Belföld

Elfogadták a médiatörvényt, pár napjuk van csak a közmédia vezetőinek

Bodnár Boglárka / MTI
Papp Dániel (balra) és Altorjai Anita a közmédia díjátadó ünnepségén a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) óbudai székházában 2026. március 11-én.
Bodnár Boglárka / MTI
Papp Dániel (balra) és Altorjai Anita a közmédia díjátadó ünnepségén a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) óbudai székházában 2026. március 11-én.

A szükséges kétharmados többséggel (145 igen szavazattal, 39 nem ellenében) elfogadta a parlament a médiatörvény módosítását, amely a többi között megszünteti a Médiatanács és a médiahatóság elnöke, Koltay András mandátumát. A javaslatról korábbi cikkünkben írtunk, ez alapján:

  • a Független Közmédia Testület áll fel a Közszolgálati Közalapítvány helyett, ez gyakorolná a tulajdonosi jogokat a közmédia cégei felett,
  • újra önálló lesz az MTI, míg a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. és az MTVA jelenlegi konstrukciója helyett létrejönne a Magyar Rádió és Televízió Nonprofit Zrt.,
  • lesz Sajtóalap, ahova a független médiatartalom-szolgáltatók pályázhatnak,
  • a függetlenséget garantáló Közszolgálati Charta váltaná fel a Közszolgálati Kódexet,
  • Új Médiatanács alalkul, a régi, csak fideszesekből álló testületet szélnek eresztik.

Ezek az újdonságok az eredeti javaslathoz képest

Az eredeti javaslat a parlamenti vita során pár helyen módosult. Így a Független Közmédia Testületbe a parlamenti pártok által delegált tagok mandátumát a parlamenti ciklusokhoz igazítják, legfeljebb az új parlament megalakulásáig szól majd. A médiaszakmai szervezetek által jelölt három tagot pedig nem öt, hanem csak két évre választják.

A Médiatanács nem öt, hanem hét tagból áll majd a változtatás szerint, így az ellenzék és a kormányoldal is három-három tagot jelölhet. Az elnöki tisztséget pályázat útján lehet betölteni.

Pontosítják továbbá az átalakítás menetét a közmédiában. Ezek szerint a törvény hatályba lépésével a Médiatanács tagjainak és elnökének megbízatása megszűnik. A Médiatanács elnöke megbízatásának a megszűnésével az elnököt a médiahatóság elnöki tisztségéből a miniszterelnök javaslatára a köztársasági elnök felmenti.

A törvény hatályba lépésével a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. és a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap vezérigazgatójának megbízatása is megszűnik. Előbbi posztot Altorjai Anita, Áder János korábbi sajtófőnöke tölti be jelenleg, utóbbit pedig a hírhamisítóként elhíresült Papp Dániel, aki már kezdeményezte felmondását, de felmondási ideje alatt még a helyén van, erről beszélt nekünk interjúban a közmédia megújításáért felelős miniszteri biztos, Grósz Judit.

A következő lépésben az Országgyűlés médiaügyekkel foglalkozó bizottsága kijelöl egy személyt, aki a vezérigazgatók kirúgása után átmeneti ideig működteti az intézményt az új vezetők kinevezéséig.

A törvény a kihirdetést követő napon lép hatályba, vagyis pár napjuk lehet még a médiahatóság és a közmédia régi vezetőinek.

Itt állíthatod be, hogy a Google kereső elöl hozza a 24.hu-s találatokat

Ajánlott videó

Olvasói sztorik