Belföld

Egymilliárdot vitt el eddig a belvíz

A belügyminiszter szerint nem lesz pénzügyi akadálya a belvíz elleni védekezésnek, ugyanis valamennyi eszköz az önkormányzatok rendelkezésére áll. A belvízzel elöntött területek nagysága nem változott szerda óta.

A védekezéshez szükséges valamennyi feltétel – pénz, eszközök, szakemberek – rendelkezésre áll, az önkormányzatok, a katasztrófavédelem és a vízügyi igazgatóságok pedig mindent megtesznek a belvíz elhárításáért – mondta el Lamperth Mónika, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Védelmi Bizottság Kunhegyesre kihelyezett ülése után. Hozzátette: az önkormányzatok 785 millió forintot kaptak a belvíz elleni védekezésre, a keret 75 százalékát nyolc megye között osztották szét.

A belügyminiszter szerint eddig hozzávetőlegesen 1 milliárd forintba került a belvíz elleni védekezés, de az időjárási előrejelzések szerint valószínűleg újabb területeket önt el a belvíz, az elárasztott területek nagysága azonban nem haladja meg az 1999. évi, rekordnak számító mértéket.

242 ezer hektár áll víz alatt

A legnagyobb belvízkárt Jász-Nagykun-Szolnok megye szenvedi el, itt 47 800 hektár áll víz alatt, és 675 ház került veszélybe, ezért 83 főt kellett otthonából kitelepíteni. Az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság valamennyi belvízvédelmi szakaszán elrendelték a másodfokú készültséget, az elöltött területek nagysága itt 34 225 hektár. Szerda óta azonban nem változott az országban a belvízzel elöntött területek nagysága.

Megváltoztak a készültségi szintek

Az árhullámok levonulásával az elmúlt 24 órában kisebb változások történtek a készültségek elrendelésében, ennek megfelelően mérsékelték a Kettős-Körösön, a Zagyva alsó szakaszán és megszüntették a Fehér-Körösön.

Továbbra is harmadfokú a készültség a Krasznán és a Hortobágy-Berettyó felső szakaszán, míg másodfokú a készültség a Berettyó alsó, a Sebes-Körös torkolati szakaszán, Hármas-Körös felső és középső szakaszán, valamint a Hortobágy-Berettyó alsó szakaszán. Elsőfokú készültség van a Fekete-, a Kettős-Körösön, a Lónyay főcsatorna alsó, a Zagyva középső és alsó, Berettyó felső, és a Hármas-Körös alsó szakaszán.
A Tisza-völgyi folyókon mindenütt apadást mértek. Vízszintemelkedés csak a Tisza középső szakaszán Kiskörétől lefelé, a Hármas-Körös alsó szakaszán és a belvízösszegyűjtő vízfolyásokon a Hortobágy-Berettyón és a Lónyay főcsatornán van.

A Balaton vízállása 117 centiméteres, a Velencei-tó vízállása pedig 166 centiméteres. Szerda óta nem változott a belvízzel elöntött területek nagysága, továbbra is 242 ezer hektár áll víz alatt.

Nem lesz számottevő csapadék

Péntek estig többnyire felhős lesz az ég térségünkben, szórványosan várható kisebb csapadék. Főként hó valószínű, keleten azonban havas eső, eső is lehet. A csapadék mennyisége csak helyenként haladja meg a 2-3 millimétert. A hét legvégén az anticiklonális hatás erősödik, kevesebb helyen várható gyenge csapadék. A jövő hét elején északnyugat felől egy hidegfront éri el térségünket, többfelé várható csapadék, majd ezt követően ismét szárazabbra fordul az idő. Változékonyabb, csapadékosabb időjárásra a jövő hét végén van kilátás.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik