Belföld

Kimagasló forgalom és újabb csúcs a BÉT-en

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 185,58 pontos emelkedéssel, 14 473,22 ponton zárt kedden, amely a hétfői záró értékhez képest 1,30 százalékos erősödés.

A forgalom kiemelkedően magas volt, meghaladta a 20 milliárd forintot. A BUMIX 7,84 ponttal 1279, 11 pontra emelkedett. A vezető részvények ára kivétel nélkül erősödött.

A forgalomnak megközelítően felét, több mint 8,7 milliárd forintot a Mol részvények kereskedése adta. Az olajipari cég papírjainak árfolyama jelentős napi ingadozást követően 12 450 forinton zárt, 160 forinttal magasabban a hétfőinél, nap közben azonban elérte a 12 800 forintot is. Az OTP papírjaival 7,7 milliárd forint értékben kereskedtek. A bankpapírok árfolyama 61 forinttal 5510 forintra emelkedett. A Richter 1,6 milliárd forintos forgalom mellett, 180 forinttal 21 695 forintra drágult. A Matáv részvényekért záráskor 855 forintot adtak, 20 forinttal többet mint egy nappal korábban, a papír forgalma elérte az 1 milliárd forintot.

Zillich István, a Takarékbank Rt. üzletkötője az index legfőbb mozgatójának nevezte a Mol papírokat. Az árfolyamra pozitívan hatott a varsói tőzsdei bevezetéséről szóló hír, ami délelőtt 12 800 forintig emelte a részvények árát. „A gázáremelés kompenzációjaként a költségvetésbe befizetésre kerülő összeg mértéke azonban lenyomta az árfolyamot” – tette hozzá. Az üzletkötő elmondta, hogy az OTP esetében továbbra is jelentős volt a vételi, a Richternél inkább az eladói szándék. „A Matáv papírokat iránt is jelentős volt az érdeklődés” – tette hozzá.

Nagy Péter, a HVB Bank Rt. üzletkötője is azt emelte ki, hogy a kormányszóvivői tájékoztatót követően vált nagyon változékonnyá a piac, illetve a Mol árfolyama. „A piac az ideivel közel megegyező 40 milliárd forint körüli befizetésre számított, ezért meglepetésként hatott a 70 milliárd forintos összeg bejelentése” – mondta. Hozzátette, hogy az olajipari részvény árfolyammozgása várhatóan a következő napokban is változatos marad, igazodik majd ahhoz, hogy magasabb kompenzációt hogyan értékeli a társaság és a piac.

A kisebb papírok közül jelentős, 2,7 milliárd forintos forgalma volt a Borsodchemnek. A papírok 6 forinttal 1 880 forintra gyengültek. Az FHB és az Egis részvények forgalma elérte az 1-1 milliárd forintot. A bankpapír 195 forinttal 12 400 forintra erősödött. A gyógyszeripari részvény ára 200 forinttal 10 850 forintra emelkedett.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik