A Kulcsár-ügyben besározódott Molnár Csaba lehet a Nemzeti Nyomozóiroda pénzügyi felderítő osztályának vezetője, akkor is, ha az ügyészség vádat emel ellene. Eközben Kerék Csaba ma részletes vallomást tesz.
Még épp egy hét áll a rendőrség rendelkezésére, hogy felállítsa a belügyminiszter által februárban utasításba adott Nemzeti Nyomozó Irodát (NNI). A Lamperth Mónika által jóváhagyott koncepció szerint a “magyar FBI”-ként emlegetett új szervezet a kiemelt súlyú gazdasági, pénzügyi, korrupciós, szervezett bűnözéssel összefüggő, valamint a terrorista és extrémizmus csoportjába tartozó bűncselekmények felderítésére jön létre legkésőbb július 1-jéig.
Kinevezés előtt
A szervezet egyik fő egységének osztályvezetői posztjára Molnár Csabát kérték fel, azt a rendőr alezredest, aki K&H-botrány nyomozása kapcsán korrupció gyanújába keveredett, és mind a mai napig eljárás alatt áll. A Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság (SZBEI) pénzmosás elleni osztályának korábbi vezetője ellen államtitoksértés, hivatali visszaélés és vesztegetés miatt indított nyomozást a Fővárosi Ügyészségi Nyomozó Hivatal, a vizsgálat állítólag már március végén befejeződött, ám eredményét a mai napig nem hozták nyilvánosságra. Sajtóértesülések szerint a héten eldőlhet, hogy az ügyészség ejti-e az ügyet, vagy vádat emel Molnár Csaba ellen, de ezt hivatalos források egyelőre nem erősítették meg.
A jelek szerint a rendőrség vezetése bízik Molnár Csabában, és addig is, amíg ügye le nem zárul, megbízott vezetőként irányíthatja majd az NNI Pénzügyi Nyomozói Főosztályának felderítő osztályát, már amennyiben elfogadja a megbízást. Erről várhatóan csütörtökön dönt az érintett – erősítette meg a FigyelőNet értesülését Liszka Károly, a SZBEI igazgatóhelyettese -, hozzátéve, hogy ugyanúgy, mint bárki mást, Molnár Csabát megilleti az ártatlanság vélelme. Kinevezését még az sem befolyásolja érdemben, ha az ügyészség vádat emel ellene, mindaddig ártatlannak kell tekinteni, amíg a bíróság jogerősen el nem ítéli.
Molnár Csaba rendkívül felkészült szakember – tette meg hozzá Liszka Károly – különösen a „vagyonlefölözés” területén, amivel decemberi áthelyezése óta foglalkozik. Ez a terület pedig kiemelt fontosságú lesz a gazdasági bűncselekmények felderítése kapcsán, annak érdekében, hogy a vagyoni kár is megtérüljön.
Kerekedik a történet?
Mindeközben újabb fontos kihallgatással folytatódott a Kulcsár-ügy szálainak kibogozása. Szerdán reggel 9 órakor kezdődött Kerék Csaba, a K&H-üggyel összefüggésbe hozott Britton cégcsoport magyarországi képviselőjének második kihallgatása a SZBEI Aradi utcai épületében. Nehéz-Posony István, a gyanúsított védője szerint a rendőrség konkrét kérdésekre vár választ, de hogy pontosan melyekre, azt előre nem tudta megmondani az MTI-nek nyilatkozva. Hangsúlyozta: ügyfele kész arra, hogy minden kérdésre válaszoljon, és Kerék Csaba ügyvezető “azt mondja, semmi titkolnivalója nincs”. Megjegyezte: már “jó két hónapja” megkezdődött a gyanúsított vagyonának zár alá vétele, nagyjából 60 millió forint nagyságrendben.
Nehéz-Posony István korábban az MTI-nek elmondta: “Kerék Csaba tagadja, hogy bármiben is jogszabályt sértett volna, ő azt mondja, hogy teljesen szabályszerű ügyletek voltak”. A védő képtelenségnek nevezte azt a feltételezést, hogy Kerék Csaba okiratokat állított volna ki Kulcsár Attila, a K&H Equities több milliárd forintos sikkasztással gyanúsított volt befektetési tanácsadója helyett. A rendőrség gyanúja szerint ugyanis Kerék hamis adásvételi és banki bizonylatokat készített a K&H Equities nevében, amelyek lehetővé tették a brókercég ügyfelei pénzének eltulajdonítását. A Magyar Nemzet információi szerint emellett 336 millió forint elsikkasztott készpénz felvételével is vádolják a Britton Kft. ügyvezetőjét, ám ezt a gyanúsított tagadja, ügyvédje pedig nem látta a vonatkozó pénztári bizonylatokat. Kerék Csaba, az első kihallgatáson egyébként, ügyvédje elmondása szerint, “átfogóan tett vallomást a történtekről” és beszámolt a Britton Kft. és az Amerikában bejegyzett hasonló nevű off-shore cég közötti kapcsolatról.