A turisztikai célok megvalósítását az állami költségvetés 25 milliárd forinttal támogatja az idén – közölte Kolber István, a regionális fejlesztésért és felzárkózásért felelős tárca nélküli miniszter hétfőn, budapesti sajtótájékoztatóján.
Pál Béla, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára a sajtótájékoztatón kifejtette: az idén mintegy 10 milliárd forint áll rendelkezésre a turisztikai célelőirányzatból, míg további 2 milliárd forint decentralizált forrást a regionális idegenforgalmi bizottságok használhatnak fel. A kiemelt idegenforgalmi területek fejlesztésére 1,3 milliárd forint fordítható, míg kerékpárutak építésére 300 millió forint áll rendelkezésre. További jelentős összegekre számíthat az ország uniós forrásokból is, ám ezek a pénzek csak a megvalósuló projektek arányában hívhatók le.
Emellett az idegenforgalmi bevételek alapján az állam minimálisan további 7 milliárd forintot juttat a turisztikai célok elérésére.
Mit mond a KSH?
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2004-ben november végéig a kereskedelmi szálláshelyekre több mint 3 millió külföldi vendég érkezett, akik 9,9 millió vendégéjszakát töltöttek el. A vendégek száma egytizedével, az éjszakák száma 3 százalékkal növekedett az egy évvel korábbihoz képest. November végéig a szállodák átlagosan 48 százalékos szobakihasználtsággal működtek, ami az előző év azonos időszakinál 3 százalékponttal magasabb volt. A januártól november végéig tartó időszakban a kereskedelmi szálláshelyek több mint 175 milliárd forint bevételt realizáltak, ami folyó áron 13 százalékkal volt több, mint 2003 hasonló időszakában. Ezen belül a szállásdíjbevétel 11, a szálláshelyi vendéglátás 16, az egyéb szolgáltatások bevétele 14 százalékkal bővült.
Január 1-jétől a turisztikai ügyek irányításáért új kormányszervezet, a Magyar Turisztikai Hivatal felelős, akinek elnökét, Somogyi Zoltánt a miniszter bemutatta az eseményen.
Kolber István utalt arra: a középtávú turizmusfejlesztési stratégia elfogadás előtt áll. Ennek lényege, hogy a turizmus fejlesztésére szánt források nemcsak egy, hanem több csatornán jutnak el az ágazathoz. Ezek közül kiemelte a regionális fejlesztési források fontosságát, ami szintén indukálhatja a turizmus magyarországi fejlődését.
A miniszter jelezte azt is, hogy fontos a gyógyturizmus fejlesztése, de a különböző regionális repterek korszerűsítése is. Példaként említette a nyíregyházi, a szegedi, a pécs-pogányi és a taszári repülőtér tervezett modernizálását.
Csak Budapest profitált
Lasztovicza Jenő fideszes országgyűlési képviselő közleményében úgy fogalmazott, hogy a kormány ismét sikerjelentést ad ki a turizmusról, miközben az ágazat egyre inkább a mélypontra süllyed. A fideszes országgyűlési képviselő szerint ugyanis a kormány képtelen megbirkózni azzal a versenyhelyzettel, amelyet az uniós csatlakozás támasztott a hazai turizmussal szemben.
Lasztovicza szerint a magyar turizmust a teljes csődtől csak a fapados légitársaságok budapesti megjelenése mentette meg, amelyből szerinte csak Budapest profitált. Az országgyűlési képviselő szerint míg az egész világon – így Európában is – felélénkült a turizmus, addig Magyarországon több mint 1 százalékkal csökkent a vendégéjszakák száma.
Lasztovicza Jenő szerint a hazai turizmus leépülését jelzi az a tény is, hogy a tavalyi 6,5 milliárd forinttal szemben az idén mindössze 5 milliárd forint áll rendelkezésre a magyar turizmus reklámozására.
