Az egyre súlyosabb orvoshiányt – a rugalmasabb képzés és a jobb munkakörülmények mellett – bevándorló doktorokkal lehetne enyhíteni, legalábbis ez olvasható a szakminisztérium egészségügyi dolgozók helyzetéről szóló vitaanyagában.
A legideálisabb Rácz Jenő helyettes államtitkár szerint az lenne, ha ugyanannyian jönnének hozzánk, mint ahányan külföldre mennek dolgozni. A szakmai szervezetek szerint ez sajnos soha nem lesz így.
Mára hiányszakma lett az orvoslás, az egészségügy szinte minden területén munkaerő-hiány van, ráadásul a helyzet egyre romlik. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) adatai szerint két éven belül több mint nyolcezer orvos éri el a nyugdíjkorhatárt. Ezzel szemben a frissen végzett fiatalok 20-25 százaléka “eltűnik” a pályáról, sokan továbbtanulnak, más, jobban fizető, például orvoslátogatói állást keresnek.
A legtöbb orvost a környező országokból, elsősorban Erdélyből és Ukrajnából “importáltuk” eddig. A MOK főtitkára, Gyenes Géza úgy látja, jöhetnek még doktorok az arab, afrikai és távol-keleti országokból. Számukra ugyanis “egzisztenciális ugródeszkát” jelent egy uniós országban dolgozni.