A Fideszben bíznak
Jobbat tenne a magyar gazdaságnak a Fidesz kerülne kormányra – derült ki a Reuters minapi, elemzők megkérdezésével végzett felmérésből. A különbség ugyan nem jelentős a két nagy párt között, de az euró bevezetése és az adók csökkentése is sokkal biztosabb lábon állna egy Fidesz-kormány esetén.
Ellentmondásos helyzetben van az ellenzék vezető pártja, amikor a gyakorlatilag beindult jövő évi választási kampányában gazdaság helyzetét kell értékelje. Ugyanis a hazai gazdaság kilátásai – regionális összehasonlításban – nem jók. Ugyanakkor, s ezt piaci elemzők és a jegybankelnök is megerősítették, nagy baj nincs. Inkább csak a többi újonnan csatlakozó országhoz képest van rossz helyzetben a hazai gazdaság.
Van tehát probléma számos, amit a párt prominensei – nagyon helyesen – nem is haboznak a kormányzat szemére vetni. Azonban az ellenzék gazdaságpolitikai javaslatai nem igazán ismertek. A Fidesz egyes politikusai által februárban benyújtott, s az adótörvényeken változtató javaslaton kívül konkrétumok nem ismertek.
Varga Mihály, a Fidesz gazdasági kabinetjének vezetője, a párt frissen megválasztott alelnöke a Magyar Nemzetnek adott interjújában fejtette ki nézeteit. Az ellenzéki párt győzelme esetén mindenekelőtt a februári adócsökkentési javaslatukat hajtanák végre, bár ezt az akkori helyzethez igazítanák – tehát a pártelnök nem zárta ki, hogy mégsem hajtanák végre a parlament elé benyújtott, de napirendre azóta sem tűzött javaslatot. Varga mindenekelőtt az államháztartás körüli kreatív könyvelési trükkökkel hagyna fel, ezzel állítva helyre a költségvetés hitelességét. Ezt a radikális adócsökkentés követné, ami szerinte Magyarország versenyképességének a fokozását hozná.
Orbán gazdasági elképzelései
Ennél több konkrétumot tudhattunk meg a minap Orbán Viktor nyilatkozataiból. A Fidesz, 2006-os hatalomra kerülése esetén, minden évben tárgyalna a vállalkozói szféra és a nagytőke képviselőivel: megkérdezné tőlük, mennyi pénzről tudnának lemondani adó formájában, és elmondaná, hogy ezért az összegért az állam milyen szolgáltatásokat képes nyújtani – nyilatkozta a korábbi miniszterelnök a Világgazdaságnak. A Fidesz elnöke azt is ígéri, hogy a gazdaság működtetőit bevonnák a gazdaságpolitika alakításába.
Bár az egykulcsos adórendszert nem tartja a legigazságosabbnak, Orbán úgy látja, hogy Szlovákia és Románia után Magyarországnak is ebbe az irányba kell lépnie. Az adókulcsnak pedig „jóval alacsonyabbnak kell lennie, mint amelyről akár a legbátrabbak is beszélnek” – tette hozzá a Fidesz vezetője. Szerinte Magyarország köszönettel tartozik Szlovákiának, mert ott kipróbáltak valamit, aminek komoly kockázata volt; a próba sikerült, az egykulcsos adórendszer növelte a költségvetés bevételeit. A pártelnök szerint az adócsökkentés nagyon hamar meghozná gyümölcsét, s kézzelfogható gazdasági növekedéshez vezetne, ami akár az éves hét százalékos szintet is elérheti. Szerinte ennél alacsonyabb gazdasági bővülésről nem is érdemes beszélni.
Varga – pár nappal később készült interjújában – tompította ugyan főnöke kijelentését, de ő sem tartott kizártnak ekkora bővülést. Szerinte a kilencvenes évek második felében nyolc százalékos bővülést produkáló Írország a követendő példa. Azonban a jelenlegi 2,9 százalékos gazdasági növekedés nem egyik napról a másikra ugrik majd ekkorát, hanem csak az államháztartás rendbetételét követően.