Belföld

Körözhetővé válnak az eltűnt személyik

A visszaélések számának csökkentése érdekében január 1-jétől körözhetővé válnak a személyi igazolványok, és pénzbírságra számíthat az, akinek elavultak az adatai - jelentette be a kormány döntéseit Batiz András szóvivő csütörtökön, sajtótájékoztatón.

A lakásmaffia elleni intézkedések részeként jelentette be a szóvivő a kormány azon döntését, melynek értelmében január elsejétől körözhetővé válnak az elveszett vagy ellopott személyi igazolványok. Ehhez az okmányirodán kell bejelentést tenni, majd a jegyző automatikusan elrendeli körözésüket, és ez a rendőrség körözési jegyzékében szerepelni fog – mondta el Batiz András. A kormányszóvivő ismertette: jelenleg a rendőrség nem tud róla, ha elvész valakinek a személyi igazolványa, vagy ellopják, mivel ez nem kerül be a körözési jegyzékbe, így viszont könnyebb visszaélni az ilyen okmányokkal.

A változtatástól, amelyhez – kormányrendelet lévén – nincs szükség a parlament jóváhagyására, a lakásmaffia visszaszorulását reméli a kormány.

Ugyanezt a célt szolgálja az a döntés is, amelynek értelmében – ha az Országgyűlés elfogadja a kormány javaslatát -, január 1-jétől bárki ellenőrizni tudja majd, hogy az igazolvány, amit bemutatnak neki, valódi és érvényes-e. Ezzel biztonságosabbá válnak az olyan ügyletek, mint például az ingatlanok, vagy az autók adás-vétele.

Ehhez elég lesz egy kérelemben megadni a szóban forgó igazolvány számát vagy a BM Központi Hivatalánál vagy pedig az interneten, az ügyfélkapun keresztül. A választ 30 napon belül köteles megadni a hivatal, némi térítési díj ellenében. Más személyes adatot nem ad ki ilyenkor sem a hatóság. A Belügyminisztérium csak azt igazolja vissza, hogy az adott igazolvány valódi és érvényes-e, vagy esetleg elveszítette valaki, netán lopott igazolványról van-e szó.

Jelenleg is kérhetünk ilyen adatokat, de most még igazolnunk kell, hogy milyen célból van rá szükségünk, és milyen jogon kérjük. Ez szűnik meg a jövőben: a hivatal nem mérlegelheti majd, hogy kiadja-e nekünk az adatot, vagy nem – tájékoztatott a szóvivő.

Frissíteni kell a lakcímet

Batiz András továbbá bejelentette, ha egy régi típusú személyiben a lakcímadat elavult (például valaki nem jelentkezett ki eladott lakásából), azaz már nem igaz az, ami az igazolványban szerepel, akkor az egész igazolvány érvénytelenné válik. Ha ez január 1-je után, például egy közúti ellenőrzésnél kiderül, akkor akár 30 ezer forintos bírságra is számíthat szabálysértés miatt.

A diákoknak elég lesz a mostani kettő helyett négyévente megújítaniuk a tartózkodási helyük bejelentését, mivel képzési idejük általában négy év.

A kormányszóvivő hozzátette, ez a döntés törvénymódosítást is igényel.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik