Minden korábbinál jobb éve volt Mészáros Lőrincnek

5,2 milliárd forintnyi osztalékot vett ki cégeiből a felcsúti polgármester és felesége, ez rekord.
Kapcsolódó cikkek

Továbbra is felívelő pályán van az ország ötödik leggazdagabb emberének tartott, egy év alatt 100 milliárdos becsült vagyongyarapodást felmutató Mészáros Lőrinc. És ez nemcsak abból látszik, hogy cégével együtt megszerezte az ötödik legnagyobb hazai bank, az MKB fele fölötti befolyást.

A nagyobb forgalmú cégeinek tavalyi gazdálkodásáról szóló beszámolókat átnézve az a kép rajzolódik ki: még akkor is soha nem látott profitot fialt a birodalom, ha voltak cégek, amelyeknek a forgalma jelentősen esett. Így rekordösszeg állt a házhoz Mészároséknál.

Az ásványvízbiznisz bejött, az agrárcég szenved

Mészáros érdekeltségének számít mások mellett a Vivienvíz Kft., ami ásványvizet állít elő, ennek árbevétele megnégyszereződött, a profitja meghatszorozódott egyetlen év alatt. Az agrárbirodalmának másik fő cégének tartott Aranykorona Zrt. árbevételben duplázódott, az adózott eredménye azonban az ötödére esett.

Ezzel elérünk oda, hogy a cégekben képződött nyereségből minden eddiginél több osztalék ütötte Orbán Viktor jó barátjának a markát.

Több vállalkozásánál nem fizettek osztalékot, de így is 5,2 milliárd forintot vesz ki a Mészáros-házaspár a vállalataiból. (A Mészároshoz köthető cégekből száznál is több van, azokat folyamatosan nézzük, és ha valami érdekeset látunk, külön cikkben foglalkozunk vele.)

De érdemes még említést tenni két további ágazatról, amelyben érdekelt az egykori gázszerelő.

MTI

A Mészáros-féle vállalatbirodalom teljesítménye teljesen beleillik abba a nagy képbe, hogy a 2015. februári G-nap után kegyvesztett Simicska Lajos cégei már húsbavágóan érzik a miniszterelnökkel való szakítást, az új üdvöskék pedig fokozatosan nőnek egyre nagyobbra.

Mészáros Lőrinc ráadásul folyamatosan gyarapítja cégbirodalmát: az idén egyik vállalata felvásárolta a legnagyobb balatoni turisztikai vállalatot, a kempingek nagy részét birtokló Balatontouristot, feltűnt Demján Sándor borászati cégei körül, beszállt egy energiacégbe, és immáron a gabonafeldolgozásban is érdekelt.

(A 2016-os céges beszámolókból több cikket is írtunk, amelyeket itt és itt gyűjtünk, a lista bővülni fog, mert még mindig érkeznek be dokumentumok a május 31-i leadási határidő után is.)