Belföld

MSZP: Orbán csak korrigált

Az MSZP szerint bár Orbán Viktor a hiánycsökkentés világrekordjáról beszél, az adósság a magán-nyugdíjpénztári megtakarítások egy részének felhasználásával is csak a kormányváltáskori szintre esik vissza.

Szekeres Imre, az MSZP gazdaságpolitikai kabinetvezetője azt mondta: az Orbán-kormány eddig csak növelte az államadósságot, mivel a Bajnai-kormány távozásakor 77 százalék volt annak GDP-arányos szintje, s az a második félévben a Fidesz-kormány adó- és gazdaságpolitikai intézkedései miatt emelkedett 81 százalékra. Vagyis a kedden ismertetett 4 százalékos csökkentés csak helyreállítja az államadósságnak azt a szintjét, amellyel a Bajnai-kormány átadta az országot – fejtette ki.

Az MSZP-s politikus „a felelőtlenség világrekordjaként” értékelte, hogy a kormány az állami kezelésbe vett magán-nyugdíjpénztári megtakarítások elköltésével „feléli azoknak a jövőjét, akik takarékoskodtak idős korukra”, és ráadásul „még dicsekszik is vele”. Kifogásolta azt is, hogy a „kormány az adó- és gazdaságpolitikája miatt bajba jutott emberek” megsegítése helyett a pénzforgalmi hiányt növelő részvényvásárlásra fordít költségvetési forrásokat.

Szerinte nem igaz Orbán Viktor állítása, hogy a 4 százalékos adósságcsökkentés világrekord. „1994 és 1997 között az államadósság mértékét a szocialista kormány a GDP 90 százalékáról 62 százalékra csökkentette, vagyis évente átlagosan 9 százalékpontos csökkentést hajtott végre, több mint a dupláját annak, amire Orbán Viktor büszke”. Akkor Bokros Lajos és Medgyessy Péter pénzügyminiszterként szigorúan kézben tartotta az államháztartási folyamatokat, szemben Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterrel.

Az idei hiány ugyanis a magán-nyugdíjpénztári vagyon államosítása nélkül 7 százalékra rúgna – mondta a szocialista politikus, hozzáfűzve: a megtakarítások nagyobb részét folyó kiadásokra költik el, „vagyis sajnos még ebben a ciklusban eltapsolják”. Hozzátette: az Orbán-kabinet a költségvetési egyensúly érdekében „belekényszerült mindabba, ami ellen az elmúlt nyolc évben politizált”, de a szocialista kormánnyal ellentétben „választott eszközei nem segítik a gazdasági növekedést és nem biztosítanak védelmet a kiszolgáltatott helyzetben lévőknek”.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik