Nyeste Orsolya, a Postabank Rt. szakértője elmondta: “pozitívnak mondható az ipari termelés márciusi adata”. Hozzátette: az adatok azt mutatják, hogy az exportvezérelt növekedés várhatóan nem fullad ki az idei évben.
Úgy vélte, ez a fordulat az első negyedéves bruttó hazai termék (GDP) adatokon is látszódni fog. Az elemző véleménye szerint az első félévben – egyebek mellett az alacsony bázis miatt – fennmarad a kedvező trend, ám a második félévben lassulás várható. A Postabank Rt. prognózisa szerint az év egészében az ipari termelés 8-9 százalékkal bővül.
Lányi Bence, a Raiffeisen Értékpapír Rt. elemzője elmondta: “ha lassan is, de gyorsuló ütemben nő az ipari termelés”. Közölte: az adatok alapján elmondható, hogy a beruházások, az ipari termelés és az export húzza a gazdasági növekedést, amely egy kedvező szerkezeti átalakulás. Korábban elsősorban a belső fogyasztás generálta a növekedést – tette hozzá.
A Raiffeisen Értékpapír Rt. az idei évre átlagosan 8,5 százalékos ipari termelés bővüléssel számol. Lányi Bence megjegyezte: amennyiben marad ez a dinamika, felfelé módosítják az előrejelzést.
KSH-adat
Korrekciók nélkül a termelés márciusban 12,8 százalékkal haladta meg a tavaly márciusi szintet. A termelés volumene az első három hónapban 10,8 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában.
Az ipari termelés februárban szezonálisan és munkanap tényezővel kiigazítva egy hónap alatt 1 százalékkal nőtt, az egy évvel korábbihoz képest – munkanaphatástól megtisztítva – 12,3 százalékkal emelkedett.
Tavaly márciusban az ipari termelés volumene 3,7 százalékkal emelkedett 2002 azonos időszakához viszonyítva.