Nem sikerült lezárni a forgalmat
Az a nagyon kevés ember, aki maradt, a zöldre váltó lámpánál újra és újra átkel. A hídfoglalási terv nem aratott sikert.
A tüntetésnek vége, búcsúzunk, köszönjük a figyelmet.
Az a nagyon kevés ember, aki maradt, a zöldre váltó lámpánál újra és újra átkel. A hídfoglalási terv nem aratott sikert.
A tüntetésnek vége, búcsúzunk, köszönjük a figyelmet.
Tucatnyi fiatal próbálta akadályozni a Buda felé haladó gépkocsi-forgalmat azzal, hogy a zebrára álltak a Margit-szigeti átkelőnél.
Megjelent a rendőrség, és elkezdték biztosítani a forgalmat.
A híd lezárásához túl kevesen vannak, a rendőrség kezeli a helyzetet.
Figyeljük az eseményeket. A Margit híd pesti hídfőjén a járdán indult meg egy kisebb, nem egységes menet, rendőrök kísérik őket. Kicsi a létszám.
A tüntetés véget ért, a tömeg dinamikusan elkezdett feloszlani, illetve levonulni. Nincs nyoma annak, hogy szervezett hídfoglalás készülődne, de néhányan megafonnal próbálnak követőket szerezni ehhez.
Végül a felszólalókat együtt felhívták a színpadra, és elénekelték a Szózatot.
Az ellenállás elkezdődött – jelentette ki Puzsér Róbert a színpadra lépve, és arról beszélt, hogy Kocsis Máté és Rogán Antal elhalasztaná a pillanatot azzal, hogy elhalasztotta az átláthatósagi törvényjavaslatot.
Ideje, hogy a hal fogja ki a horgászt, mi teremtjük a pillanatot, nem követjük többé
– mondta.
Puzsér meghirdette az utcai politizálás megváltoztatását, és kijelentette, hogy ki kell gyógyulni az illiberalizmusból, amely a polgári társadalmat üldözi és a feudalizmust restaurálja.
Szerinte ideje átvenni a kezdeményezést. Ha magyar állampolgárok nem veszik kezükbe az irányítást, akkor a jövőben is minden rendszerváltás olyan lesz, mint a ’89-es és a 2010-es. Puzsér azt mondta, elég abból, hogy a politikusok az urak. Ideje, hogy szolgáljanak.
Az illiberális uralom tizenöt évnyi nemzetgyalázat. Ugyan kit hat még, hogy elhalasztották egy törvényjavaslatot? – kérdezte.
Puzsér arról is beszélt, hogy nem akarunk visszatérni az orosz érdekszférába, ezután újra felhangzott a „Ruszkik haza!”. Szerinte 35 éve ezt mondtunk, és most ugyanitt tartunk.
Szerinte lejárt a „Ne írd alá, János!” és a Szabad ország, szabad egyetem” korszaka, egyetlen érvényes követelés, hogy takarodjanak.
Figyelmeztetett, a tét az, hogy Magyarország vagy újabb esélyt kap a nyugatias polgárosodásra vagy Oroszország csatlós államává válik. Szerinte Orbán önként ajánlja fel Magyarországot Putyin birodalmának, és „nincs bocsánat erre a nemzetárulásra”.
Ez a rendszer nem juthat el Minszkig
– mondta Puzsér Róbert, aki szerint itt az ideje a cselekvésnek. A nyugatos fordulat nem valósul meg önmagától, azt ki kell küzdeni. Ezzel meghirdette a polgári ellenállást, amely nem egy alkalomra, hanem egy évadra szól. Is
Ács Dániel, a 444 újságírója elmondta, hogy az elmúlt másfél évtizedben a szemünk fokozatosan hozzászokott a félhomályhoz. Hogy a könnyünk kicsordul, annyira erőlködünk, hogy lássuk, mi történik velünk. Most a hatalom nyíltan arra készül, hogy az utolsó kis lámpákat is lekapcsolja: ezt onnan tudjuk, hogy a miniszterelnök kimondta a saját szájával. Ezután Orbán poloskázós beszédéből idézett.
Orbán Viktor amint lehetősége van rá elpusztít mindent, ami nekünk fontos
– mondta Ács, aki szerint a rendszer nem hagy nekünk egy talpalatnyi helyet sem az országban.
