Belföld

A háziorvosok nagy része nyugdíjas korú

Gyakran gyenge alapképzettségű külföldi orvosokkal kénytelenek pótolni a kórházak a megüresedett álláshelyeket. Az uniós csatlakozás óta ugyanis 839 magyar doktor vállalt munkát külföldön.

Előfordult, hogy négyszer bukott meg a magyarul jól beszélő doktor a diplomahonosítási vizsgán, mert elégtelennek minősült a gyógyszerismerete, az etikai felkészültsége – mondta a Világgazdaságnak Gyenes Géza, a Magyar Orvosi Kamara (MGYK) főtitkára. A tisztiorvosi szolgálat ugyan adhat ideiglenes működési engedélyt a külföldieknek, ám ezt nem támogatja a kamara. Mégis előfordul, hogy az orvoshiánnyal küszködő kórházak nővéri státusban foglalkoztatják az orvosokat, s ennek egy esetleges műhiba kapcsán beláthatatlan következményei lehetnek.

Az elvándorlás oka az alacsony bér mellett a rossz munkakörülmények és a szakma társadalmi rangjának leértékelődése. Komoly gondot okoz a 74 háziorvos távozása, hiszen 220 praxis betöltetlen, s a háziorvosok jelentős hányada a nyugdíjkorhatáron túl végzi a munkáját.

A külföldre távozó doktorok közül kilencven a nálunk is hiányszakmának minősülő altatóorvosi kart apasztotta. Gyenes szerint utánpótlásuk bizonytalan, hiszen a közelmúltban öt, szakvizsga előtt álló rezidens kérte és már meg is kapta a felvételét az ír és az angol orvosi kamarába, néhány héten belül ott kezdik el a munkájukat.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik