Belföld

33 milliárd forintot költünk várak és kastélyok felújítására

Megszépül az egri, a diósgyőri, az esztergomi és a siroki vár is, kastélyok közül pedig például a bicskei Batthyány-kastély és parkja, vagy a szécsényi Benczúr-kastély.

Megjelent a Nemzeti Kastély- és Várprogram turisztikai célú fejlesztéseinek felhívása 33 milliárd forintnyi keretösszeggel – mondta Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára pénteken az MTI-nek.

Az államtitkár közölte: a várak és kastélyok minimum 50 millió forint, maximum 1,5 milliárd forint támogatásban részesülhetnek, míg a világörökségi helyszíneken elhelyezkedő várak, kastélyok esetében a támogatás elérheti a 3 milliárd forintot is az akár 100 százalékos támogatás mellett. A programból újulhat meg többek között az egri, a diósgyőri, az esztergomi és a siroki vár is, kastélyok közül pedig például a bicskei Batthyány-kastély és parkja, vagy a szécsényi Benczúr-kastély.

Az egyes várakra, kastélyokra vonatkozó fejlesztési elképzeléseket külön-külön szükséges benyújtani kiemelt kiválasztási eljárásrend szerint. Az első támogatási igény benyújtására leghamarabb szeptember végén kerülhet sor. A támogatható tevékenységek között szerepel többek között az egyedi turisztikai profil kialakítása, ami a helyszín egyediségére építő, a turisztikai élmény alapjául szolgáló innovatív attrakciófejlesztést jelent. Támogatható továbbá az örökséghelyszín eredeti funkciójának bemutatása, illetve az élményszerű látogatás feltételeit biztosító interpretációs és látogatómenedzsmentet célzó fejlesztések, élményelemeket jelentő technikai fejlesztések, interaktív bemutatási formák.
Az uniós támogatás segítségével kialakítható a gyűjtemény bemutatására alkalmas többfunkciós terem, kiállítótér is. Megvalósítható továbbá a nemzetközi vonzerővel rendelkező, az épület történelméhez, funkciójához kapcsolódóan megrendezésre kerülő kulturális, művészeti rendezvények, fesztiválok lebonyolítására alkalmas infrastrukturális feltételek fejlesztése – tette hozzá.

Ide sorolható még a turistafogadás feltételeinek létrehozása, vendégfogadó terek kialakítása, illetve az attrakció üzemeltetéséhez kapcsolódó sajátos ismeretek megszerzését célzó képzés is.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik