Kocsis Máté azt mondta, hogy a választási eljárásról szóló törvény nem teszi lehetővé, hogy a választások tisztasága és törvényes rendje érvényre jusson. “Álláspontom szerint tarthatatlan, hogy egy – a választások tisztaságáért és törvényes rendjéért felelős – bizottság nincs abban a helyzetben, hogy hatékonyan fel tudjon lépni a választási visszaélések ellen.
A nyilvánvaló jogsértések szankcionálása egyrészt a törvény hiányosságai, másrészt a bizottságok merev jogértelmezése miatt ellehetetlenül” – olvasható nyílt levélében. Kocsis Máté egyik kirívó példaként megemlítette, hogy az MSZP támogatására buzdító telefonos üzenet a Legfelsőbb Bíróság végzése szerint országosan kampánycsendsértő volt, amely egy ilyen kiélezett választási küzdelemben önmagában is sorsdöntő lehet. A jogkövetkezmények mégis elmaradtak – tette hozzá.
A Fidesz-KDNP által delegált tag, aki bizottsági tagként teljes függetlenségét hangsúlyozta, kitért arra, hogy a Fővárosi Választási Bizottság számtalan esetben megállapította ugyan a jogsértést, ez azonban a választások menetét nem befolyásolta.
A választási bizottságok a választók érdekvédő szervei. “Lemondásom fő oka, hogy fiatal korom miatt nem kívánok legitimálni egy ilyen, véleményem szerint az állampolgárok jogait és a szavazás tisztaságát durván sértő választást. Az érintettek választások lebonyolításában tanúsított szemlélete nagyon veszélyes vizekre visz, gyökeresen eltérve azon mércétől, melyet többek között a T. Elnök Úr a Nemzeti Kerekasztal tárgyalásai során, a demokrácia felépítése érdekében felállított” – írta lemondását indokolva Kocsis Máté, aki arra kéri a köztársasági elnököt, hogy mint a törvényesség legfőbb őre, kísérje fokozott figyelemmel a választások lebonyolítását, és legyen különös tekintettel a választások során tudomására jutott visszaélések súlyára és mértékére.