Belföld

Köznevelési törvény: még egy évet kapnak a helyhatóságok

Pokorni Zoltán szerint csak 2013 januárjától venné át az állam a helyi önkormányzati iskolák fenntartását.

Ez azt jelenti, hogy a 2012-2013-as tanévet még a helyhatóságok indítanák el – mondta az Országgyűlés oktatási bizottságának fideszes elnöke.

A szakpolitikus a Felvételi Információs Szolgálat konferenciáján felidézte, hogy a megyei fenntartású intézményeket a megyei kormányhivatalok az elképzelések szerint már 2012. január 1-jétől átveszik. Közölte azt is: nem ért egyet azzal, hogy a nagy önkormányzatok nem vehetik vissza iskoláikat az államosítás után, de a törvényjavaslatban jelenleg nem szerepel ez a lehetőség.

Pokorni szerint az állam részben fenn akarja tartani a felsőoktatásban az államilag finanszírozott hallgatói státuszt, ennek érdekében állami ösztöndíjat hoz létre. A tervek szerint 30 ezren teljes, 15 ezren pedig részösztöndíjat kapnak, ezen kívül csak önköltséges képzés lesz. Ehhez azonban nagyobb összegű diákhitelre lesz szükség, ennek visszafizetésére az egyik lehetőség, hogy a hallgató majdani munkáltatója vállalja át a diákhitel visszafizetését, a törlesztést pedig akkor kezdik meg, amikor a végzettek elhelyezkednek.

A képviselő kitért arra, hogy több tízezer fiatal nem kapja meg diplomáját nyelvvizsga hiányában, ezért a legújabb kormányzati döntés értelmében az intézmények 2016-ig mentesíthetik azokat a hallgatóikat a nyelvvizsga-követelmények alól, akik tanulmányaik befejezése után három éven belül nem tudnak nyelvvizsgát letenni. Erről azonban az egyetemek, főiskolák szenátusainak kell dönteniük.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik