A piac reakciója a költségvetési egyensúlytalanságot megszüntető lépéssorozat gyors, kivitelezhető tervétől függ – mondta Miró József, az Erste Bank elemzője. A szakértő szerint a koalíció győzelme ugyan “be volt árazva” a piacon, a következő napokban azonban kisebb emelkedés várható, amit a jó nemzetközi befektetési hangulat is segít.
A kormánynak olyan intézkedéssorozatot kell érvényesítenie, amellyel 2007 végére a magyar költségvetés helyzete, elsősorban az államháztartás hiánya a maastrichti kritériumokhoz is közel kerül, és tartható marad az euró bevezetésének dátuma – mondta Miró. A koalíció hatalmon maradása ugyanakkor jó lehetőség a gyors kormányalakításra és az intézkedések gyors meghozatalára is, ez pedig a magyar kockázati prémium jelentős csökkentését okozza.
Miró azonban hangsúlyozta, hogy ha a kormány elszalasztja a költségvetés rendbetételének “történelmi” lehetőségét, akkor arra a befektetők nagyon negatívan reagálnak majd.
A piacok bizalommal várnak
Heim Péter, az Aegon Magyarország vezető közgazdásza szerint mivel az államháztartási reformlépésekben a korábbinál nagyobb koalíciós többséget várhatóan az MDF is támogatja majd kívülről, a piacok bizalommal várják a kiigazítást és a reformokat, de ezt gyorsan, a következő másfél hónapban el kell indítani.
A piaci elemzők véleménye szerint tarthatatlan az idei költségvetés, nyugdíjreform nélkül a GDP-arányos államháztartási hiány 8 százaléknál is nagyobb lehet, a nyugdíjreform beszámításával pedig minimum 6,7 százalék – jelezte Heim Péter. Ez pedig azt jelenti, hogy a kormány 2006-ban sem képes betartani a törvénybe foglalt – a nyugdíjreform beszámításával – 4,7 százalékos hiánycélt – tette hozzá.
“Szerencsésebb nyugdíjreform nélkül számolni, hiszen 2008-ban már az erre fordított összegeket nem lehet beszámítani” – közölte Heim.
Pótköltségvetés nélküli adóemeléssel
Az elemző úgy látja, hogy pótköltségvetés nélkül is lehet a költségvetés 5 százalékának mértékéig kiigazítást végrehajtani. A bevételeket az áfa egységes 20 százalékra emelésével lehet növelni, a kiadások csökkentését pedig a személyi jövedelemadó összes kedvezménye eltörlésével lehet elérni, amelyet össze kellene kapcsolni a társaságiadó-kedvezmények eltörlésével.
Mivel a gyógyszerkassza már most “elszállt”, a receptdíj azonnali bevezetésével lehetne helyreállítani, azaz tartani az eredeti előirányzatot – vélekedett Heim.
A gyors intézkedések jó fényt vetnek a kormányra
Ha az új kormány gyors és intenzív költségvetési intézkedéseket hoz, azzal hitelességét növeli – mondta az MTI-nek Barcza György, az ING Bank elemzője.
A szakértő szerint a szeptember előtt bejelentett népszerűtlen megszorító lépések átvitele politikailag könnyebb lehet az ellenzék “bénultsága” miatt, nemzetközi fogadtatása pedig jó fényt vet a kormányra.
Ha a szeptemberre bejelentendő 2006-os “kiegészített konvergencia-programmal” a kormány elébe menne a várakozásoknak, ennek pozitív üzenete lenne a befektetők számára. A reformok a forint árfolyamának akár 260 forintig történő erősödését is okozhatják – jegyezte meg a szakember.
A konkrétumok hiánya bizonytalansághoz vezet
Az is lehetséges azonban, hogy a kormány – részben az októberi önkormányzati választások miatt – csak decemberre állítja össze a 2007-es konvergenciaprogramot. Ebben az esetben addig csak a lépések részletek nélküli kommunikálása várható. Ez a piacon további bizonytalan, változékony hangulatot tartana fenn, és a forint gyengülését okozhatja – vélekedett Barcza.
A gyors intézkedések hatására azonban az euróbevezetés háttérbe szorulhat, a dátum 1-2 évvel eltolódhat és az csak a költségvetés rendbetétele után válik ismét központi kérdéssé.
Az infláció az energiaárak emelése és az áfakulcs egységesítése miatt a 2-2,5 százalékról 3 százalékra nőhet, május-júniusra pedig kamatemelés várható. Utóbbit azonban a befektetők már beárazták, így az nem okozna meglepetést – vélekedett Barcza.
Magyarország utolsó esélye
A kormány valódi “vizsgája” a 2007-es költségvetési törvények változtatása lesz, a hitelminősítő intézetek is ennek alapján döntenek majd az ország besorolásáról. A reformok esetleges elmaradásának súlyos következményei lehetnek, és az ország leszakadását okozhatják.
A piactól Magyarország egy olyan utolsó lehetőséget kapott, amellyel ha él, akkor 4-5 év alatt ismét a régió húzógazdaságává válhat, és évi 5 százalékos növekedéssel 15 év alatt felzárkózhat az uniós átlaghoz – mondta Barcza.
Átmeneti megnyugvás
A részvények, a forint és az állampapírok árfolyamában is átmeneti megnyugvás és enyhe emelkedés várható a választások lezárulta és a koalíció győzelme után – mondta az MTI-nek Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője.
A szakértő szerint a befektetők figyelme a belpolitikai bizonytalanság után újra a fundamentumokra irányul majd, hosszú távon azonban a változások iránya a költségvetési döntésektől függ.
Suppan utalt a pénzügyi lépések közelmúltban kiszivárgott részleteire, amelyek szerint jelentős elvonások érvényesülnek majd. Hangsúlyozta azonban, hogy a megszorító intézkedések önmagukban nem elegendőek, a befektetők mélyebb strukturális változásokat várnak el.
Lebegtetett besorolás
Suppan Gergely hozzátette: a hitelminősítő intézetek lebegtetni fogják Magyarország besorolását, amíg a valós reformok el nem indulnak.
A magyarországi piacok alakulása ugyanakkor továbbra sem független a külső környezettől: többek között az európai és a japán központi bank kamatdöntése is jelentős hatást gyakorolhat a piaci hangulatra – jegyezte meg a Takarékbank elemzője.
A forintárfolyammal nincs probléma
Belyó Pál vasárnap este az MTI-nek elmondta: a piac eddig is azzal számolt, hogy a jelenlegi koalíció folytathatja a kormányzást és úgy vélte, hogy a piacok számára az MSZP-SZDSZ által felvázolt gazdaságpolitikai program volt a legmegnyugtatóbb.
“Most jó esély van arra, hogy a reform folyamatok beinduljanak, ami a magyar társadalom egyetlen esélye” – hangsúlyozta. Belyó Pál megítélése szerint a kormányzó pártok gazdaságpolitikai elképzeléseikben világos utat vázoltak fel az államháztartás kiadási struktúrájának ésszerűsítésére és a bevételi oldal stabilizálására. “Az egészségügyi és az önkormányzati reform szerves részét kell hogy képezzék a folyamatnak, ezek fogják a piacot megnyugtatni és stabilizálni a Magyarországgal szembeni bizalmat” – mondta.
Hozzátette: a forint jelenlegi árfolyamával nincs probléma, “ott jó ahol van”. Emlékeztetett rá: a jegybank 3 százalékos inflációs célkitűzésével azt jelezte, hogy a kamatcsökkentésnek van további esélye.
Hiteles személyeket vár a piac
A piac számára legalább olyan fontos, hogy hiteles személyek kerüljenek kormányzati pozícióba, mint az, hogy meginduljon a költségvetés kiigazítása, és az idei GDP-arányos államháztartási hiány ne lépje át az 5 százalékot – mondta Csaba László, a CEU professzora az MTI-nek, reagálva az országgyűlési képviselőválasztás második fordulójának előzetes eredményeire.
Ez az év még nincs “elveszve” – vélte Csaba László, aki szerint pótköltségvetéssel, vagy azzal egyenértékű költségvetési kiigazítással szükséges az idei GDP-arányos államháztartási hiányt ESA szabvány szerint a törvényben meghatározott 5 százalék alá leszorítani a jelenleg becsült 9 százalékról.
Mivel az adótörvényeket csak a pótköltségvetés keretében illik megváltoztatni, ezért jöhet szóba a pótköltségvetés – jelezte a CEU professzora, aki úgy gondolja, hogy például a 25 százalékos áfa-kulcsot vissza kellene állítani.
A piacot nem a 2006-os év érdekli
Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Intézet elnöke szerint a reformok bejelentésével és következetes végrehajtásával a forint árfolyama erősödhet és folytatódhat a kamatok mérséklődése a második félévben. A szakember úgy véli, a szükséges lépésekkel, ha nehezen is, de teljesíthetőek a maastrichti kritériumok 2008-ra. “Ez az ország érdeke” – tette hozzá.
A gazdaságkutató szavai szerint a piac “megvárja az új kormány megalakulását, illetve kormányprogramját”. “Addig is célszerű azonban szóban is megfelelő jelzéseket adni a piacnak – hangsúlyozta.
Vértes szerint a piacot önmagában nem a 2006-os év érdekli, hanem az, hogy az, hogy a gazdaság rátér-e egy új állami – a reformokat és az egyensúly javulását jelentő – pályára.
A közgazdaságilag szükséges lépések halogatása ugyanakkor Vértes szerint nem jó üzenet, de lehet, hogy még “nem katasztrofális”. Elképzelhetőnek nevezte, hogy az őszi önkormányzati választásokat is kivárja a piac, de mint mondta ez nagyon bizonytalan.