Kovács Katalin két aranyat nyert a vb-n

Két arany- és egy bronzérmet szereztek a magyarok szombaton a Dartmouthban zajló kajak-kenu vb-n. A nap hőse a duplán „aranyos” Kovács Katalin volt.

Mindhárom dobogós helyet a női kajakosok szállították, a férfiak ezúttal nem remekeltek, a címvédőként érkezett, olimpiai bajnok kenus, Vajda Attila csak nyolcadik lett a leghosszabb távon.

Az első magyar aranyéremről a Kozák Danuta, Kovács Katalin, Janics Natasa, Benedek Dalma összeállítású 500 méteres női kajaknégyes gondoskodott, amely fantasztikus versenyzéssel utasította maga mögé a németeket. A két hajó között amúgy csupán négy ezredmásodperc (!) volt a különbség a célban.

Kovács kétszer áll a dobogó tetején (MTI/AP)

Kovács Katalin kétszer áll a dobogó tetején (MTI/AP)

A magyar kvartett a 2006-os, szegedi világbajnokság óta először tudta legyőzni a nagy rivális németeket világversenyen.
Kovács Katalin később 1000 méteren egyesben sem talált legyőzőre, s ezzel begyűjtötte pályafutása 25. vb-címét.

„Ez nem esett jól, nagyon nehéz volt, de örülök, hogy amit gyakoroltunk, azt meg tudtam csinálni. Még mindig a négyes hatása alatt vagyok, ami nagyon nagyon jól ment és kitűnő érzés volt” – nyilatkozott Kovács a hazai szövetség honlapján.

A Medveczky Erika, Benedek kajakos duó tovább növelte a magyar érmek számát, miután harmadik lett 1000 méteren.

A leghosszabb távon férfi finálékban nem termett babér a magyaroknak a kanadai vb-n. A Gönczy Gábor, Kökény Roland kajakos duó éppen lemaradva a dobogóról negyedikként ért célba, míg a Sáfrán testvérek, Mátyás és Mihály kenupárosa, akárcsak a Sík Márton, Gyökös Lajos, Bozsik Gábor, Boros Gergely összeállítású kajaknégyes ötödikként futott be.

A Korisánszky Péter, Széles Gábor, Varga Dávid és Sarudi Pál alkotta kenus kvartett hatodikként, Kucsera Gábor (K-1) hetedikként, az Pekingben olimpiai bajnoki címet szerzett Vajda Attila pedig csalódást keltve csak nyolcadikként zárt.

Kapitányi értékelés

„Ahogy már az előző években is látható volt, a mezőny egyre erősebb és kiegyensúlyozottabb. Óriási dolog, hogy egyedül a magyar csapat volt képes arra, hogy minden 1000 méteres fináléba kvalifikálja magát – értékelt Storcz Botond.

A döntőkben minden egységünk óriási csatát vívott, és látszott, hogy ott vagyunk az élén, de sajnos ez ma az esetek többségében csak pontszerző helyen realizálódott.

Nagyon örülök a női négyes sikerének. Ezúton is szeretnék köszönetet mondani Csipes Ferencnek, Kovács Lászlónak és Fábián Lászlónénak, hogy a sérelmeket félretéve össze tudtak dolgozni, és mindent megtettek azért, hogy a versenyzők a legjobb formában legyenek a vb-n”.

5. Magyarország 2:59.145
(Sík Márton, Gyökös Lajos, Bozsik Gábor, Boros Gergely)

6. Magyarország 3:26.823
(Korisánszky Péter, Széles Gábor, Varga Dávid, Sarudi Pál)

1. Magyarország 1:33.090
(Kozák Danuta, Kovács Katalin, Janics Natasa, Benedek Dalma)
2. Németország 1:33.094
3. Spanyolország 1:34.973

—-Csak Horváth maradt le a döntőről 200-on—-

Csak a kenu egyesek versenyében érdekelt Horváth Gábor nem tudta beverekedni magát a vasárnapi döntőbe 200 méteren a kanadai Dartmouth-ban zajló kajak-kenu világbajnokságon, a többi nyolc számban lesz magyar hajó a fináléban.

Horváth csak ötödikként ért célba szombati középfutamában, így a 10-18. helyért szállhatott vízre, a B döntőt aztán megnyerte, így összesítésben tizedik lett a vb-n.

Az egyesben címvédőként induló Janics Natasa első, a férfiak hasonló számában próbálkozó Gyertyános Gergely, a Kadler Viktor, Molnár Péter kajakos duó és a Kadler, Gyertyános, Beé István és Boros Gergely alkotta kajakos kvartett pedig második lett középfutamában, így mind a négy egység döntős.

A Kovács, Janics duó kettes, a Paksy Tímea, Kovács, Janics, Fazekas Krisztina kajaknégyes, a Horváth, Bozsik Attila, Németh Gergő, Foltán László összeállítású kenus kvartett és a Bozsik A., Horváth kenupáros már az előfutamból bejutott a fináléba.