Belföld

Gyilkos tájfun pusztított Japánban

Legkevesebb 58 ember életét vesztette, huszonegy személy eltűnt, háromszázan pedig megsérültek szerda óta Japánban a Tokage tájfun pusztítása következtében a lehutóbbi veszteségmérleg szerint.

A tűz- és katasztrófavédelmi hivatal adatai szerint eddig 59, míg a Kyodo hírügynökség jelentése szerint 67 áldozatot követelt a forgószél. Miután elhagyta a két fő déli szigetet, Kjúsút és Sikokut, a Tokage (Gyík) csütörtökön átszelte Honsú – a legnagyobb japán sziget – déli-délkeleti részét, majd csütörtökre trópusi viharrá szelídült és a fővárost, Tokiót is megközelítette, heves széllökésekkel és esőzéssel, majd a Csendes-óceán felett folytatta útját.

A heves esőzéssel járó Tokage áradásokat és földcsuszamlásokat okozott Japánban, folyók léptek ki medrükből, gátak szakadtak át az ítéletidő miatt. A víz mintegy ezer házat elöntött, egyes lakosok a háztetőkön vészelték át az éjszakát.

Harminchét, többségében idős turista egy autóbusz tetején rostokolt egész éjszaka, amíg csütörtök reggel végre kimentették őket. A mentők túlélők után kutatnak a földcsuszamlások következtében elöntött, és összedőlt házak romjai között.

A mentési munkálatokba a japán fegyveres erők katonái is bekapcsolódtak. Az ítéletidő komoly fennakadásokat okozott a közlekedésben is. Csaknem kilencszáz belföldi légi járatot töröltek, aminek következtében több mint százezer ember rekedt a repülőtereken.

A japán kormány válságstábot hívott össze, és megbízott egy szakértői csoportot, hogy a helyszínen mérje fel a károk mértékét. A japán meteorológiai ügynökség munkatársa elmondta, hogy a tájfun azért is okozhatott ilyen óriási pusztítást, mert átmérője szokatlanul nagy, meghaladja az 500 kilométert. “Nagyon ritka az ekkora tájfun” – fűzte hozzá.

A japán kormány válságstábot hívott össze, és megbízott egy szakértői csoportot, hogy a helyszínen mérje fel a károk mértékét. A Tokage a legtöbb halálos áldozatot követelő forgószél a szigetországban 1982 óta.

Akkor 95 személy halt meg, illetve tűnt el nyomtalanul az ítéletidő következtében. Kelet-Ázsiában ez a huszonharmadik tájfun az idén, s ebből Japánt tíz közvetlenül érintette, ami rekordnak számít. A halálos áldozatok száma a szigetországban ebben az évben már meghaladta a százat, a károkat több százmillió dollárra becsülik.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik