Belföld

Kiszolgáltatott pedagógusok

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint egyre gyakrabban íratnak alá a tanárokkal határozatlan idejű szerződéseket. Így nyáron nem kapnak fizetést, nincs felmondási idő, és végkielégítés sem jár. Az oktatási tárca nem vezet adatokat a jelenségről.

A megállapodást a tanév végéig kötik, majd szeptember elején az igazgató új szerződést köt a pedagógusokkal, így a nyári szünet idejére nem kell bért fizetni nekik. Egy tanárnő szerint a pályakezdőket szinte csak határozott idejű szerződéssel foglalkoztatják, és éveken keresztül esélyük sincs arra, hogy véglegesítsék őket, amellyel automatikusan járna nyárra is a fizetés. Ha egy pályakezdő többhavi munkakeresés után mégis kap valamilyen ajánlatot, kénytelen aláírni a számára kedvezőtlen szerződést, hiszen többen pályáznak ugyanarra a helyre.

A határozott idejű szerződéseket az iskola köti a pedagógussal, ebbe nincs beleszólásunk – mondta Sipos János közoktatásért felelős helyettes államtitkár a Magyar Nemzetnek. A politikus véleménye szerint a tanároknak szerződéskötéskor jobban oda kellene figyelniük, a kedvezőtlen feltételeket tartalmazó megállapodást pedig nem szabadna aláírniuk.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint munkáltatói nyomásra egyre inkább nő a pedagógusoknál a határozatlan idejű szerződések határozottá minősítése, amely az oktatás minőségének romlásához vezethet. Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke szerint két tendencia tapasztalható: munkáltatói nyomásra egyre inkább nő a határozatlan idejű szerződések határozottá minősítése, amely jogszerűtlen és teljes mértékben elfogadhatatlan, intézményszervezési és érdekvédelmi szempontból egyaránt. Ugyanakkor mind jellemzőbb a pedagógusi pályára belépők határozott időre történő szerződtetése is. Ezzel forrást vonnak ki az oktatásból, egy esetleges elbocsátásnál pedig nincs felmondási idő, sőt, végkielégítés sem jár. Emellett minden béren kívül juttatást – például a szakkönyvvásárlási támogatást – csak időarányosan kell fizetni.

Magyar Bálint oktatási miniszter hétfőn az MTI-nek azt nyilatkozta, hogy az iskolák maguk döntik el a fenntartó útmutatásai alapján, milyen szerződéseket kötnek a hatályos jogszabályok szerint. Ebbe az oktatási tárcának közvetlen beleszólása nincs. Hangsúlyozta, ha törvényességi problémák merülnének fel, az ombudsmanhoz kell fordulni, amennyiben egyedi esetekről van szó, akkor a munkaügyi bírósághoz. Az Oktatási Minisztériumnak nincsenek statisztikai adatai arról, hogy mennyire gyakoriak a fenti esetek.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik