Nagy nyomás nehezedik az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalra (APEH) az utóbbi időben a Pénzügyminisztérium részéről, ennek nyomán pedig az adófizető cégek és magánszemélyek is fokozottabb ellenőrzésekre számíthatnak. A legfrissebb hírek szerint a luxusingatlanban élő, luxusingóságokkal bíró, luxusutakra befizető állampolgárok kerülhetnek a hatóság kiszemeltjei közé.
|
Az adóbevételek hatékonyabb behajtására irányuló törekvés már több hónapja érezhető. Emlékezzünk csak vissza az uniós tagállamokkal kereskedő cégek nagy port kavart áfa-követeléseinek visszatartására, illetve az ezzel is összefüggésbe hozható személyi változásokra, amelynek végkifejleteként Király László György „trónjára” januárban Szikora János került.
Az APEH kérgesedő keze a hírek szerint immár nem csak a vállalkozásokat éri utol, de úgynevezett vagyongyarapodásos ellenőrzések lefolytatása révén a „gyanúsan” nagy lábon élő magánszemélyeket is. A Világgazdaság értesülései szerint a hivatal idén 500 ilyesfajta vizsgálatot tervez, ezek célkeresztjében többek között olyan magánszemélyek állnak, akik például nagy összegű tagi kölcsönt nyújtottak saját vállalkozásuknak, közérdekű bejelentés érkezik róluk, illetve más adóvizsgálatok alapján valószínűsíthető, hogy az illető adózatlan jövedelemre tett szert. Figyelemfelkeltő lehet például az APEH szemében az, ha valaki rendszeresen vesz részt luxusutazásokon, nagy értékű villája vagy nyaralója van, méregdrága autót vagy yachtot tart, miközben adózott jövedelme minimális, mondjuk folyamatosan veszteséges vállalkozása miatt.
Korábbi sajtóértesülések szerint a vagyongyarapodásos vizsgálatok révén igyekeznék kifehéríteni a hálapénzeket is. Lovas György, az APEH szóvivője erről a Magyar Hírlapnak nyilatkozott, mondván: az egészségügyi kormányzat külön kérte az adóhivatalt, hogy – a hálapénzellenes küzdelem jegyében – segítsen az adózatlan jövedelmek feltárásában. A szóvivő ugyanakkor hangsúlyozta: nem szállt rá az adóhivatal az orvosokra.
|
Céges célvizsgálatok
Az adóhatóság a vállalkozások esetében is nagyobb szigorral és körültekintéssel igyekszik eljárni az elkövetkező időkben. A PM néhány nappal ezelőtt ugyan az uniós adószámmal rendelkező vállalkozások teljes körű áfa-ellenőrzésének leállítására adott utasítást, mindez azonban nem jelenti azt, hogy vége lenne az efféle ellenőrzéseknek (a mintegy 500 ezer cégből 75 ezernek van uniós adószáma, ezek közül 6 ezret érintett a teljes körű vizsgálat). Katona Tamás, a PM politikai államtitkárának bejelentése szerint az APEH innentől kezdve célzott ellenőrzéseket hajt végre.
A vállalkozásoknál továbbá nagyobb szigorral kérik számon az elektronikus adatszolgáltatási kötelezettség teljesítését is.
Sajtóértesülések szerint többezer munkáltató számíthat büntetésre, amennyiben nem elektronikus úton vagy gépi adathordozón teljesíti kötelezettségét, jóllehet az adótanácsadók egyesületének nyílt levélben megfogalmazott érvelése szerint sok ezer vállalkozónak nincs is számítógépe, vagy ha van is, nincs internetes kapcsolata.
Szintén a cégeket „fenyegetik” az utóbbi időben gyakrabban előforduló országos razziák, amelyek során nagyobb ünnepnapokon (például népszerűbb névnapokon) a számlaadási kötelezettség betartását ellenőrzik. Ilyenekre tavaly is számos példa akadt, ezek során az ellenőrzötteknek durván fele nem adott bizonylatot, és átlagosan 60-70 ezer forint körüli bírságot róttak ki rájuk.