Brüsszel nem alkuszik

Az Európai Bizottság ragaszkodik ahhoz, hogy őrizzék meg Magyarországon a nemzeti bank függetlenségét.
Kapcsolódó cikkek

A brüsszeli bizottság idei első sajtótájékoztatóján Oliver Bailly, a központi uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény szóvivője beszámolt arról, hogy az elmúlt hónapban számos levélváltás volt uniós vezetők és a magyar kormányzat között. José Manuel Barroso bizottsági elnök, valamint Olli Rehn gazdasági-pénzügyi és Viviane Reding igazságügyi kérdésekben illetékes alelnök aggodalmainak adott hangot Magyarország által elfogadott törvények miatt. A brüsszeli aggályokra megfogalmazott magyar válaszokat, illetve a megkapott törvényszövegeket az Európai Bizottságban jelenleg is elemzik.

Jövő szerdán ülést tart a biztosok testülete, és bár Magyarország hivatalosan nincs a napirenden, uniós források szerint valószínűleg szóba kerülnek a Magyarországgal kapcsolatos aggályok. Addigra, pontosabban vélhetőleg már e hét vége előtt – tette hozzá egy EU-tisztségviselő – elkészülnek a jogi elemzéssel, amely választ ad majd arra, hogy több magyar törvény, köztük a december 30-án elfogadott jegybanktörvény – amelynek a fordítását csak aznap reggel kapták meg – összeegyeztethető-e az uniós joggal.

Egy neve mellőzését kérő uniós tisztségviselő azt is elmondta: a pénzügyi támogatáskérés ügyében addig nem fognak megbeszéléseket folytatni Magyarországgal, amíg a központi bank függetlenségének kérdése Brüsszel megítélése szerint nem rendeződik megnyugtatóan. A tisztségviselő szerint magyar részről jelezték Fellegi Tamás miniszter azon szándékát, hogy január 16. és 19. között – vagyis a jövő héten az IMF-fel az Egyesült Államokban tervezett megbeszélése után – kész lenne az uniós illetékesekkel való brüsszeli eszmecserére, erre a felvetésre azonban Brüsszel egyelőre nem adott választ.

A sajtótájékoztatón Magyarország vonatkozásában felmerült a médiaszabadság kérdése is: több tudósító kérdezte az Európai Bizottság álláspontját annak nyomán, hogy a Klubrádió nem nyert frekvenciát a legutóbbi pályázaton. Neelie Kroes, a digitális ügyekben illetékes EU-biztos szóvivője azt mondta: jelenleg úgy látják, hogy az uniós jog alapján a frekvenciagazdálkodási kérdésekben Brüsszelnek nincs hatásköre a fellépésre, de az EU figyelemmel kíséri a médiaszabadság ügyének magyarországi alakulását.

NGM: Nem lesz einstand

A Nemzetgazdasági Minisztérium cáfolta az index.hu értesülését, miszerint a kabinet a megyei önkormányzatok 180 milliárd forintos átvállalt adósságának kifizetésére és a gazdaság beindítására költené a jegybank devizatartalékainak egy részét.

A szaktárca közleménye felidézte Matolcsy György tavaly decemberi nyilatkozatát. A miniszter akkor úgy fogalmazott: „a devizatartalék ilyen felhasználása szigorúan tilos. A magyar devizatartalék nagy kincs, óvni kell, abból nem lehet forrásokat a gazdasági növekedést támogató programokra felhasználni.”

A nemzetgazdasági miniszter rendszeresen konzultál a jegybankelnökkel arról, hogy milyen monetáris eszközökkel lehet élénkíteni a gazdasági növekedést, hasonlóan azokhoz, amilyeneket a világ nagy központi bankjai, így az Európai Központi Bank, az Egyesült Államok központi bankjának szerepét betöltő Fed, vagy a brit jegybank, a Bank of England alkalmaz – áll az NGM közleményében.