A PanTel FigyelőNethez eljuttatott közleménye szerint a KPN csütörtökön bejelentette, hogy elvi megállapodást írt alá HTCC-vel (Hungarian Telephone and Cable Corporation) magyarországi távközlési üzletágának
eladásáról. A KPN magyarországi távközlési tevékenységét a 75,2 százalékos tulajdonában álló PanTel Rt. fogja össze. A tranzakció várhatóan csak az év végén zárul le. A tranzakció véglegesítéséhez több szerv jóváhagyása is szükséges – közölte a PanTel.
A HTCC-nél nemrégiben alakult át a tulajdonosi szerkezet
A HTCC Hungarotel nevű cége révén kétszázezer előfizetővel rendelkezik Békés, Nógrád, Vas és Veszprém megyékben. Az üggyel kapcsolatban nem kívánt nyilatkozni, ám elemzők szerint meglepő, hogy ez az eddig a magyar piacon nem túlzottan aktív társaság most akvizíciókba kezdett. „Megélénkülése” összefügghet azzal is, hogy a cégben új, intézményi tulajdonosok jelentek meg tavaly októberben, amikor a Postabank megvált 20 százalékos részesedéstől a HTCC-ben.
A magyar HTCC amerikai anyavállalata három fő tulajdonos kezében van a cég honlapjának információi szerint. Az egyik a szintén amerikai Citizens Communications Company, amely 19 százalékkal rendelkezik, a másik a TDC A/S, amely korábban Tele Danmark A/S-ként volt ismert. Ez a dán (utód)cég 31 százalékkal bír a HTCC-ben, míg az Ashmore Investment Management nevű társaság 15 százalékot tulajdonol áttételesen a magyar vezetékes távközlési szolgáltatóban.
Az Ashmore egy feltörekvő piacokon tevékenykedő befektetési alapkezelő, amely korábban része volt az Australia and New Zealand Banking Groupnak. A HTCC fennmaradó részével, 35 százaléknyi pakettel az American Stock Exchange-en kereskednek.
Alacsonyabb percdíjak
A PanTel Rt. szerdán bejelentette, hogy 2004. május 1-től alacsonyabb percdíjakat kínál az Európai Unió tagországaiba telefonáló ügyfeleinek. A távközlési szolgáltató új előfizetői meglévő telefonszámaikat is megtarthatják. A PanTel Rt. 2004. májusától az úgynevezett PanTel CPS szolgáltatásra szerződő ügyfelek számára ajánl új percdíjakat: az előfizetők belföldi távolsági, valamint az Európai Unió tagországaiba és az Egyesült Államokba irányuló hívásaikat csúcsidőben nettó 20 forintért bonyolíthatják le, belföldi mobilhálózatba irányuló csúcsidejű hívásokért pedig egységesen nettó 50 forint díjat kell fizetniük. A most elindított szolgáltatás szolgáltató-előválasztáson alapul, azaz az előfizetők meglévő vonalaikat és telefonszámaikat megtartva, egyes hívásirányokhoz veszik igénybe a PanTel Rt. hálózatát. A PanTel másodperc alapon számláz, kapcsolási díjat nem számít fel és semmilyen járulékos költség nem merül fel. Az akcióban való részvétel feltételei: meglévő Matáv előfizetés díjhátralék nélkül, valamint legalább havi nettó 50.000 Ft/hó összegű telefonszámla.
A PanTel stratégiai befektetésnek számít a magyar távközlési piacon: a holland KPN immár három éve árulta ezt a leányát, s most végre úgy tűnik, sikerült vevőt találnia a Matávon kívül egyetlen országos gerinchálózattal rendelkező hazai telekomcégre. A PanTel azért van ilyen sajátos helyzetben, mert alapítói közé tartozik a MÁV, amely még ma is mintegy 10 százalékban tulajdonos a cégben, s amelynek a Matávhoz hasonlítható hálózata volt korábban is.
A PanTel alapítói közé tartozott egykor a Mol is, ám fél évvel a cég létrehozása után az olajtársaság kiszállt a távközlési vállalatból. A PanTel és a Mol között azonban szoros maradt a kapcsolat, így például a Mol távközlési részlege a PanTel tulajdonában van, Technocom néven. A Mol a vezetékes számhordozhatóság bevezetése után, nemrégiben 10 ezer vonalat vitt át például a Matávtól a PanTelhez. A PanTel jelenlegi tulajdonosai közé tartozik áttételesen ugyanakkor 10 százalék körüli részesedéssel a KFKI számítástechnikai holding is.
Mindebből látszik, hogy kezd érvényesülni a verseny a magyar vezetékes távközlési piacon az új törvényi szabályozások érvénybe lépése óta. A PanTeltől megtudtuk, hogy a számhordozhatóság bevezetése óta megtörtént változások 90 százalékát a PanTel jegyezte, elsősorban a Matávtól hódítottak el előfizetőket, de kisebb részben az Inviteltől is.
Új szolgáltatók, fúziók és névváltoztatások
A magyar vezetékes telekompiac meghatározó vállalata továbbra is a Matáv. A második helyen eddig vitathatatlanul a Vivendiből név- és tulajdonosváltás után Invitelre átkeresztelt társaság állt. A PanTel-HTCC ügylet azonban megváltoztathatja az erőviszonyokat, az Invitelhez közelíthet ezzel ugyanis a HTCC piaci potenciálja. A kisebb vezetékes szolgáltatók sorába tartozik mindezen kívül az Emitel, amely gyakorlatilag a Matáv csoport tagja, illetve a Monortel, amely viszont a UPC kábelcég leányvállalata.
A hazai távközlési piac átalakulását jól jelzi, hogy megjelenik a TELE2 nevű alternatív telekomcég Magyarországon. A mobilszolgáltatók közötti átrendeződést pedig jelentősen befolyásolhatja a Deutsche Telekom-Matáv tulajdonban lévő Westel névváltoztatása T-Mobile-ra. A mobilszolgáltatók között egyébként egyre erősebb a Vodafone pozíciója: ez a cég, amely harmadikként lépett be erre a piacra, immár 17 százalékos arányt képvisel az előfizetők tekintetében – a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) márciusi gyorsjelentése szerint.
A vezetékes szolgáltatók között viszont szűkülő piacon folyik az egyre élesedő verseny. Az e szegmensre vonatkozó legfrissebb, 2004 februári gyorsjelentés szerint az egy főre eső vezetékes vonalak száma folyamatosan csökkent az elmúlt évben. 2003 januárjában még 100-ból 36 lakosra jutott egy vezetékes vonal, 2004 január-februárban viszont már csak 35,57. Ugyanakkor az ISDN vonalak aránya növekedést mutat: 15,85 százalékról (2003 január) 16,64 százalékra emelkedett (2004 február).
Nem véletlen tehát, hogy az Euroweb-Elender egyesülés az internet-szolgáltatói piacon, a HTCC-Pantel összefogás pedig a vezetékes piacon járul hozzá a konszolidációhoz. Minderről egyébként nemrégiben a Nemzeti Hírközlési Felügyelet elnöke, Pataki Dániel is említést tett, amikor a TELE2 cég magyarországi vezetőjével tárgyalt. Az Eurowebet egyébként korábban más is megpróbálta saját szolgáltatásai közé integrálni: éppen a Pantel volt az, amely végül feladta ezt a törekvését, és kiszállt az internet-szolgáltatóból.