Belföld

A vereség után győzelmet ígér az MSZP

Személyi változások nincsenek, az MSZP egységesen halad tovább az elnökválasztási fiaskó után. A párt szombati, önkritikus hangulatban lezajlott kongresszusán a küldöttek elismerték vereségüket, de belátták: az egyéni sérelmek félretétele és a koalíciós partnerrel folytatott együttműködés vezethet csak eredményre 2006-ban.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az MSZP szombati rendkívüli kongresszusán elismerte, hogy a párt vereséget szenvedett az államfőválasztáskor. Egyúttal arra kérte a zárt ülés résztvevőit, hogy tegyék félre a párton belüli ellentéteket a 2006-os választási siker érdekében. “A hét elején politikai vereséget szenvedtünk. Vereséget ránk nem az ellenzék mért. Vereséget ránk nem a Szabad Demokraták Szövetsége mért. Mi vertük meg önmagunkat, és ez a valódi probléma” – olvasható az MSZP honlapján közzétett miniszterelnöki beszédben.

„A kongresszuson mindenki elismerte a saját felelősségét, és levonta a tanulságokat. Pontot tettünk egy potyagól nyomán kialakult vita végére. Válsághelyzetben az MSZP mindig összezár, most is ez történt. A párt hangulata egyértelműen pozitív, mindenki arra törekszik, hogy az egyéni érdekeket letörve közösen munkálkodjunk a 2006-os választások előkészületein” – foglalta össze a kongresszus hangulatát Szanyi Tibor szocialista képviselő a FigyelőNetnek.


Hozzátette: egyetértettek abban, hogy a száz lépés programjának elemeire kell koncentrálni, és – mint mondta – „hajrá üzemmódra” kell kapcsolni. „Nagyon önkritikus volt a kongresszus. Egyetértés volt abban, hogy nem csak az MSZP-ért, hanem a választókért is felelősségért tartozunk. Belegondoltunk abba, mi lenne, ha visszajönne a Fidesz, és vele az alkotmánytipró, diktatórikus kormányzás” – mondta Szanyi Tibor.

A miniszterelnök mögé sorakoztak fel az MSZP fiatal vezetői is. „A Magyar Szocialista Párt számára a miniszterelnök által lefektetett irányt tartjuk az egyedül megvalósítható iránynak, és kiállunk mellette” – mondta Újhelyi István, az MSZP alelnöke a FigyelőNetnek.

SZDSZ: nem szerelem, csak érdek

Az SZDSZ-t vádlóknak a miniszterelnök annyit üzent, hogy a koalíciós partnert nem kell szeretni, hiszen a két párt csupán érdekházasságot kötött a kormányprogram végrehajtására. „Ezzel a párttagság maximálisan egyetértett. A kongresszuson egyébként nem foglalkoztunk sokat az SZDSZ-szel. A küldöttek egyetértettek ugyanis abban, hogy a nagyobb kormányzó pártnak a felelőssége is nagyobb” – mondta Szanyi Tibor, a párt küldötte. Egy neve elhallgatását kérő szocialista képviselő is megerősítette ezt, hozzátéve azonban, hogy a párton belül azért kétségtelenül létezik egy be nem gyógyított seb, egy ellenérzés a koalíciós partnerrel szemben. Ezt azonban egységesen kezelni tudja a párt.

A koalíció fenntartására szólított fel Hiller István pártelnök is. „A kisebbségi kormányzás nem járható út, a szocialisták nem akarnak előrehozott választásokat, tehát a nézeteltérések ellenére folytatni kell a koalíciós kormányzást – mondta Hiller István a szombati kongresszuson.

Nem lesznek személyi változások

Hiller egyébként vállalta személyes felelősségét a kudarcért, és hangsúlyozta: ő az utolsó pillanatig hitt abban, hogy az SZDSZ képviselői végül mégis meggondolják magukat, és megszavazzák Szili Katalint. “Hittel helyettesítettem a racionalitást, és ez súlyos hiba volt” – mondta pártelnök, aki nyílt bizalmi szavazást kért maga ellen, a küldöttek azonban nagy arányban erősítették meg pozíciójában. „Biztos, hogy nem lehet számítani az elnökválasztás előtt megjósolt személyi változásokra. Egyszerűen nincs rá igény” – hangsúlyozta Szanyi Tibor.

Gyurcsány megmagyarázta tettét Szilinek

A politikus elmondta, a kongresszuson többen – köztük Szili Katalin is – felrótták Gyurcsány Ferencnek, hogy nem támogatta kellőképpen a párt jelöltjét. „Erre a miniszterelnök elismerte, hogy foglya volt egy pszichózisnak, hogy ha ő veti fel, hogy Szili Katalint vissza kéne léptetni, akkor a párt kikelt volna ellene. Én úgy gondolom, ezzel megfelelő magyarázatot adott” – véli Szanyi Tibor.
Az MSZP országgyűlési képviselője azokat az értesüléseket egyértelműen cáfolta, hogy Szili Katalint kifütyülték volna. „Egy mókás kedvű párttársunk valóban befüttyentett egyet, de őt rögtön rendre is utasították” – hangsúlyozta Szanyi Tibor. Egy neve elhallgatását kérő másik MSZP-s politikus azonban a FigyelőNetnek azt mondta, fütyülés ugyan nem volt, hangos morgás azonban valóban kísérte Szili Katalin felszólalását.

A kongresszuson egyébként a miniszterelnök nyíltan beszélt a közötte és néhány szocialista vezető közötti nézetkülönbségekről. De hangsúlyozta: “Én azt szeretem, hogy Kiss Péterrel és Lendvai Ildikóval – akik, azt hiszem, nagyon sok mindent megtettek volna, hogy ne én legyek a miniszterelnök – együtt tudok működni”.

Az MSZP 2006-ra tekint

A szocialista párt a kongresszuson határozott arról is, hogy létrehozza a párt választási bizottságát. „Ez a választási periódusban egy politikai központ a párt alapszabálya szerint, amely még az elnökséget is felülbírálhatja. Ennek elnökévé Gyurcsány Ferencet, alelnöknek pedig Hiller Istvánt kértük fel. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök jelöltségéről azonban hivatalosan csak egy másik kongresszus fog majd dönteni” – mondta Szanyi Tibor.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik