Belföld

Magyar-szlovák vámügyi megállapodás

A magyar és a szlovák vámigazgatás vezetői együttműködési megállapodást írtak alá a május elseje utáni közös határátkelőhelyeken a vámellenőrzés megszüntetésével kapcsolatos intézkedések összehangolásáról szerdán, Budapesten.

Nagy János, a vám- és pénzügyőrség országos parancsnoka sajtótájékoztatón elmondta: a 680 kilométer hosszú határszakaszon működő 18 közúti és 5 vasúti határállomáson mindkét vámszerv még május 7-ig biztosítja a folyamatos szolgálatot, hogy a még úton lévő szállítmányokat vámkezelhessék.

Megerősítette, hogy az európai uniós csatlakozást követően a két vámhatóság a közös határátkelőhelyeken vámvizsgálatot nem kezdeményez, ellenőrzési céllal nem lép fel. Utalt arra, hogy mindkét vámszerv a saját államának területén lévő határátkelőhelyeken kialakított vámügynökségi állat- és növény-egészségügyi, valamint a mérlegállomások felszámolása vagy fenntartása ügyében külön-külön intézkedik. Május végéig azonban leszerelnek minden vámellenőrzésre utaló eszközt, felszerelést, tájékoztató és közlekedési táblát.

Nagy János közölte: az uniós csatlakozást követő átállás könnyebb lesz a magyar-szlovák határszakaszon, mert a két ország vámhatósága már évek óta egy épületben, közösen látta el a vámszolgálatot. Kiemelte: a vámellenőrzés megszűnése ellenére a határátkelőkön a határőrség tovább folytatja az úti okmányok ellenőrzését. Emellett a vámhatóság, a rendőrség, valamint a határőrség közös mobilcsoportjai a határszakasz 20-30 kilométeres sávjában a jövőben is végeznek szúrópróbaszerű vámellenőrzéseket – hangsúlyozta Nagy János.

Emlékeztetett arra, hogy május elseje után az áruk áramlása ugyan szabaddá válik, ám a jövedéki termékkörre, az üzemanyagokra, az alkohol- és dohánytermékekre némi korlátozás még fennmarad, elsősorban a két ország közötti adómérték különbsége miatt.

Nagy János reményét fejezte ki, hogy néhány éven belül kiegyenlítődik a két ország közötti adózási szint és fogyasztói árkülönbség, így nem éri meg majd a másik országban vásárolni.

Jozef Gönczöl szlovák vámigazgató elmondta: az aláírt dokumentum az első abban a sorban, amit a szlovák vámhatóság a szomszédos csatlakozó vagy már EU-tagországgal is tervez, így mintául szolgálhat azokhoz.

Közölte, a szlovák vámhatóság jelenlegi 5.300 fős létszámát május elsejéig 600 fővel kell csökkenteni, és az egy év múlva esedékes elemzés után további leépítés várható.

Nagy János a Pénzügyminisztérium VPOP-t érintő pénzügyi megszigorító intézkedéséről elmondta: a vámhatóság idei kiadásait várhatóan néhány száz millió forinttal kell csökkenteni, alapvetően a mobiltelefon- és gépkocsihasználat, illetve a papír alapú belső kommunikáció területén lehet pénzt megtakarítani. Így a belső kommunikációt alapvetően az internet alapú intranet rendszeren fogják lebonyolítani. Ezek mellett a beruházási célú fejlesztési kiadásokat is vissza kell fogni, így elsősorban a belső vámhivatalok korszerűsítési munkái maradnak el, ám az EU külső határátkelőinek fejlesztése folytatódik – mondta az országos vámparancsnok.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik