A FILA skandalumnak minősítette Ara Abrahamian viselkedését, mert az olimpiai eszmét megalázta tettével. Egyúttal a versenyző edzőjét is kétéves eltiltással büntette, míg a svéd szövetség két esztendőn át nem rendezhet nemzetközi versenyt.
Az örmény származású, 84 kilós kötöttfogású versenyző szerint bírói csalás áldozata lett az elődöntőben a későbbi győztes – a fináléban Fodor Zoltánt verő – olasz Andrea Minguzzival szemben, ezért választotta a tiltakozás meglehetősen szokatlan módját. Az eredményhirdetésnél eldobta medálját, és elhagyta a ceremóniát.
Abrahamian (alul) a vitatott meccsen (MTI/EPA)
Ezt követően a Nemzetközi Olimpiai Bizottság fegyelmi testülete kizárta a játékokról és hivatalosan megfosztotta érmétől a 33 éves birkózót, aki a nemzetközi Sportdöntőbíróságnál (CAS) fellebbezett az ítélet ellen.
—-Nyolc orosz atlétát eltiltották—-
A Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) nyolc orosz versenyzőt tiltott el két évre doppingolás miatt. Ezzel 15-re emelkedett az egy hónapon belül eltiltott orosz atléták száma, többségük a világ közvetlen élvonalába tartozott.
A most tiltólistára kerültek között van a gyaloglásban 20 km-en világcsúcstartó Vlagyimir Kanajkin és az 50 km-en világbajnoki ezüstérmes Alekszej Vojevogyin. Mindketten EPO-val buktak le, áprilisban.
Egy harmadik klasszis gyalogló, Szergej Moroszov július 20-án produkált pozitív tesztet. A 20 éves atléta Szaranszkban 1:16:43 órás világrekorddal nyert 20 km-en, megdöntve Kanajkin idejét, aki egyébként másodikként szintén a saját rekordján (1:17:16 ó) belül ért célba. Ezeket az eredményeket az IAAF nem hitelesítette.
A további eltiltottak: Igor Jerokin, Viktor Burajev és Anatolij Kukuskin gyalogló, Roman Uszov akadályfutó és Julia Szmirnova hosszútávfutó.
Az orosz szövetség októberben hét atlétanőt – köztük világbajnokokat és világcsúcstartót – tiltott el két évre, akik az augusztusi pekingi olimpia előtt buktak meg, miután mintáik DNS-egyezést mutattak.