Élő Belföld

„Halász János szerencsétlen lúzer” – elindult a parlamenti vita az ellehetetlenítési törvényről

Személyeskedésektől sem volt mentes az „átláthatósági” törvény keddi vitája, amelyben a kormánypárti politikusok amellett próbáltak meg érvelni, hogy az új jogszabály nem jár azzal, hogy újságok és civil szervezetek szűnnek majd meg. Amíg az egyik jobbikos képviselő szerint erre a törvényre még Vlagyimir Putyin orosz elnök is vidáman csettintene, addig Deutsch Tamás szerint a Partizán nem számít médiaterméknek.

Halász János: Ez a legjobb eszköz arra, hogy fellépjünk az ukrán propaganda ellen

A vita végén a törvényt eredetileg beterjesztő fideszes képviselő zárta a vitát, aki tanár módjára megfeddte az ellenzéket, mert „személyeskedtek” és visszautasította, hogy Szabó Tímea Lánczi Tamást támadta.

Halász szerint ma a DK-sok voltak a fő hazudozók, és ő is arra hegyezte ki a mondandóját, hogy a törvény alanya nem magánszemély, hanem szervezetek, és hogy a szankciókhoz egyszerre három feltételnek kell megfelelni.

A politikus azt is kijelentette:

Ez a törvény a legjobb eszköz arra, hogy fellépjünk az ukrán propaganda ellen.

Ezzel a mai vita lezárult, folytatás júniusban a zárószavazáskor.

Novák Előd: Hogyan akarják a kettős állampolgárság kérdését kezelni?

Novák Előd az „átláthatósági” törvény fényében előhozta egy korábbi témáját, hogy listát kellene vezetni azokról, akik kettős állampolgársok, legalább az országgyűlési képviselők tekintetében, és szerinte ez a törvény most lehetőséget ad arra, hogy ezt kezeljék.

De erre nem kapott választ Kocsis Mátétól.

Kocsis Máté megindokolta, miért hívták össze a rendkívüli házbizottsági ülést

Azért hívták össze a rendkívüli házbizottsági ülést, mert az ellenzék azt kérte, hogy az „átláthatósági” törvény és a költségvetési vita lehessen uniós napirend – mondta Kocsis Máté.

A fideszes képviselő szerint ezért nem érdemes szívességet tenni az ellenzéknek, mert utána kiforgatják a dolgot és azért bírálják a Fideszt, hogy túl gyorsan összehívják az ülést.

Kocsis Máté Szabó Tímeának: Ha nem bírja a vitát, menjen haza aludni

Szabó Tímea válaszában úgy reagált, Kocsis lebuktatta magát, mert miközben a fideszesek korábban azt mondták, hogy nem csak a külföldi támogatásról van szó, ő arról beszélt, hogy a külföldi finanszírozás már önmagában probléma.

Szabó azt sem értette, hogy az miért baj, hogy ha valahol megjelenik egy, a kormánnyal kapcsolatos hír, arról az ellenzéki képviselők utána a parlamentben beszélnek.
Kocsis ezután tagadta, hogy azt mondta, amiről Szabó beszélt, majd azt javasolta neki, hogy ha fáradt és nem bírja a vitát, akkor menjen haza aludni.

Nacsa Lőrinc (KDNP) felszólalásában azt állította Szabó egyik bekiabálása alapján, hogy Szabót nem zavarja a külföldi befolyásolás, mire Szabó Tímea hangosan tiltakozott, amiért rászóltak.

Kocsis Máté: Magyarországon sajtószabadság van

A fideszes frakcióvezető előbb arról beszélt az ellenzéki pártoknak, hogy ők jövőre már nem lesznek a parlamentben, majd kijelentette, hogy „nem lennék az önök helyében az utolsó tíz hónapban”.

Kocsis szerint a Fidesz nem támadott meg senkit, majd ő is arról kezdett beszélni, hogy az ellenzéki pártokat külföldről finanszírozták. A képviselő ezután arról beszélt, hogy a „Fideszt megbuktatni kívánó nyugati politikai elitnek” 2022 után már „nem érte meg” finanszírozni az ellenzéki pártokat, ezért helyette a sajtó és a civil szervezetek számára kezdték el küldeni a pénzeket.

A politikus cáfolta azt, hogy megmondta volna, kire vonatkozik majd a törvény, szerint az újságok egyszerűen csak magukra vették.

Magyarországon sajtószabadság van,

jelentette ki Kocsis, majd arról beszélt, hogy az elmúlt 15 évben mindenki azt írt le, amit akart, és hogy bárkiről le lehetet írni bármilyen valós vagy valótlan dolgot.

Azt nem lehet, hogy valaki külföldről kapjon támogatást,

mondta, aztán áttért az állítólagos „ukrán lejárató akcióra” és az ukrán titkosszolgálat „által finanszírozott dezinformációs kampányra”. Megjegyezte azt is, hogy orosz dezinformációs kampány is zajlik Ukrajnában és Magyarországon is.

A törvény által leírt eljárásról Kocsis elmondta, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal egy jegyzékre vonatkozó javaslatot készít azokról a szervezetekről, amelyek közéleti befolyásolási szándékkal Magyarország szuverenitásának sérelmére külföldi finanszírozásból működik.

Kocsis Máté szerint a hivatal nyilvánvalóan mérlegelni fogja, hogy a beérkezett pénz valamilyen átlagembertől vagy egy szervezettől fog érkezni.

Arató Gergely: Deutsch Tamás csak az első éves jogig jutott

A DK-s politikus rámutatott, hogy miközben Deutsch a jogi elmélet első éves anyagában elmélyedt, a többire nem jutott ideje. Ugyanis, folytatta, mikor Magyarország belépett az Európai Unióba, akkor mindenki elfogadta, hogy a magyarokat az uniós jogszabályok is védik.

Deutsch Tamás: Egy frászt médiatermék a Partizán

A fideszes képviselő szerint az „átláthatósági” törvény azért most készült el, mert Amerikában is egy fordulat következett be egy patrióta kormány színrelépésével, és Brüsszelben is, mert kiderült, hogy onnan civil szervezeteknek és médialerakatoknak küldtek pénzt, és „ebből nagy botrány” van.

Deutsch szerint a parlamenti ellenzék szavának nem nagyon van ereje, mert annyira lecsökkent a támogatottságuk. Arra, hogy az ellenzék az uniós szervezeteknél próbálnak majd valamilyen jogorvoslati lehetőséget találni, a fideszes politikus azt mondta, hogy a magyar parlamentnek egyik sem felettes szerve és ez a hozzáállás „aláássa” a magyar szuverenitást.

Az európai parlamenti képviselő azt is állította, hogy az ellenzéki pártok felborították azt a konszenzust, hogy magyar politikai pártok nem kaphatnak külföldi támogatást a kampányhoz.

Deutsch ezt követően áttért a magyar sajtóra, és külön megnevezte a Partizánt, amely szerinte bevallottan a bevételei több mint 50 százalékát külföldről kapja, miközben egy meghatározott „politikai kör” üzenetét közvetíti. A kormánypárti politikus kijelentette:

Egy frászt médiatermék a Partizán!

Deutsch Tamás szerint az újságíró és a civil ember magánszemély, ezért rájuk ez a törvény nem vonatkozik.

Csárdi Antal: A Fidesz listázni akar

A független képviselő szerint orosz mintájú autokrácia épül Magyarországon. A törvény felhatalmazásával a Fidesz listázni akar, gazdaságilag ellehetetleníteni mindenkit, aki szót mer emelni a kormány végeláthatatlan bűnei ellen – tette hozzá Csárdi Antal.

Több mint tíz éve próbálják elbábozni, hogy Magyarország jogállam. De ezzel a törvénnyel ki akarják szorítani a közéletből a másként gondolkodókat.

Csárdi azt is mondta: a Fidesz választási vereségének megakadályozására született ez a törvényjavaslat.

Jámbor András: Gondolják át, mit tesznek a következő 11 hónapban

Jámbor András szerint Lánczi Tamás hivatala nem tud pártatlan lenni, mert Lánczi dolgozott Orbánnak és Schmidt Máriának is. A párbeszédes képviselő támogatja a külföldi támogatások átláthatóságát, de akkor a belföldi finanszírozást is tegyék átláthatóvá.

Tegyük már fel a kérdést, mi lett a Népszabadsággal, az Origóval, az Indexszel és a vidéki lapokkal.

A képviselő azzal zárt: gondolják át a fideszesek, mit tesznek a következő 11 hónapban, mert 11 hónap múlva lesz következménye annak, amit most tesznek.

Kálmán Olga: János, ezért a törvényért egyszer még nagyon fogod magad szégyellni

„Önök tényleg ennyire félnek? Mindenkit megpróbálnak eltiporni, aki mást gondol, mint önök?” – kérdezte Kálmán Olga. A DK-s képviselő szerint álságos, hogy tilos uniós támogatást kapni egy civil szervezetnek, azt viszont lehet, hogy a Fidesz közpénz-milliárdokat tol a saját propagandistáinak. Kálmán felhozta a Harcosok Klubját, amelynek megalakulásán egy náci idézeteket posztoló és egy pedofil fideszes is ott lehetett.

Kálmán ezután Halász Jánoshoz fordult.

János, ezért a törvényért egyszer még nagyon fogod magadat szégyellni.

Tordai Bence: Halász János szerencsétlen lúzer

Tordai Bence azt mondta, hogy az „átláthatósági törvény” egy rettegő, vergődő, végóráit élő hatalom munkája. Tordai az előterjesztő Halász Jánost szerencsétlen lúzernek nevezte. (Erre Latorcai figyelmeztette Tordait, arra kérve, hogy kérjen bocsánatot: „Ön ilyet nem mondhat”. Tordai azonban nem kért bocsánatot.)

A Párbeszéd-frakció tagja azt mondta, jövőre kormányváltás lesz, így ha ezt a törvényt elfogadják is, nem fogják alkalmazni.

Szabó Tímea: Halász János, nem gondolja, ugye, hogy ön írta ezt a törvényt?

A Párbeszéd képviselője arról kezdett beszélni, hogy az Orbán-kormány számos esetben támogatott politikai szervezeteket külföldön. Szabó Tímea felhozta a szlovén, a szerb, a spanyol eseteket, Marine Le Pen esetét, a Milorad Dodiknak nyújtott hitelt. Ezután megemlítette a Paks2-beruházást, a Belgrád–Budapest vasútbővítést, amelyek orosz és kínai befolyásszerzések Magyarországon, amit a magyar kormány támogat.

A törvényt Szabó silánynak, ürülékminőségűnek nevezte. Halász Jánoshoz szólva azt kérdezte:

nem gondolja, ugye, hogy ön írta ezt a törvényt?

Szabó a javaslatot elfogadhatatlannak nevezte, és azt mondta: „maguknak elment a józan esze.”

Novák Előd sékeljobboldalnak nevezte Orbánékat, rászóltak

Novák Előd szerint a benyújtott törvényjavaslatnak szép céljai vannak, ugyanakkor épp a lényeget, a legfontosabb problémát nem kezeli. A Mi Hazánk képviselője szerint a Metát, a Facebookot nem szabályozza ugyanis. A törvényt a globalista elit ki tudja játszani – mondta Novák.

A Mi Hazánk politikusa beszédében az Orbán-kormányt sékeljobboldalnak nevezte az Izrael-politikája miatt. Ezért az ülést vezető Latorcai János rászólt Novákra, aki szerint az egykori SZDSZ-es Halász János hiteltelen figura. (Ezért megint rászólt Latorcai.) Novák szerint több minden hiányzik a törvényjavaslatból, például szerinte a törvényt be nem tartók bírásgát nem határozzák meg elég pontosan.

