Belföld választás 2026

Krekó Péter: Egyre intenzívebb orosz dezinformációs kampányra számíthatunk, Orbán hatalomban tartása a cél

Szajki Bálint / 24.hu
Szajki Bálint / 24.hu
Előfordult, hogy néhány környező országban sikerrel jártak, máshol azonban elbuktak azok az orosz befolyásolási műveletek, amelyeket Putyin emberei már javában készítenek elő Magyarországon is. Egyre erősödő dezinformációs kampányra és hibrid hadműveletekre lehet számítani a választási kampány hajrájában – erről beszélt lapunknak Krekó Péter politológus, a Political Capital igazgatója.

Egyelőre a sötétben tapogatózunk azzal kapcsolatban, hogy pontosan mi indokolja az orosz megbízást teljesítő emberek személyes jelenlétét Magyarországon

– nyilatkozta a 24.hu-nak Krekó Péter politológus, szociálpszichológus, a Political Capital igazgatója.

Amíg alig egy hónappal az országgyűlési választás előtt Volodimir Zelenszkij fenyegetéséről, egy százkilónyi aranyrúd– és százmilliós valutaszállítmány lefoglalásáról, valamint az ukrán pénzszállítók demonstratív erejű lekapcsolásáról szóltak a hírek, Vlagyimir Putyin emberei sajtóhírek szerint megérkeztek Budapestre. Panyi Szabolcs oknyomozó újságíró nemzetbiztonsági forrásokra hivatkozva azt állítja, hogy az orosz kormány egy „politikai technológusokból” álló csapatot bízott meg azzal, hogy befolyásolják a választási kampányt és segítsék Orbán Viktor választási győzelmét. A Kreml orosz katonai hírszerzéssel (GRU) kapcsolatban álló tisztjei már több hete az orosz nagykövetségen, diplomatafedésben dolgoznak. Az akciót Szergej Kirijenko, Putyin volt kabinetfőnök-helyettese vezeti, aki Oroszország politikai befolyásolási infrastruktúrájának a tervezője.

A Kreml Magyarországra irányított műveletét a Financial Times is megerősítette a hozzá eljutott dokumentumok és beszámolók alapján. A tervek szerint az összehangolt online dezinformációs kampányban Orbánt erős, szuverenista vezetőként, fő kihívóját, Magyar Pétert pedig brüsszeli bábként ábrázolnák, miközben célzott információs támadásokkal gyengítenék a Tisza Pártot.

Varga Jennifer / 24.hu

A kormány vezetői politikusai szűkszavúan reagáltak a hírekre, álhírnek titulálva az orosz befolyásolási kísérletet.

Hogy milyen típusú orosz akciókra számíthatunk, hogyan ismerhetjük fel a választási beavatkozást, illetve milyen hatással lehetnek a kampányidőszakra, valamint a választás kimenetelére Putyin ide érkező emberei, arról Krekó Pétert, az álhírterjesztés, az összeesküvés-elméletek és az orosz dezinformáció kutatóját kérdeztük.

Kirívó eset

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk?
a folytatáshoz!

Ajánlott videó

Olvasói sztorik