A FigyelőNet – hasonlóan Orbán Viktor február 10-ei évértékeléséhez – élőben közvetíti Medgyessy Péter országértékelő beszédét, melyet a parlamentben tart hétfőn, 13 órai kezdettel. A beszéd után szerkesztőségünk politológusok segítségével azonnal értékeli az elhangzottakat.
Elemezzük a szavuk járását
A jelenlegi kormányfő mondandóját összevetjük Orbán Viktor múlt keddi beszédével, rámutatunk a két politikus mondandójának – várhatóan – eltérő elemeire. Az erre az alkalomra fejlesztett szoftverünk jóvoltából pedig azt is megtudhatják a FigyelőNet olvasói, hogy a két szónok milyen szavakat, kifejezéseket használt előszeretettel beszédében. Orbán Viktor kedd esti évértékelőjében több mint húsz alkalommal használta a „Kedves barátaim!” megszólítást. A bank szó ugyanakkor csak olyan pejoratív szóösszetételekben szerepelt, mint bankárgondolkodás, bankárészjárás; mindössze egy esetben hangzott el a semleges bankfiók szóösszetétel.
A miniszterelnök országértékelő beszédében csak egyet tehet, a kormányzati válságra és a gazdasági krízisre tekintettel válságmenedzserként lép fel, vagyis nem annyira filozofikus, sokkal inkább tényekre épülő, programot hirdető beszédet kell mondania – vélekedett megkeresésünk nyomán Fritz Tamás politológus. Mint mondta, jelenleg úgy néz ki, hogy a kormány tehetetlenül sodródik az események árjában. Ezt a hatást erősíti, hogy szinte naponta változtatják a számokat. Ezért Medgyessy Péternek most el kell hitetnie, hogy kormányával képes úrrá lenni a kialakult helyzeten. A kihívás ráadásul kettős, mert nem csak a helyzet válságos, de maga a miniszterelnök is súlyos – személye iránti – bizalmatlansággal küszködik. Éppen e bizalmatlanság miatt arra is választ kell adnia, vajon mi lett az épp egy évvel ezelőtt meghirdetett Európa-tervvel.
Mit ír a Figyelő?
Az olvasók összehasonlító elemzést találhatnak Medgyessy Péter és Orbán Viktor évértékelő beszédjéről a február 19-én, csütörtökön megjelenő Figyelő címlapján. A hetilap további exkluziv cikkei: László Csaba korábbi pénzügyminiszter írása távozása körülményeiről, Török Gábor politológus eszmefuttatása a politikai törésvonalakról.
A miniszterelnök idei politikai szezonnyitó beszédében elsősorban értelmeznie kell a jelenlegi helyzetet, továbbá kapaszkodókat kell nyújtania a kiláboláshoz – válaszolta kérdésünkre Lakner Zoltán politológus. Mint mondta, Medgyessy Péternek választ kell adnia arra kérdésre, hogy szerinte milyen természetű – például politikai vagy gazdasági – a kialakult válság? Ezen túlmenően véleménye szerint nem sokat várhatunk a beszédtől, hiszen az a kormányülés, ahol a gazdasági szigorításokról dönt a kormány csak egy hét múlva lesz. Annyi azonban elvárható Medgyessytől, lévén hivatalban lévő miniszterelnök, hogy ellentétben Orbán Viktorral, tényanyagra építse beszédét.
Európa-terv
Egy évvel ezelőtt kellemesebb helyzetben volt Medgyessy Péter. Akkori beszédében felvázolta az Európa-tervet, s az ígéretekkel ki is tölthette a rendelkezésére álló időt. Többek közt a hátrányos helyzetű térségek felzárkóztatását, az autópálya-program folytatását, a 4-es metró építésének megkezdését, a közoktatási törvény módosítását és a nagysebességű internetes végpontok számának növelését ígérte.
Medgyessy Péter közgazdászokkal, kutatókkal konzultált, a beszéd megírásához még közvélemény-kutatási adatokat is tanulmányozott és elemzett. A miniszterelnök csak a hétvégén készítette el a ma elhangzó beszéd végleges változatát – közölte Gál J. Zoltán kormányszóvivő. A beszéd részleteiről azonban többet ő sem mondott. A Népszavának azonban annyit kiszivárogtattak a szocialisták, hogy a miniszterelnök őszintén kritikus, ám önmarcangolástól mentes és derűlátó értékelést ad. Ebben mindenképpen kitér a tavaly meghozott gazdasági és politikai intézkedések szükségességére, s a további összefogás jelentőségét fogja hangsúlyozni. A meg nem erősített hírek szerint Medgyessy Péter hangoztatni fogja, hogy a gazdaság nem csak a kormány, de a nemzetközi elemzők értékelése szerint is jó pályára állt, az export és az ipari termelés a tavalyi utolsó negyedévben dinamikusan emelkedett.