„Erre még Putyin is csettintene”

Dudás Róbert jobbikos képviselő szerint erre a törvényjavaslatra még „Putyin is csettintene”. Szerinte az orosz mintára készült, pedig Orbán Viktor azt mondta Brüsszelben, hogy „nem vetemedne arra, hogy bárkit elhallgattasson.” Dudás szerint a kormány ezzel a javaslattal az uszítást, a megosztást folytatja.

A javaslat Dudás szerint

szégyenteljes, elfogadhatatlan.

KDNP-s képviselő az ellenzéknek: mérkőzzünk meg fair módon!

Nacsa Lőrinc KDNP-s képviselő hosszan beszélt arról, hogy 2022-ben mennyi külföldi forrás érkezett az ellenzéki pártokhoz a kampányban. A politikus szerint az lenne a jó, ha külföldről nem jönne pénz,

ne jöjjön pénz sehonnan, se nyugatról, keletről, sehonnan.

Ezután arról beszélt, hogy az idén befagyasztott USAID-pénzek valójában a liberális politikai befolyásszerzésről szóltak.

Végül azt mondta Nacsa a folyamatosan bekiabáló ellenzékieknek, hogy

mérkőzzünk meg fair módon, nem külföldön pénzből, hanem tisztességesen.

Dobrev Klára szerint a Fidesz alaptörvénye egy undorító slime

„Megpróbáltam elképzelni, hogy mi jár a kormánypárti képviselők fejében” – kezdte hozzászólását a DK vezérszónoka, leendő elnöke. Dobrev Klára azt mondta: a kormánypárti képviselők szerint nem az a baj, hogy „szétlopták az országot, hanem az, hogy ezt a sajtót megírja.”

A magyaroknak elegük van a rongyrázásból, a fideszes milliárdosokból, abból, hogy a kórházakban nem lehet meggyógyulni, hogy a gyereküknek nincs tanára.

Dobrev szerint a kormánypártiak a sajtót azért akarják elhallgattatni, mert minderről tudósít.

Nem az újságírók, nem a sajtó, nem Gyurcsány, nem Dobrev, nem Magyar tehet erről, hanem önök.

A kormánypártiak rettegnek a DK EP-képviselője szerint, nem tűrik az ellenvéleményeket, a vitát.

„Véget akarunk vetni az álkeresztény kurzusnak” – jelentette ki Dobrev. Majd megkérdezte: „Eljárás indulhat bárki ellen, aki vitatja az önök, Putyinnak behódoló politikáját?” Aztán arról kezdett beszélni, hogy „nem is a gyurma jut eszembe az Alaptörvényről, (…) a maguk Alaptörvénye a slime-ra hasonlít.” Ami Dobrev szerint undorító.

„Mit tehetünk ebben a helyzetben?” – tette fel a kérdést Dobrev.

  • Támogatni fogják azokat a szerkesztőségeket és szervezeteket, amelyeket a kormány el akar nyomni.
  • Az EU intézményeihez fordulnak.

„Kormány az unióban ilyet nem csinált” – mondta Dobrev, aki szerint a kabinet ezzel a szabályozzással féllábbal már elkezdi a kilépést az EU-ból. Dobrev azzal zárta a beszédét, hogy jövő tavasszal a bal- és jobboldali emberek közösen fogják leváltani a kormányt.

Addig is csak azt tudom mondani, hogy minden egyes szerkesztőség, amit bezáratnak, minden egyes civil szervezet, amit ellehetetlenítenek, hozzá fog járulni ahhoz, hogy megbukjanak. Ez a törvény sem fogja megmenteni önöket.

A kormány maradéktalanul egyetért

Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára azt mondta: a kormány támogatja a törvényt, azzal maradéktalanul egyetért.  „A politikai akarat befolyásolása minimum az átláthatóságot követeli meg” – tette hozzá. Az államtitkár szerint a választói akaratot külföldi pénzből befolyásolni nem lehet.

A fideszes Illés Boglárka szerint az átláthatósági törvény a magyar történelemből, a múlt tanulságaiból és az ország földrajzi, geopolitikai elhelyezkedéséből fakad. A magyar önbecsülés kinyilvánítása ez a törvény – mondta. Illés Boglárka szerint a nemzeti konzultáció a magyar nép szívhangja.

Ennyi percet kapnak a frakciók

A négyórás vita időkeretét ismertették. Eszerint:

  • a Fidesz 82 percet
  • a KDNP 38 percet
  • a DK 24 percet
  • az MSZP 20 percet
  • a Momentum 18 percet
  • a Jobbik 17 percet
  • a Mi Hazánk 16 percet
  • a Párbeszéd 16 percet
  • a független képviselők 9 percet kapnak.

(A Momentum és az MSZP átadta időkeretét más ellenzéki pártoknak.)

Halász János: Hazudtak, hazudni fognak!

A törvényjavaslat benyújtójának, Halász Jánosnak az expozéjával elkezdődött az ellehetetlenítési törvény általános vitája.

Halász azt mondta, nem engedhetjük, hogy „ez folytatódjon, nem hagyhatjuk, hogy külföldről befolyásolják” a közéletet. Példaként hivatkozott arra Halász, hogy a Voks 2025 nevű kormányzati kezdeményezés ügyében már egy „több elemű dezinformációs kampány” fut, mely megtéveszti a magyar választókat.

Halász szerint a benyújtott törvényjavaslat az átláthatóság jogi, intézményi garanciáját teremti meg. „Tiszta vizet önthetünk a pohárba” – tette hozzá.

A képviselő szerint a törvény azt is szolgálja, hogy lássuk, milyen szervezetek terjesztik az ukrán propagandát. Halász hangsúlyozta: fel kell lépni az ukrán propaganda ellen. A törvény – tette hozzá – megteremti a kikényszeríthetőség lehetőségét. Halász hangsúlyozta: egyszerre három feltételnek kell teljesülnie egy szervezet esetén, hogy a jegyzékre kerüljön: „külföldi támogatás, a magyar közélet befolyásolásának szándéka, a magyar szuverenitás megsértése.”

Halász hazugnak nevezte az ellenzéket, miután bekiabáltak neki. „Hazudtak és hazudni is fognak” a törvény kapcsán – reagált. A képviselő megjegyezte: valamikor júniusban lesz a végszavazás.

Miről szól a mai vita?

Múlt kedden éjjel nyújtotta be a fideszes Halász János az „átláthatóságinak” nevezett törvényjavaslatot, amely megszavazása esetén súlyosan érinti a független sajtó és a civiltársadalom jelentős részét. A törvényről részletesen írtunk itt, az ellene szóló tüntetésről itt tudósítottunk, Halász Jánost pedig itt próbáltuk meg érdemi indoklásra bírni, eredménytelenül.

Az indítványt eredetileg egyedül nyújtotta be Halász János, azonban a mai napon módosult a beterjesztők névsora: Orbán Viktor, Rogán Antal és Semjén Zsolt is a benyújtók közt van, ahogy több tucatnyi más fideszes politikus.

Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója korábban azt mondta az előterjesztésről: „Túl azon, hogy jogilag értelmezhetetlen, a mögötte meghúzódó förtelmes szándék az igazán megrendítő. Nem rendelkezik a jog méltóságával és minőségével, ez puszta düh, gonosz szándék és rosszindulat. Az igazi veszélye abban rejlik, hogy ez valójában nem a Lex Lánczi, hanem a bárki ellen, bármiért, bármikor törvény. Nagyon nagy bajban lehet a hatalom, hogyha szükségét érzi ennek a szabályozásnak.”

Olvasói sztorik