A francia Les Échos gazdasági napilap emlékeztet arra, hogy a „fiatal és dinamikus miniszterelnöknek” sürgősen megszorító lépéseket kell bevezetnie a fenyegető pénzügyi válság elkerülésére. A La Tribune pénzügyi napilap Gyurcsány Ferenc személyes szerepét hangsúlyozza a baloldal történelmi győzelmében, amely baloldal ugyanakkor az államháztartási hiány miatt kénytelen lesz elfelejteni választási ígéreteinek nagy részét. Az újság szerint Gyurcsány rendelkezik jelenleg akkora népszerűséggel, hogy a hétfői bejelentése szerint az 1989 utáni legjelentősebb reformokat végre tudja hajtani. A La Tribune ugyanakkor nem tartja valószínűnek, hogy Magyarország 2010-ben be tudjon lépni az eurózónába.
A kormány nem megy majd elég messzire
A Le Figaro a kormányfő hétfői sajtótájékoztatójából a költségvetési hiány lefaragását célzó reformok bejelentését emelte ki, hozzáfűzve, hogy Gyurcsány nem pontosította a Brüsszel nyomása alatt szükségessé vált lépések mibenlétét. Török Zoltánra, a Raiffeisen Bank elemzőjére hivatkozva a Le Figaro úgy véli, hogy az új kormány jó irányban fog elindulni, de nem megy majd elég messzire, hiszen a közalkalmazotti szféra karcsúsítása jó jel, de nem elégséges. A baloldali Libération portrét ír Gyurcsány Ferencről, aki szerinte megmentette az MSZP-t a (korábban) elkerülhetetlennek tűnő hanyatlástól. A kommunista L’Humanité szerint a Gyurcsány villámgyors karrierjének köszönhető, egyértelmű baloldali győzelem nem keltett nagy lelkesedést a lakosság körében, amely a négy évvel ezelőtti választásokhoz képest sokkal kisebb számban jelent meg az urnáknál vezetőik demagógiája és alkalmatlansága miatt.
Határozott gazdasági reformokat sürget Magyarországon a The Wall Street Journal konzervatív amerikai lap európai kiadása (WSJE), és úgy véli: Gyurcsány Ferenc eddigi két miniszterelnöki éve „kevés okot ad az optimizmusra”. A lap szerint Magyarország legsúlyosabb problémája az államháztartási deficit, amely az EU-ban a legnagyobb, és idén a tavalyi 6,1 százalékról akár 8 százalékra is emelkedhet. Szól a forint gyengüléséről, Járai Zsigmond jegybankelnök múlt heti, a magyar fizetőeszközt „súlyos veszélyben” láttató nyilatkozatáról, és úgy véli: még a 2010-es dátum is irreális az euró bevezetésére, a forintot csak 2013 körül válthatja majd fel az euró.
Az igazság órája
Az igazság órája Magyarországon címmel közölt kommentárt a Neue Zürcher Zeitung svájci napilap. A cikkíró szerint a szocialisták számára – akik a hatalmas költségvetési hiányért felelősek – már ütött az igazság órája, mert a választók azt várják Gyurcsánytól, hogy tartsa be populista választási ígéreteit. A kommentátor megállapította, hogy megkerülhetetlenek a lakosság számára fájdalmas takarékossági intézkedések, ha a kormányfő szanálni akarja a zilált állami pénzügyeket, és teljesíteni akarja az euróövezethez való csatlakozás feltételeit. A német jobboldali liberális Die Welt szerint a választók azért adták szavazataikat az MSZP-nek, mert hisznek az „óvatos változást” ígérő mondatoknak. A magyarok, miután áldozatokat hoztak az EU-csatlakozás érdekében, most joggal várják, hogy a takarékoskodást az államapparátusnál elkezdik, és hatékonyabban bánnak az adófizetők pénzével – írta a berlini lap.
A Handelsblatt gazdasági lap szerint Magyarországon a választók egyrészt várják Gyurcsány költséges ígéreteinek teljesítését, másrészt az MSZP miniszterelnökének a lehető leggyorsabban hozzá kell fognia a pénzügyek szanálásához, különben Magyarországot fizetésképtelenség fenyegeti. A konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung Gyurcsány Ferenc portréját megrajzolva a „harmadik út” követőjeként mutatta be a politikust. Vezércikkében rámutatott: továbbra is várat magára az a nemzeti egység, amelyet Gyurcsány szeretne, tekintettel a két, csaknem egyforma nagyságú politikai táborra. A liberális Süddeutsche Zeitung szerint minden ok megvan arra, hogy megkönnyebbültség legyen úrrá a Gyurcsány-koalíció győzelme miatt, még ha Budapest „fesztelen adósságpolitikája” kockázatokat rejt is magában Közép-Európa számára. Ismét kiderült, hogy a hazafias alapon egykor olyannyira lángra lobbanó magyarokat „nem lehet nacionalista zajongással” akármilyen irányba terelni.
Orbán zsákutcába vitte a Fideszt
A mérsékelten baloldali Berliner Zeitung a Fidesz és Orbán Viktor jövőjével is foglalkozott. A lap szerzője szerint Orbán zsákutcába vitte a Fideszt. A kizárólagos képviseletre igényt formálva megpróbálta a politikai jobboldalt egy pártba tömöríteni, de ez a koncepció a választásokon megbukott. A Der Tagesspiegel berlini polgári lap azt írja, hogy Gyurcsány minden jel szerint hasznot húzott abból, hogy Magyarországon őt még mindig inkább menedzsernek és nem klasszikus értelemben vett politikusnak tekintik.
A Die Presse konzervatív osztrák napilap Gyurcsány bűvészmutatványa: újabb négy év című beszámolójában megállapította, hogy 1990 óta most először erősítettek meg egy kormányt a hivatalában, a baloldali-liberális kabinetre pedig nehéz munka vár. Peter Bognar tudósító szerint a kormányfőnek sikerült felráznia a már leírt szocialistákat. Ugyanakkor nem csak megújította az MSZP-t, de sikerült modern és dinamikus profilt is kialakítania a számára. A Der Standard liberális napilap emlékeztetett arra, hogy Gyurcsány már megígérte: mindent megtesznek a parttalan költségvetési hiány csökkentése érdekében.