Tavaly július 11-én a Közgép XXIII. kerületi Haraszti úti telephelyének bejáratánál LMP-s politikusok a kerítéshez láncolták magukat, és többek között „Itt tűnik el a pénzed”, „Mutyigyár”, „A Közgép mindent visz”, „Innen irányítják az országot” feliratú táblákkal demonstráltak.
Jávor Benedek, az LMP akkori frakcióvezetője az MTI-nek azt mondta, akciójukkal arra akarták felhívni a figyelmet, hogy „ma egy szűk oligarchacsoport irányítja az országot, Simicska Lajos tulajdonos és Nyerges Zsolt elnök pedig átvette az irányítást a gazdasági élet felett”.
A tiltakozókat a rendőrség gyülekezési joggal való visszaélés szabálysértése miatt 100 ezer forint pénzbírsággal sújtotta. A Közgép azonban nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás miatt feljelentést tett – mondta Futó Barnabás.
A rendőrség kinyomozta az elkövetők adatait, és a Budapesti XX–XXI–XXIII. Kerületi Bíróságon 26 ember ellen magánvádas büntetőper indult, melyet azonban nyolc ember esetében felfüggesztett a bíróság, és az Országgyűléshez fordult mentelmi joguk ügyében – tette hozzá a Közgép jogi képviselője.
Akár két év szabadságvesztésre is ítélhetik őket
Karácsony Gergely, Jávor Benedek, Szél Bernadett, Vágó Gábor, Dorosz Dávid, Scheiring Gábor, Szabó Rebeka és Szilágyi László – azóta immár – független képviselők mentelmi jogáról a parlament illetékes bizottságának javaslata alapján a plenáris ülés dönt majd. Közülük ketten, Szél Bernadett és Vágó Gábor továbbra is az LMP tagja, a másik hat független országgyűlési képviselő a Párbeszéd Magyarországért (PM) politikusa.
Futó Barnabás elmondta azt is, hogy a rágalmazás minősített eseteinél a parlament jobbára felfüggeszti az érintett képviselők mentelmi jogát, a feljelentésben szereplő bűncselekmény a büntető törvénykönyv szerint két évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható.