Belföld

Árad a Duna

Az előző napi csapadék hatására a Duna német és osztrák szakaszán, valamint a mellékfolyókon tovább emelkedett a vízszint, az árhullám elérte a folyó magyarországi szakaszát is - közölte az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT).

A Tisza-völgyben továbbra sem volt utánpótlása az árhullámoknak. A folyók felső szakaszain az apadás folyamatos. Áradó tendencia már csak a Tisza Kisköre alatti szakaszán, a Hortobágy-Berettyón és a Körösök alsó szakaszain észlelhető. A Balaton vízállása 118 centiméter, a vízeresztés mértéke másodpercenként 28 köbméter. A siófoki zsilipnél korábban észlelt meghibásodás szemléjét a Műtárgyfelülvizsgáló Bizottság hétfőn tartja. A Velencei-tó vízállása 166 centiméter, a vízeresztés mértéke továbbra is másodpercenként 3 köbméter.

Továbbra is harmadfokú az árvízvédelmi készültség a Krasznán, másodfokú a Berettyó alsó, a Hortobágy-Berettyó felső szakaszán, és a Sebes-Körös torkolati szakaszán. Elsőfokú készültség van a Berettyó felső szakaszán, a Hortobágy-Berettyó alsó szakaszán, a Fehér-, a Kettős-, és a Hármas-Körösön. Jelenleg összesen 657 kilométeren van készültség, ebből 406 kilométeren elsőfokú, 188 kilométeren másodfokú, 63 kilométer hosszon pedig harmadfokú az árvízvédelmi készültség.

Az elmúlt 24 órában az árvízvédekezés becsült költsége 12,4 millió forint volt. A védekezésben 684 fő vett részt. Az év eleje óta 218 millió forintot tett ki az árvízvédekezések költsége. A Tisza magyarországi szakaszán már csak helyenként észleltek 10-20 százalékos jégzajlást. A javuló helyzetre tekintettel a tiszai jégtörők készültségét az OMIT pénteken megszüntette. A hajókat visszarendelte tokaji állomáshelyükre, ahova szombaton 18 óráig megérkeznek.

Változatlanul 11 vízügyi igazgatóság (KÖVIZIG) területén, 71 szakaszon van érvényben belvízvédelmi készültség ebből 34 szakaszon elsőfokú, 33 szakaszon másodfokú és négy szakaszon harmadfokú. Ezenkívül 13 szakaszon folyik még preventív védekezés, így a 112 KÖVIZIG területén összesen 84 szakaszon van belvízvédelmi készültség. Az elöntött terület nagysága 279 ezer hektár, ebből 188 ezer hektár vetés-szántó nagyrészt lefagyott állapotban.

Az elmúlt napon 144 szivattyútelep és 2 szállítható szivattyú üzemelt, összesen 16,2 millió köbméter vizet emeltek át a befogadókba. Gravitációsan 5,0 millió köbméter belvizet vezettek le. A védekezésben 790 fő vett részt. Az igazgatóságok 92 tározóban, illetve holtágban 140 millió köbméter belvizet tároznak, ezekben a tározókban a szabad kapacitás még 72 millió köbméter. Az elmúlt 24 órában a belvízvédekezés becsült költsége 33,43 millió forint, a védekezés kezdetétől 1,167 milliárd forint. A KÖVIZIG-ek jelentései alapján 28 társulat és 131 önkormányzat területén folynak védelmi munkák: 60 önkormányzat másodfokú, Fegyvernek, Kunszentmárton, Domaszék és Gyomaendrőd harmadfokú készültségben védekezik.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik