Belföld

Hány az óra, Hoffmann Rózsa?

A szakszervezet szerint az államtitkár kicsúszott az időből.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) köznevelésért felelős államtitkára szerint a kollektív szerződés hiánya nem béníthatja meg az iskolák működését. A pedagógus-bérpótlékokat egyelőre a jogszabályban meghatározott minimálisra állították be, de Hoffmann Rózsa kedden tudatta, hogy a KLIK-nek már jelezte: mérlegelje, hogy egy ötven és egy ezer tanulót befogadó iskola vezetője ne ugyanazt a vezetői pótlékot kapja. Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke ugyanakkor az InfoRádiónak azt mondta, így a köznevelésben dolgozók még abban sem lehetnek biztosak, hány órát kell tanítaniuk és mennyiért.

Fotó: Neményi Márton

Közben ugyan rendkívüli parlamenti ülés összehívását kezdeményezte a Fidesz-frakcióvezető augusztus 26-27-re a pedagógusok béremelésével kapcsolatos törvényi változások elfogadásáért, ám a PSZ szakértője szerint így is marad rengeteg bizonytalanság. Szüdi János a minap a köznevelés rendszerében szeptembertől bekövetkező változásokról azt írta, „hogy a köznevelés állami finanszírozási rendszere szeptemberben összeomolhat”, mert nincs válasz arra, hogy az állami költségvetés hány embernek köteles folyósítani a bérét és azok közterheit, milyen eljárás szerint, s lesz-e rá fedezet. Minden pedagógusnak új munkaszerződést vagy közalkalmazotti kinevezést kellene kapnia – tette hozzá.

Szeptembertől módosul a központi költségvetés által biztosított támogatás meghatározásának „filozófiája”. Eddig az adott intézménybe felvett gyermek-, illetve tanulólétszám és a közoktatásról szóló törvényben pontosan meghatározott mutatószámok (tanítási időkeret, pedagógusok kötelező óraszáma, átlagosztálylétszám) alapján kidolgozott úgynevezett teljesítménymutatóhoz kapcsolódó összegek jártak az intézményfenntartóknak.

Szüdi János szerint jelenleg azonban – megfelelő szabályozás híján – egyetlen fenntartó, intézményvezető sem tudhatja, hogy a szeptembertől az intézményi létszámból hány foglalkoztatottat „ismer el” az állam finanszírozott létszámként. Az e körön kívül esőknek saját forrásból kell előteremteni a bért, vagy el kell küldeni őket. A pedagógusok finanszírozott létszáma a gyerekek számától és attól függ, „a pedagógusoknak a heti teljes munkaidejükből hány órát kell óvodai foglalkozásra, tanítási óra megtartására fordítaniuk”.

Szeptembertől teljesen át kell alakítani az általános iskolák működését. A tanulónak a reggeli iskolakezdéstől délután tizenhat óráig bent kell tartózkodnia az iskolában. Ehhez a nevelés-oktatást a délelőtti és délutáni tanítási időszakban kell megszervezni, úgy, hogy a foglalkozások legalább tizenhat óráig tartsanak. Az új tanítási évtől a pedagógus heti teljes munkaideje nyolcvan százalékát, heti harminckét órát az intézményvezető által meghatározott feladatok ellátásával köteles tölteni, de egyelőre az sem egyértelmű, hogy mivel – írja a szakértő, aki szerint „nehéz megválaszolni, hogy az általános iskolák a tanítási órák mellett milyen foglalkozásokat szervezzenek az egész nap ott tartott tanulóknak

Ajánlott videó

Olvasói sztorik