Azt üzente a közönségnek, hogy legyenek bátrak, mert mindenki, aki ellenáll, nem köt kompromisszumot, kockáztat, az csihol egy szikrát a sötétségbe. Azt tanácsolta, hogy a sorfalat álló SZFE-s diákok, a kirúgott tanárok és a felmondott indexes újságírók bátorságából, áldozatából merítsenek erőt.
Készüljetek, mert hamarosan szükség lesz a kiállásotokra!
Radics Péter elmondta, hogy a cél, hogy a valódi hazaárulókat küldjük el a búsbüdös picsába. A youtuber szerint magyar fordul magyar ellen és családok szakadnak szét azért, mert valaki nem úgy gondolkodik, ahogy a Fidesz szerint kell.
Egyetlen üzenetem lenne a NER-nek, de azt kurva hangosan ki kell mondani 2026-ban. Basszátok meg, és takarodjatok a picsába!
– mondta.
Nagy-Bandó András Karinthy-gyűrűs magyar humorista elsőként az arcfelismerőket köszöntötte, és minden oldalról megmutatta az arcát. Azzal folytatta, hogy el tudja képzelni azt a parlamenti falugyűlést, amelyen „133 bátor, távvezérelt ujjú képviselő” vitatkozik.
Mitől féltek kiöregedett, pálesztől pirosló képű, pocakos, tokás maffiózók? Mitől vagytok így beszarva? A jövő évi választásoktól? Egy választás nem a világ vége. Csak a NER vége
– mondta, hozzátéve, hogy máig sem bővítették az évek alatt penészessé lett programjukat, hogy folytatják. „De mit, csibészek? Az átláthatatlanná tett lopásokat?”
A goebbelsi gyűlöletmanufaktúra szerinte újabb és újabb ellenségeket gyárt.
Végezetül „Viktornak” címezve oroszul beszélt, majd magyarra is lefordította: Orbán elvtárs gyakorolj önkritikát, és mond el, mi történt 2013-ban Szentpétervárban, amit csak te és Putyin tudsz.
Azt hiszem, bátran ki lehet jelenteni, hogy mostanra megtelt a Kossuth tér, de az Alkotmány utcában is sűrűn áll a tömeg. A füves területeket is elkezdte tisztességesen belakni a közönség.
Pajor Tamás dalszerző, „metafizikai munkás” egy úgynevezett szózenét adott elő Szuterén Magyarország címmel, amely leginkább egy közepes színvonalú slam poetry előadásra hasonlított. A közönségből többen telefonon rögzítették a művész előadását. Fegyelmezetten végighallgatták a szóviccekben bővelkedő produkciót.
Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő a színpadra lépve hatalmas tapsot kapott.
Nem hagyjuk abba! – visszhangozták utána új jelszavát.
Március 18-án egy-két ezren jöttek el a tüntetésére, mondta, akkor kezdődött a keddi tüntetéssorozat, amit a képviselő azóta is minden héten megszervez.
Méltatta azt a sok ismert és elistert elismert, amik ezen a mai tüntetésen felszólaltak, különösen azokat, aki először léptek színpadra. Méltatta az egyre nagyobb számban megjelenő fiatalokat is.
Önöknek köszönhető, hogy nem aludt ki az ellenállás lángja, és hogy nem hagytuk abba
– mondta a képviselő, aki szerint a tiltakozások hatására „a mocskos hatalom keze megremegett”, és elhalasztották őszre az átláthatósaginak nevezett törvény megszavazását. Figyelmeztetett arra, hogy a gyülekezési törvény „technofasiszta” módosítása elleni tiltakozást sem szabad feladni.
Hadházy szerint a polgári engedetlenség, a közlekedést megzavaró akciók és a sztrájkok is szükségesek. Kijelentette, hogy jövő héten is folytatja a Ferenciek terén.
A Funktasztikus nevű rapper következett, aki leszögezte, hogy egyetlen politikai párthoz sem húz a szíve, de kiemelten hangsúlyos számára szólásszabadsághoz való jog, amit korlátozni akar a hatalom. A mostani helyzet az 50-es évek hangulatát idézi.
A gazdaság gatya, az oktatás gatya, az egészségügy, a közbeszéd, a demokrácia, a demográfia gatya, de legalább áldását adta rá Bese atya
– mondta, hozzátéve, hogy ide már kevés lesz az O1G.
Pankotai Lili diákaktivista következett. Elmondta, hogy ő a demokráciában hisz, de az ország válaszút elé került: még lehet dönteni, hogy nyugati vagy keleti típusú rendszerben akarunk-e élni.
Orbán Viktor azzal viccelődik a másik békegalambbal, Donald Trumppal, hogy mikor lép végre ki Magyarország az Európai Unióból. Mire Orbán Viktornak az a válasza, hogy amikor kapunk egy jobb ajánlatot. Elhiszi ma bárki, hogy a jobb ajánlat nem Orbán Viktornak és a sleppjének fog szólni?
– mondta.
Felemlegette, hogy Lázár János egy lópályán akarja körbe körbe sétáltatni a szexuális kisebbségeket: pontosabban a lovak érdekében még ott sem. Ez szerinte egy nyíltan náci beszéd volt, amibe a saját fiát is belekeverte. Felemlegette az Orbán-család vagyonosodását és a női lábakról olvasói fotópályázatot hirdető Metropolt is.
Már az a kérdés, hogy teljes diktatúra lesz-e a hazánkban, mondta.
Változás szerint csak akkor lesz, ha a társadalom megérti, hogy az alárendelődés belülről indul: emiatt sétál bele az ország mindig ugyanabba a csapdába. Ha nem változtatunk belül, az országban sem lesz változás.
A demokrácia nem intézmény, hanem szokás, magatartás, belső hozzáállás. A rendszer mi magunk vagyunk, és az a gondolkodásmód, amivel létrehoztuk
– mondta.
A Válasz Online újságírója szintén először szólal fel tüntetésen. Azért nem jár köszönet, hogy itt kell lennem, normális viszonyok között nem a színpadon lenne a helyem. Hogy mégis mit keresünk itt, erre próbálok választ adni 3-4 percben, mondta Stumpf.
A jelenleg is hatalmon lévők hét éve végezték ki a heti lapját, a Heti Választ: Mészárosék még a netről is letörölték az újságot, az utolsó betűig.
Nem tudok egyszerűen legyinteni az önkénytörvényre, csak azért, mert őszre halasztották a megszavazását
– mondta Stumpf, aki szerint a törvény, melyen most is ott van Orbán aláírása, ott fekszik a hivatalos iratok között. Ha elfogadják, az a magyar polgári demokrácia halálos ítélete.
Nem csak jogunk, hanem kötelességünk is itt lenni: az alkotmány szövege szerint ugyanis mindenki jogosult és köteles fellépni az olyan tevékenységekkel szemben, melyek kizárólagos hatalomra törnék.
Alkotmányos kötelességüknek tesznek eleget, amikor kiállnak az önkény törekvések ellen, mondta Stumpf, hozzátéve, hogy a kormánypárti képviselők úgy tudnak ennek eleget tenni, ha nem szavazzák meg a törvényt.
Amennyiben mégis átmegy a törvény, az itt lévőkről készült képek fogják igazolni, hogy a magyar az nem a legpocsékabb nemzet, nem hullarablók gyülekezete vagyunk, hanem voltak, akik kiálltak az igazuk mellett.
Nem az ország feküdte le a rossz medvének, csak az ország vezetése.
Nem szégyellitek magatokat? Dehogynem. Azért vagyunk itt
– mondta Lányi András, akit sokat látott íróként és filozófusként mutatott be Lampé Ágnes.
Lányi azt mondta, szereti az átlathatatósagot, és sorolta a magánzsebekben és partkasszába vándorolt közpénzeket, Mészáros Lőrinc vagyonát, hasonlókat. Azt is mondta, hogy a szuverenitást is szereti, és a hazánkban kitapintható orosz befolyásra utalt, amit a közönség „Ruszkik haza!” skandálással jutalmazott.
Lányi András felidézte, amikor Orbán Viktor először lépett a Parlament épületébe. Azt mondta, most viszont távoznia kellene, mert mint mondta a miniszterelnököt megszólítva, „különben a gyerekeink mennek él ebből az orszából, amit tönkre tettél”.
Neked nincs jövőd Európaban, de ne vedd el a mi jövőnket, ne legyünk az orosz törekvések ötödik hadiszopa
– mondta.
A filozófus végül kitért az arcfelismerő rendszerre, amelyet immár a tünetőkkel szemben is bevethetnek a hatósagok Magyarországon. Lányi azt mondta, megjegyezzük azoknak az arcát, akik ezt lehetővé tették.
Magyar Dávid fotós, Puzsér műsorainak állandó szereplője hosszasan beszélt Mészáros Lőrincről, akinek az elmúlt 15 évben 1500-szorosára gyarapodott vagyona: minden évben 100 milliárddal lett gazdagabb. A hatalom azért akarja elhallgattatni a sajtót, hogy ne tudjon beszámolni a lopásokról. Elmondta azt is, hogy ez a rendszer kőkeménynek mutatja magát, de valójában gyenge, tőlünk fel. A rendszer erőszakos, de nem erős: az első fuvallat el fogja fújni. Márpedig jövő tavasszal a választáson nem fuvallat, hanem orkán érkezik.
Bizzer Mátyás, az MKE Hallgatói Önkormányzatának társelnöke szerint mára bizonyos, hogy a rendszerváltáskor sem akart demokráciát Orbán, hanem az akkori kormánytól irigyelte el a hatalmat és a meggazdagodás lehetőségét. Nem csak tüntetnünk, hanem építkeznünk is kell, mondta.
Ha a „külföldről támogatott média” nem is jött ki, a külföldi média mindenképpen. Az osztrák közszolgálati csatorna, az ORF forgat a Kossuth téren.
Túlzás lenne azt állítani, hogy megtelt a Kossuth tér, de így is nagyon sok ember összejött a tüntetésre. Sokan az Alkotmány utcában állnak. A 2-es villamos már nem jár, a sineket a tüntetők foglalták el.
Az egyenruhás rendőri jelenlét ennek ellenére mérsékeltnek látszik. Nincs nagy erődemonstráció.
Dévényi István, a Magyar Hang újságírója először lépett színpadra bármilyen tüntetésen, de szerinte erre most szükség van.
A kisebbik fiam egyidős a NER-rel, együtt fogant a NER-rel. De neki van jövője
– mondta Dévényi, amiért elég nagy tapsot kapott.
Dévényi korábban még a kormánypárti médiában dolgozott, de sok évvel ezelőtt szembefordult a kormány irányvonalával. Ma egy független, konzervatív szerkesztőség meghatározó tagjaként dolgozik.
Bogos Csaba blogger több példán keresztül mutatta be a kormánypárti szereplök hatalmi arroganciáját.
Amikor arról beszélt, hogy Hoppál Péter áldozatnak állította be a kegyelmi ügy miatt lemondott Novák Katalin köztásrsasági elnököt, kijelentette, hogy nem ő az áldozat, hanem a Bicskén egy életre tönkretett gyerekek.
Ekkor zúgott fel a „Mocskos Fidesz!”, amit skandálni kezdett az azóta tisztességesen megszaporodott tömeg.
A Fidesszel szemben kell megvédeni a 48-asok első pontját – többek között erről beszélt a színpadon Sallai Dé:Nash.
Szerinte a válsztók többsége megelégelte, amit a Fidesz csinál, és van lehetőség jövőre a kormányváltásra. A következő hatalomgyakorlóknak azt javasolta, hogy tanuljanak ebből.
Mindannyiunknak van miért felemelnünk a hangunkat
– mondta Lampé Ágnes újságíró, felhívva a figyelmet, hogy az átláthatósági törvényt nem visszavonták, csak elhalasztották. Szerinte ezért az újságíróknak is fel kell szólalniuk.
A Külföldi Civilek a Változásért Facebook-csoport videóban üzente meg Sulyok Tamás köztársasági elnöknek a külföldi magyar diaszpórák nevében, hogy egyenlő választási feltételeket követelnek.
Többen megszólaltak a videóban, kifogásolva többek között, hogy Svédországban például csak egyetlen szavazóhelyiség lesz.
A propaganda megtalál, a választások miért nem, elnök úr?
– kérdezte egyikük a videóban, melyben bejelentették, hogy a diaszpórák is megkezdik a Polgári Ellenállásukat.