Több fronton készülődik az új magyar adórendszer. Csillag István gazdasági miniszter évértékelő beszédéhez időzítette az ezzel kapcsolatos első, újdonságnak számító bejelentéseket, de már a Pénzügyminisztériumban és azon kívül is lázas munka folyik, sőt folyt az előző miniszter idején is.
Módosuló áfa-törvény
Ami akár rövidtávon is megvalósulhat a jelenlegi tervekből, az az áfa-törvény módosítása. Az Országgyűlés által tárgyalt, május 1-jétől hatályos áfa-törvény olyan módosításokat tartalmaz majd, amelyek – a gazdasági miniszter szavai szerint – azt szolgálják, hogy „Magyarország a térség pénzügyi, disztribúciós és logisztikai központjává váljon”. Fontos változás lehet a biztosítók és pénzintézetek esetében a közös áfa-alanyiság, valamint a konszignációs vevői készletlehívás. Ha minden igaz, május 1-től – az EU-s gyakorlatnak megfelelően – az állami támogatásból finanszírozott áfa-köteles tevékenység áfá-ja levonható lesz.
Az SZDSZ nevében egyébként Demszky Gábor főpolgármester jelentette be január végén, hogy a liberális párt a kétkulcsos, 5 és 20 százalékos, általános forgalmi adó bevezetését javasolja.
Az iparűzési adó felváltása
Ugyancsak vizsgálja a gazdasági tárca az önkormányzati körökben nagy meglepetést okozó bejelentést, amely szerint az iparűzési adót egy másik adóval váltanák fel úgy, hogy az önkormányzatok forrásai ne csökkenjenek, de a vállalkozások a nyereségadóéval azonos adófilozófiai alapon járuljanak hozzá a települések gyarapodásához. Hasonló elv alapján történt már korábban is adótörvény-módosítás, így vált csökkenthetővé az adóalap az iparűzési adó 25 százalékával.
Magas állami sarc
Közép-Kelet-Európán belül Magyarországon sarcolják meg a legjobban a személyi jövedelmeket, ami nem a kulcsok százalékos nagysága miatt van így. A környező országokban legalább a magyarországi éves jövedelem kétszerese esetén éri el a legmagasabb adókulcsot a delikvens.
Szlovákia példáján felbuzdulva ugyancsak szó van az egykulcsos szja-rendszer bevezetéséről is. Bár északi szomszédunknál még nem dőlt el végérvényesen, hogy sikeres volt-e a versenyképesség növelését célzó adóreform, Csillag István egy szerdai rádióinterjúban úgy nyilatkozott: a Versenyképesség Tanács vizsgálja a rendszer hazai megvalósíthatóságát.
A nemrég felállított tanács azonban nem az egyetlen, amely az egykulcsos szja-rendszer bevezetésének lehetőségét vizsgálja. A Világgazdaság szerdai cikke szerint Draskovics Tibor pénzügyminiszter a Pénzügyminisztériumon kívül működő civil adótanácsadói testületet a szocialista frakció egy munkacsoportját, valamint a munkaadók és az érdekképviseletek szakértőit is felkérte, segítsenek a jövőbeli adórendszer kialakításában.