Belföld

Békesi: IMF-megállapodás vagy államcsőd

Az egykori pénzügyminiszter szerint nincs harmadik út.

Ma még senki nem dönti be a forintot, de a kormánynak komolyabban kellene vennie a nemzetközi figyelmeztetéseket – mondta Békesi László a Klubrádió reggeli műsorában. Szerinte a politikai aggályok mellett a leminősítések, illetve a piacok kemény reakciója (a lejáró állampapírok 10 százalék feletti hozama, a rekord CDS-felár) is olyan intő jel, amelyre már nem lehet azt mondani, hogy kommunikációs probléma.

A kérdés mára egyszerű, vagy van megállapodás az IMF-fel és Magyarország megússza az államcsődöt, vagy nincs megállapodás és akkor, annyi az országnak. A megállapodásnak pedig márciusig meg kell lennie – vélekedett Békesi László. Szerinte immár esélye sincs a kormánynak, hogy eddigi hiteltelen gazdaságpolitikája módosítása nélkül megoldja a gondokat.

A Bruxinfo úgy tudja, sem az Európai Bizottság, sem az IMF nem tárgyal addig Magyarországgal a kormány által kért újabb  hitelkeretről, amíg a jegybanktörvény körüli jogi bizonytalanságok nem tisztázódnak. Az államcsőd kapcsán Lázár János frakcióvezető azt mondta, ne riogassuk az embereket képtelenségekkel. Lehet, hogy ez bombasztikusan hat, de a valósághoz vajmi kevés köze. A bankárnak mindig az az érdeke, hogy az ügyfél fizessen. Magyarország pedig jó ügyfél. Fizet, ha kölcsönt vesz fel.

Jobbik: államcsőd öles léptekkel

A Jobbik szerint Magyarország a kormány hiteltelen és rossz gazdaságpolitikája miatt öles léptekkel halad az államcsőd felé – mondta Volner János. A párt országgyűlési képviselője súlyos szakmai tévedésnek nevezte, hogy a befektetők kedvezően értékelnék az ország pénzügyi védelmére szolgáló jegybanki tartalék államadósság-csökkentésére fordítását. Mint mondta, ez ahhoz hasonlítana, mintha egy ostromlott vár kapitánya elrendelné a várfal lebontását csak azért, hogy kővel dobálhassa meg az ellenséget.

Kiemelte: a Jobbik szomorúan veszi tudomásul, hogy az államadósság a kormány minden erőfeszítése, így például a magán-nyugdíjpénztári vagyon kétharmadának felélése ellenére is történelmi csúcsra nőtt. Az ellenzéki politikus retorikai és gazdasági ámokfutásként értékelte, hogy Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője szerint nem szakmai alapon születnek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) jelentései. Elkeserítőnek nevezte továbbá, hogy a kabinet mentőcsomagjai dacára az embereknek sem csökkennek, hanem emelkednek a tartozásai, hiszen a lakosság teljes hitelállománya immár 8.655 milliárd forintra duzzadt.

Az Országgyűlés gazdasági bizottságának jobbikos alelnöke szerint a magyar gazdaság az idén, sőt még jövőre is recesszióban lesz, így Magyarország nem lesz képes 10 százalék feletti állampapír-piaci hozamokat kitermelni.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik