Belföld

Őszig nem várnak kiadáscsökkentést az elemzők

Londoni befektetési házak hétfői választási kommentárjai szerint az őszi önkormányzati választásokig nem valószínű, hogy a győztes koalíció mélyreható kiadáscsökkentéseket jelent be.

A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató londoni befektetési részlegének hétfői elemzése szerint a koalíció döntő győzelme és a vártnál nagyobb többsége jobb hír, mintha szoros eredmény született volna, és valamelyest növeli annak az esélyét, hogy a kormány hozzálát a nagy költségvetési hiány kezeléséhez.

Sok múlik a szándékon

Az elemzés szerint ugyanakkor a ház kérdésesnek tartja, hogy a koalíció „képes és hajlandó lesz-e” erre, mivel a választásokat jórészt a laza költségvetési politikával nyerte meg, és a kampány során további kiadások, illetve adócsökkentések mellett kötelezte el magát. Mindeközben azt hangoztatta, hogy nincs szükség feszes költségvetési politikára, és a deficitet a kormányzati bürokrácián történő spórolással is kezelni lehet – áll a Goldman Sachs londoni elemzésében, amely szerint innen politikailag már nehéz lenne hirtelen fordulatot végrehajtani.

A ház szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök helyzete megerősödött az MSZP-n belül, ám a kormányfő már kijelentette, hogy e politikai tőkét az egészségügy és az oktatás szerkezeti reformjának elkezdésére akarja felhasználni, a költségvetési deficit kezelése helyett. Emellett az őszi önkormányzati választások miatt sem valószínű, hogy a kormány a közeljövőben feszesebbre vonná a költségvetési politikát – írja a Goldman Sachs. A ház szerint a következő napok egyik kulcskérdése, hogy Veres János marad-e a pénzügyminiszter. Ha igen, az arra utalna, hogy nagy vonalaiban folytatódik az eddigi költségvetési politika.

Leminősítés várható

A jelentés szerint a Goldman Sachs azzal számol, hogy a szeptemberig elkészítendő új konvergenciaprogramban nem lesz erőteljesen meghatározva, mikor és hogy tervezi a kormány a gazdaságot összhangba hozni a maastrichtri követelményekkel. Ezért jelentős a kockázata annak, hogy a magyar szuverén adósságot a Standard & Poor’s (S&P) és/vagy a Moody’s Investors Service az ősszel vagy a télen visszaminősíti. Az S&P a magyar szuverén adósságot elsőrendű „A mínusz” szinten tartja nyilván, de a költségvetési aggályok és a cég szerint jó eséllyel 2014-ig húzódó magyar eurócsatlakozás miatt az év eleje óta erre leminősítést valószínűsítő negatív kilátás érvényes.

A Moody’s ugyancsak negatív kilátással tartja nyilván február óta a nála „A1” – más hitelminősítők metodikájában „A plusz”-nak megfelelő – magyar adósbesorolást, a Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő pedig már tavaly decemberben az addigi „A mínusz”-ról közepes „BBB plusz”-ra minősítette vissza a magyar szuverén besorolást.

„Nem hiteles” a 2010-es euró

A Goldman Sachs azt várja, hogy a magyar kormány fenntartja a 2010-es eurócsatlakozési céldátumot, de „ez már a kezdettől sem lesz hiteles”, és egyre kevésbé lesz az, ahogy „gyűlnek a rossz költségvetési adatok”. A jelentés szerint a cég azzal számol, hogy a forint az alapmutatók miatt továbbra is gyengülő pályán marad, bár „a vártnál valamivel nagyobb arányú” koalíciós győzelem rövid távon javíthatja a befektetői hangulatot.

A Dresdner Bank (DrKW) londoni befektetési részlegének (DrKW) hétfői elemzése szerint ugyanakkor az MSZP-SZDSZ győzelem „ viszonylag kedvezőbb” a lehetséges forgatókönyvek közül a befektetői hangulat szempontjából, különösen a Fidesz „erősen populista” kampányígéreteit tekintve. Befektetői szempontból azonban az „elszabadult költségvetési deficit” konszolidálásának tervei bírnak különös jelentőséggel, és ezen a téren „bármiféle elcsúszás” a piaci kilengések kiújulását eredményezheti. A DrKW is arra következtetésre jut ugyanakkor, hogy az őszi önkormányzati választások közeledtével rövid távon kérdéses bármilyen jelentősebb kiadási visszafogás bejelentése, és a belső és külső kockázatok a következő hónapokban továbbra is nyomást gyakorolhatnak a magyar befektetési konstrukciókra.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik