Belföld

Politikai tőke a magyar médiában

A közélettel foglalkozó magyar médiába mindeddig – kevés kivételtől eltekintve – nem volt jó üzlet befektetni, ennek ellenére az utóbbi hetekben több veszteséges sajtóterméket is új tulajdonosok karoltak fel. A Népszabadság az új tulajdonosi rendszert elemzi.

Új tulajdonossal stabilizálta anyagi helyzetét a Hír TV, a Heti Válasz, valamint a Népszava, a Képes Újság átalakításával pedig újabb baloldali politikai-közéleti lap is piacra kerül. Szerveződik egy, szándéka szerint 46 városi tévét összekapcsoló hálózat, állítólagos szocialista háttérrel. A médiabefektetésben eddig kevéssé ismert pénzhozók vállalt politikai beállítottsággal, de határozottan cáfolt párttámogatással érkeztek.

A Hír TV új tulajdonosai, Töröcskei István és Nánásy Csaba – cégeik útján – az előző ciklusban autópályák építésére megbízást kapó Vegyépszerrel hozhatók kapcsolatba. Az útépítő cég 2002-ben a TV 2-be akart beszállni.


A Népszabadságnak nyilatkozó Töröcskei István szerint azonban a mostani Hír TV-s üzletnek nincs köze a Vegyépszerhez. Mint mondta, a hírcsatornára óriási igény van, ezért kifizetődő befektetés a működtetéshez és a fejlesztéshez pénzt adni. A lehetőség iránt egyébként többen is érdeklődtek, ő volt a leggyorsabb, az áprilisban megszerzett tulajdonrészén pedig akár most is nyereséggel tudna túladni. „Tehát pusztán üzleti vállalkozásról van szó” – közölte Töröcskei, hozzátéve, hogy a lapokban ráaggatott jobboldali beállítottságot nem tagadja. Azt a feltevést viszont cáfolta, hogy az előző ciklusban kapott lehetőségeket viszonozzák a Hír TV fejlesztéseinek finanszírozásával


„Innen szép nyerni” – vázolja a Népszava lapeladási (27 ezer) és az attól cseppet sem független anyagi helyzetét az újság új tulajdonosa, Bonyár Miklós, aki nem túl drágán, de jelentős jövőbeli befektetésekkel számolva szerezte meg a lapot. Bonyár szakmai referenciaként mindössze egy szaklap kiadását említette. Mint mondta, a Népszava baloldali hangvételét keményítve, a szerkesztőség és a kiadó racionalizásával, valamint marketinges és egyéb eszközökkel tervezi növelni az olvasottságot, az év végére pedig szeretné, ha nullszaldóval zárna a mérleg. Az új tulajdonos mögött több cikk is Újhelyi Istvánt, az MSZP médiapolitikusát sejti.


 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik