssza a játékot”, és ne legyen „túl hangos, túl vakmerő, túl gettó.”

Ám végül nem tudta megakadályozni, hogy Lamar előadja a pár héttel ezelőtt mind az öt Grammy-jelölését díjra váltó, Drake elleni rapcsata lezárásaként kiadott Not Like Ust.

A comptoni rapper fellépését 133,5 millióan nézték végig az Egyesült Államokban. Ami nemcsak azt jelenti, hogy többen voltak rá kíváncsiak, mint magára a 126 millió nézőt vonzó kupadöntőre, hanem azt is, hogy ez a félidei showműsor érdekelte a legtöbb amerikait az esemény történetében. Hiszen még Michael Jackson 1993-as, annak idején 133,4 millió amerikai által követett halftime show-jánál is több amerikait érdekelt Lamar fellépése.

A rejtett társadalomkritikus üzenetekben gazdag koncert sokaknál kiverte a biztosítékot, néhányan kikiáltották a Super Bowlok történetében a legrosszabb halftime show-nak, de Kendrick Lamarnak és Samuel L. Jacksonnak köszönhetően egy rövid időre ismét reflektorfénybe került Sam nagybácsi is.

Akit legalább száz éve – az első világháború idején kiadott toborzási plakátokon való megjelenése óta – szinte az egész világon az Amerikai Egyesült Államokkal azonosítanak.

Azt viszont kevesen tudják róla, hogy valójában jóval idősebb, mint ahogy azt a James Montgomery Flagg saját arcképe alapján készített, először az 1917-ben kiadott, majd a második világháború idején újra bevetett propagandaplakát korából gondolhatná az ember.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik